Finsko hostilo MS v zimním triatlonu

28.03.2011 -
Zatímco olympijskému triatlonu začala sezóna v australské Mooloolabě zimnímu triatlonu naopak ve finském Jämijärvi sezóna vrcholila mistrovstvím světa. Na startu jsme měli hned čtveřici závodníků.Loňský juniorský titul z Norska přijela obhajovat Aneta Grabmüllerová, Pavel Jindra v elitní kategorii mužů a v mezi ženami jsme měli hned dvě zástupkyně v Evě Skalníkové a stříbrné medailistce z nedávného ME ve Švédsku Šárce Grabmüllerové.

 

Jämijärvi je malé městečko severozápadně od Tampere a zapadlé v rozlehlých rovinatých finských lesích mezi neuvěřitelným množstvím jezer. Tratě 6 km běhu, 12 km MTB a 9 km běhu na lyžích byli jednoduché a rychlé. Jedinou překážkou se tak stal silný vítr, který zejména otevřené úseky cyklistické části měnil v hluboké závěje, ve kterých skončilo veškeré snažení o cyklistiku. Naštěstí se počasí umoudřilo a ranních -18 °C proměnilo cyklistickou trať téměř v dálnici.


Jako první se na start, ještě za štiplavých -10 °C, postavili juniorské kategorie, mezi kterými nechyběla Aneta Grabmüllerová. Své obhajoby se zhostila na výbornou – na běhu ji sice utekla Ruska
Rumyatseva, ale od prvního otočení pedálů bylo jasné, kdo bude dnes kralovat a s luxusním náskokem dojela do druhého tranzitu. Na lyžích to bylo už spíše v tréninkovém tempu a myšlenkami na dlouhou sezónu před sebou a tak zbyl tentokrát čas i na cílovou rovinku s vlajkou nad hlavou. Druhé místo zbylo na Rumyatsevovou, třetí byla domácí Kolari. Závod juniorů s převahou ovládli Rusové Yakimov před Chumakovem, třetí místo pro Fina Lehtinena.


Po juniorském závodě dostali netradičně přednost muži. Závod měl spoustu aspirantů na medaile, ale největším favoritem byl přece jen mistr Evropy ze Švédska Rus Andreev. Ten také od prvních metrů, společně s reprezentačními kolegy
Lavrentyevem a Kuzminem (U23) diktovali tempo, které nedokázali soupeři akceptovat a do depa přiběhli s 20 vteřinovým náskokem na další skupinu s Italem Antoniolim, Norem Postem a několika dalšími. O dalších 15 vteřin zpět běžel další z favoritů Švéd Svanebo. Kolo bylo na zmrzlé a rovinaté trati opravdu pekelně rychlé s průměrem těsně pod 30 km/h. Andreev pokračoval ve stejném kvapíku i na kole a zdálo se, že o titulu je rozhodnuto. Za ním se však pořadí hodně měnilo. Ztráceli Post s Antoniolim, naopak dopředu se po slabším běhu drali Rakušané Bauer s Rothbergerem. Ani po kole však drama neskončilo. Vepředu jezdil osamocený Rus a za ním se zformovala velice silná skupinka pronásledovatelů. Do té se po vynikajícím výkonu na lyžích vrátil i Post. Naopak Rusové zřejmě vlivem hůře namazaných lyží nestačili a povážlivě se začal ztenčovat i neotřesitelný náskok vedoucího Adreeva. Tempo se vystupňovalo v posledním lyžařském okruhu a rozhodlo se až v posledním stoupání před sjezdem na stadion. V cíli tedy nakonec titul získal Andreev o pouhých 6 vteřin před Postem. Třetí místo zbylo na Svaneba, nepopulární 4. místo Antonioli, 5. Bauer.

Pavel Jindra na rychlých tratích nestačil už v běhu a přes slušný výkon na kole mu ani skvělý výkon na lyžích nestačili na lepší než 14. místo. Škoda konfliktu na kole a prohraného finiše na lyžích – mohlo to být o 2-3 místa lepší.


V závodě žen jsme měli po letech na startu hned 2 závodnice – Evu Skalníkovou a Šárku Grabmüllerovou. I závod žen měl jasnou favoritku v mistryni Evropy Norce Lovset. Na další místa bylo ovšem spousta adeptek, mezi které patřili i obě naše reprezentantky. Už úvodní běh pole hodně natáhl. Všem utekla o necelou půlminutu domácí
Oravamäki, za ní ovšem byla skupinka favoritek s oběma našimi reprezentantkami. Překvapivě v ní chyběla Lovset. Na kole bylo ovšem vše jinak a tak trochu se opakoval scénář z ME. Norka všem ujela, za ní jezdila Šárka Grabmüllerová, třetí byla Oravamäki, čtvrtá byla Ruska Šurikovová. Bohužel na kole ztrácela Eva Skalníková. Na lyžích se toho moc nezměnilo a tak k naší radosti za vítěznou Norkou, druhá Šárka Grabmüllerová. Rusce Šurikovové v závěrečném lyžařském okruhu došli síly a tak musela 3. místo přepustit zpět Oravamäki. Skvěle finišovala i Eva Skalníková a v cíli jí na čtvrté místo Rusky chyběly pouhé 3 vteřinky. Škoda, ale i tak to je určitě výsledek, ve který věřil málokdo.

Svým druhým místem Šárka Grabmüllerová uzavřela svou sezónu snů a zvítězila i v celkovém hodnocení letošního světového poháru v zimním triatlonu. Na Marka Rauchfusse, i přes neúčast na MS, zbylo celkově 5. místo. 

Hodnocení:
Přečteno 857x

Komentáře

Super výsledky! Reagovat
příště více ! Reagovat
Re: příště více ! Reagovat
Re: Re: příště více ! Reagovat
Re: příště více ! Reagovat
Re: Re: příště více ! Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková