ME ZTT Östersund - Švédsko

21.03.2011 -
Ke svému prvnímu vrcholu zamířila sezóna zimních triatlonistů ve švédském Östersundu. Městě, které zná většina jako místo tradičního klání biatlonistů, bylo pořadatelem letošního mistrovství Evropy v zimním triatlonu.
Naše barvy hájili objev letošní sezóny Marek Rauchfuss a Šárka Grabmüllerová. Bohužel opětovně jsou oba vrcholy letošní sezóny na severu Evropy, což je sice místo zimním sportům zaslíbené, ale také pěkně drahé. A že je to místo drahé nejen pro nás, bylo patrné ze startovní listiny.

Závod se odehrával v biatlonovém areálu na tratích 6 km běhu, 10 km MTB a 8 km běhu na lyžích. Na trati kola vám sice trochu znepříjemňovali život ledové plotny, ale jinak vše téměř idylické. Vše vzalo za své večer před závodem, když napadlo necelých 10 cm sněhu a trať museli opakovaně upravovat.

Závod mužů neměl jasného favorita a snad jen domácí prostředí a znalost tratí do této role pasovali obhájce titulu Andrease Svaneba. Ten také společně s Rusem Andreevem udával společně s Italem Antoniolim a Norem Monsenem. Marek Rauchfuss nejlepším nestačil a pohyboval se kolem desátého místa. Pořádně závodit se začalo až na kole. Na čele se usadil tandem Andreev – Svanebo a zdálo se, že o titulu se rozhodne mezi nimi. Na kole ale vládnul někdo úplně jiný – Marek Rauchfuss se famózní jízdou dotáhl na čelo a na lyže šel jako první s mírným náskokem před Andreevem, ale také téměř s minutovým na třetího Svaneba. O své vedení sice záhy přišel, stejně jako na konci druhého lyžařského okruhu neodolal nejlepšímu lyžaři Svanebovi. Třetí příčku, i přes nervy drásající zastávku v penalty boxu těsně před cílem, ale uhájil a získal tak pro ČR první elitní medaili!

Závod žen byl také dramatický a nezvykle vyrovnaný. Úvodní běh v rozměklém sněhu pole hodně roztrhal a v čelní tříčlenné skupince nechyběla vedle Norky Lovset a Američanky Garrard ani Šárka Grabmüllerová. Na kole to bylo hodně vyrovnané, často se padalo a pořadí se rychle měnilo. Čelo však pro nás vypadalo hodně radostně – za vedoucí Lovset bezpečně a čistě jezdila Šárka Grabmüllerová a tak se vlastně závodilo „jen“ o třetí místo, na které se v závěru kola probojovala Norka Dalen s Ruskou Charochkinou. Na lyžích se k naší radosti mnoho nestalo a tak potvrzení stříbra a druhé medaile pro ČR pro Šárku, zlato pro Lovset a třetí šťastnou v cíli byla Charochkina.

Lze říci, že jsme z minima vytěžili maximum a dvě medaile v elitních kategoriích je výsledek z říše snů. Navíc Marek patří do kategorie K23.

Doufejme, že důvod k radosti budeme mít i za týden po MS ve finském Jämijärvi kam míří Pavel Jindra v elite muži, Šárka Grabmüllerová a Eva Skalníková v elite ženy a obhajovat svůj titul juniorské mistryně světa se chystá i Aneta Grabmüllerová.


 

Hodnocení:
Přečteno 668x

Komentáře

Mara+Inkospor Reagovat
Mara+Inkospor Reagovat
zbytečné Reagovat
proč? Reagovat
Re: proč? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár