V Norsku se konalo MS v zimním triatlonu

16.02.2010 -
Týden po mistrovství starého kontinentu se v norském Eidsvollu konalo i mistrovství světové. Světový šampionát je přece jenom větší lákadlo než ME, a tak to bylo znát i na počtu zúčastněných zemí. I naše výprava se rozrostla - o juniorku Anetu Grabmüllerovou.

Oproti ME měly tratě jeden zásadní rozdíl - závodilo se na třech různých okruzích, po jednom pro každou disciplinu. Bohužel čtvrteční čerstvý sníh opět pořadatelům notně zkomplikoval život, což vedlo například ke změně trati juniorů. Naštěstí vše zachránil noční mráz výrazně překračující -20°C, a tak se druhý den jezdilo téměř jako po silnici.

Již v úvodním juniorském startu na tratích 4,2 km běhu, 8 km kola a 6 km běhu na lyžích jsme měli své želízko v ohni v podobě Anety Grabmüllerové. V běhu ji sice sekundovala Ruska Minaeva, ale v dalších částech závodu již konkurentku nenašla a vybojovala tak premiérové zlato pro ČR na vrcholných soutěžích v zimním triatlonu. Druhá skončila domácí Moberg, před Ruskou Minaevou.

Závod juniorů s přehledem vyhrál Rus Jakimov, před domácím Karlstadem a dalším Rusem Bayguzovem. Stejně jako před týdnem vyšel naprázdno loňský mistr Evropy i světa Rakušan Waldhuber. V závodě žen byla na startu Šárka Grabmüllerová. Třeskutý mráz už přece jenom polevil a tak se vzdálenost 6 km běhu, 10 km kola a 10 km běhu na lyžích, přece jenom nezdáli tak vražedné. Tempo závodu udávala dvojice Američanek Dussault a Garrard a vypadalo to na premiérové zámořské medaile. Garrard však ve druhém okruhu prorazila přední kolo a i když jej s nedovolenou pomocí vyměnila, o stupních vítězů už si mohla nechat pouze zdát.

Šárka Grabmüllerová se po slušném běhu pohybovala kolem 8. místa a po velmi dobrém výkonu na kole se posunula na 6. místo. Na lyžích si Dussault dojela s bezpečným náskokem pro zlato, stříbro brala po famózním výkonu na lyžích Ruska Charochkina, o bronz si to rozdali domácí Tronnes s Myhre, z nichž ta první byla v cíli šťastnější. Šárka Grabmüllerová bohužel udělala školáckou chybu v druhém depu, která ji připravila o více než minutu a tím pravděpodobně přišla o celkové 5. místo.

V závodě mužů jsme, stejně jako před týdnem v Lygne, měli Pavla Jindru a Vencu Franckého. Závod se podobal evropskému šampionátu jak vejce vejci – v čele Švéd Svanebo a za ním smečka pronásledovatelů toužících po jeho skalpu. Ten však nenechal nic náhodě, ve 3 okruhu na kole se zbavil posledního ze soupeřů, Rusa Andreejeva a nezadržitelně si jel pro své první světové zlato.

Boj o stříbro prohrál právě Andreejev s loňským šampiónem Norem Bjornstadem. Lépe z našich opět začal Venca Francke a na trať kola vyrážel v polovině druhé desítky, o dvě místa před Pavlem Jindrou. Na kole Pavel Jindra bojoval spíše sám se sebou, Venca Francke nedokázal udržet kontakt se skupinkou bojující o desáté místo a tak oba naši reprezentanti přijeli do druhého depa chvíli po sobě. Na lyžích si pořadí oba vyměnili a Pavel Jindra na 16. A Venca Francke na 18. místě. Ve výsledkové listině však Venca Francke z nějakého důvodu chybí.......

Světový pohár spěje ke svému finále, které se bude konat na tradičních tratích v polovině března v italském Malsu.


závod žen


Pavel Jindra


Aneta Grabmullerová


Hodnocení:
Přečteno 594x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu