ME v zimním triatlonu aneb jak Venca Francke o medaili přišel

14.02.2007 -
Skoro by se chtělo napsat .. za sedmero horami a sedmero řekami se v zemi, která patří spíše ke Švýcarsku a rozlohou jen o málo přesahuje čtvrt tisícovky kilometrů čtverečných je Lichtenštejnské knížectví. A v horách této země se konalo jubilejní 10. evropské mistrovství v zimním triatlonu.
Mimo téměř tradičních reprezentantů Pavlů Brýdla a Jindry, Jirky, Žáka, Šárky Grabmüllerové a tuto zimu i Tomáše Doležala k nim přibyl i nováček v reprezentaci zimního triatlonu Jan Venca Francke. V Americe už prý byla nuda a navíc se zimním triatlonem jsou tam v plenkách, a tak se rozhodl, že to zkusí někde, kde ten zimní triatlon už trochu umí a když je to doma, tak tím lépe.

Jako první se na start postavili ženy a mezi nimi jediná česká reprezentantka Šárka Grabmüllerová, když novopečená mistryně ČR ze Žďáru nad Sázavou Radka Vodičková svou účast musela ze zdravotních důvodů zrušit. Úvodní běh mnoho překvapení nepřinesl – všem uteklo lehkonohé rakouské duo Wasle, Penker a za nimi s téměř půlminutovým odstupem přiběhla úřadující mistryně světa Mutscheller se Švédkou Nyström a Ruskou Šurikovovou. Šestá byla Šárka Grabmüllerová s Norkou Johansen a Němkou Kullmann, ovšem s již s další minutou ztráty. Těžká a technická cyklistika ovšem řádně zamíchala pořadím. Nezadržitelně vpřed se drala Mutscheller, naopak ihned se propadla Šurikovová a také Penker. Svůj náskok z běhu držela Wasle před vicemistryní světa Nyström. Grabmüllerová po pádu na kole klesla až na devátou pozici a přišla tak o naději na lepší umístění.

Na lyžích už o dalším evropském titulu Mutscheller nebylo pochyb, Nyström předjela Wasle a skončila druhá, třetí místo tak zbylo na subtilní Rakušanku. Šárka Grabmüllerová na lyžích bojovala, ale na lepší než osmé místo to nestačilo.

V mistrovském závodě mužů jsme měli hned pětinásobné zastoupení a i nebývale početné startovní pole slibovalo dramatický závod. Největší naděje jsme ovšem vkládali právě do benjamínka reprezentačního týmu Venci Franckeho, závodícího v kategorii do 23 let.

Po téměř dvouleté odmlce způsobené těžkým zraněním na kole, se na vrcholné soutěže vrátil mistr Evropy v zimní triatlonu Slovák Patrik Kuril a všichni byli zvědavi na to, jak si poradí s nástrahami mistrovských tratí.

Závod měl v úvodu podobný průběh jako při závodě žen a tak od prvních metrů všem utíkali Švéd Svanebo a Rakušan Planitzer. Ve skupince pronásledovatelů ovšem nechyběl nikdo z favoritů a tak se rozhodující momenty teprve daly očekávat. Bohužel se v této skupince neudržel nikdo z našich, což se pro další vývoj ukázalo být rozhodující. Výborně běžel Venca Francke a na kolo vyrážel na čele kategorie do 23 let. V běhu naopak ztrácel Tomáš Doležal. Na kole se k všeobecnému překvapení na čele dlouho držela dvojice Planitzer, Svanebo, ale do druhého depa jako první přiřítil Patrik Kuril. Za sebou ovšem přivezl celou smečku pronásledovatelů a tak se vše mělo rozhodnout až v lyžařské části. Z našich na tom byl nejlépe Pavel Jindra, který se pohyboval na konci první desítky, na kole jel skvěle Tomáš Doležal a i on se posunul těsně za první desítku. Pavel Brýdl s Jirkou Žákem na kole ztratili a uzavírali druhou desítku. Na třetím místě v K23 se bezpečně držel Francke.

Rozuzlení přišlo na lyžích. Na Kurilovi se naplno projevila zdravotní indispozice a okamžitě začal ztrácet, síly došli i Planitzerovi, a tak na čele zůstal osamocený Svanebo a v poklidu mířil za překvapivým, ale naprosto zaslouženým evropským titulem. Skvělým výkonem na lyžích si pro druhé místo dojel největší favorit Post, třetí místo zbylo na Itala Antoniolliho. Pavel Jindra i na lyžích pokračoval ve výborném výkonu a sedmé místo je jeho nejlepším umístěním na vrcholných soutěžích. Škoda, protože byl blízko blizoučkou k historickému českému maximu – od čtvrtého Nora Holma jej v cíli dělilo pouhých 7 vteřin….. Jeho cílevědomost a poctivost v přípravě je ovšem zárukou, že jeho chvíle teprve přijdou.

Na lyžích jel skvěle i Tomáš Doležal a celkové 12. místo je více než slibné. Když ještě zapracuje na běhu, máme se i v jeho případě na co těšit. Trochu za očekáváním tak zůstali Brýdl ze Žákem. U nich se pouze potvrdilo, že v dnešním vyrovnaném startovním poli, nelze mít slabinu – a v jejich případě kolo slabinou je.

Samostatnou kapitolou byl Jan Venca Francke. Na lyžích mu došli síly a v samotném závěru přišel i o 3. místo v K23, na vytouženém třetím místě se do cíle přihnal jakýsi fousatý ruský moloděc. Tušení se proměnilo v jistotu – ruskému bohatýrovi bylo hodně přes 30 a tak to vypadalo, že medaile nakonec bude. Situace se ukázala být ještě složitější – fousatý bohatýr si omylem vyměnil číslo s jiným ruským bohatýrem z K23 a ten byl v této kategorii nejrychlejší. To se však nelíbilo Norům, kteří vyhráli, a tak to skončilo podivuhodným rozhodnutím – vyhraje ten co nevyhrál a ten co vyhrál bude třetí, protože proti tomu nikdo (my a Rusové jsme o tom neměli ani tušení) nedal protest. Pozoruhodné rozhodnutí, které mnohým vyrazilo dech, včetně delegáta ITU, ovšem i přes diskuze a protesty se nic dalšího nestalo a tak Venca Francke o medaili přišel. Přijal to sportovně a se slovy, že na Světě jim to vrátí se šel připravovat na nedělní štafetu.

12 štafet na startu pro nás znamenalo, že s obhajobou loňského stříbra to nebude úplná sranda. Naši štafetu rozbíhal Francke a i  tentokrát to neměl jednoduché. Prakticky na startu mu jeden z našich ruských osvoboditelů zul tretru a tak musel celou běžeckou trať absolvovat s bosky. Na jeho výkonu to nebylo moc znát a na kolo vyrážel jako druhý. I po kole přijel v kontaktu a tak vypadalo docela nadějně. Na lyžích mu však síly došli a sedmé místo, navíc s významným odstupem nevěstilo nic dobrého. Vedli v pohodě jedoucí Norové, před štafetami Rakouska, Německa a Ruska. Pavel Jindra na druhém úseku dělal co mohl – vytáhl štafetu až na 5.místo, ale ani on se nevyhnul komplikaci v podobě pádu na kole. Norové si upevnili vedení, na dalších místech se však i nadále tvrdě bojovalo. Pavel Brýdl na třetím úseku se rovněž činil a ztráta na Rusko a Německo se viditelně zmenšila. Naděje nám svitla na lyžích, kdy si finišman ruské štafety zapomněl sundat přilbu a rozhodčí jej vrátili do depa. Bohužel i přes veškerou snahu se Pavlu Brýdlovi naše umístění vylepšit nepodařilo a tak jsme skončili pátí, necelou půlminutku od bronzu Němců. Možná nebýt výpadku Franckeho na lyžích, nebo pádu Jindry na kole….. S převahou vyhráli Norové, před Rakušany.

V ženách byli hlavními favoritkami a obhájkyněmi Němky, když cestu za titulem jim měla zkomplikovat štafeta Norska a Rakouska. Ruská štafeta byla výkonnostně viditelně slabší a do pořadí na medailových postech nemohla promluvit. Němky od začátku vedli a i když jim Norky občas šlapali na paty, finišmanka Mutscheller jim nedala šanci. Třetí skončily Rakušanky.

Světový pohár v zimním triatlonu pokračuje již tuto sobotu dalším závodem v rakouském Gaishorn am See. Bohužel opět duatlonem, protože sníh je tuto zimu i v Rakousku značně nedostatkovým zbožím.