Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14

28.03.2024 -
Až z havajského Big Islandu přivezla svůj triumf nejlepší sportovkyně Prahy 14 za loňský rok. Vítězkou čtvrtého ročníku už tradiční ankety téměř šedesátitisícové části metropole se stala Bára Besperát. Na společenském večeru v KD Kyje za ni převzal cenu manžel Tomáš, protože ona už se připravuje na další sezonu na Mallorce, odkud poslala zdravici..

Bára Besperát se stal mistryní světa v Ironmanu, na ďábelských distancích 3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu ve věkové kategorii 30-34 let. Přitom se stará doma o rodinu a náklady skládá z domácího rozpočtu. A svaz triatlonu ji loni ani neocenil mezi třemi nejlepšími, přestože srovnatelného výsledku nikdo jiný nedosáhl... „Teď už musí pilně trénovat, protože jsme přestoupili mezi profesionály, kde bude ta úplně nejtvrdší konkurence,“ řekl Tomáš Besperát, který ji předá i obrázek od známého kreslíře Milana Kounovského. Rodinka bydlí v nedaleké Uhříněvsi, ovšem je členem týmu Mika training, sídlícího ve stejné ulici, kde proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků. Tomáš Mika před třemi lety získal trofej pro Trenéra roku.

V anketě hlasují dvoukolově zástupci všech sportovních klubů a oddílů z Prahy 14. Nejprve navrhnou širší nominaci a poté vybírají z pětic v šesti kategoriích. Tou sedmou je Hvězda roku, o níž rozhoduje široká sportovní veřejnost na kuponech z časopisu Čtrnáctka nebo mailem.

Cenu získal Ondřej Faltin, juniorský mistr Evropy v taekwon-du neolympijské federace ITF, který skončil ještě třetí v hlavním Sportovci roku. Nadějí roku je nyní jeho týmová parťačka Tereza Simandlová, dvakrát bronzová na evropském juniorském šampionátu.


Nejlepším týmem se stali softbalisté Spectra, loni čtvrtý tým ligy, aktuálně na třetím místě tabulky. Jeho hráči hostují i v elitních zahraničních klubech, Martin Ryšavý se stal dokonce nejlepším nadhazovačem turnaje ISC v Americe, kde hrál za Pueblo Bandits. Zápasy Spectra na Černém Mostě na Rajské zahradě začnou už v dubnu, v létě se tu chystá dokonce evropský Super Cup, přijďte fandit!


Trenéra roku si tentokrát odnesl jistě nejvyšší muž v sále Lukáš Kotlík, který dovedl šest svých svěřenců k medailím na mistrovství ČR v karate. „Sešla se nám velmi dobrá generace, ale věnujeme se i dětem, kteří si přijdou zkusit karate jednou za týden pro zábavu. Jsme moc rádi, že existuje tahle anketa, protože i pro ně je to motivace, že se o nich bude vědět,“ řekl. Nejlepším handicapovaným sportovcem byl zvolen stolní tenista Martin Lukáš, který hraje i druhou nejvyšší pražskou soutěž se zdravými.


Čtvrtého člena získala také Síň slávy sportu Prahy 14 za dlouholetý přínos. Profesor politické geografie a mezinárodních vztahů Milan Vošta hraje i v 62 letech stále pravidelně za béčko TJ Kyje a za více než 600 zápasů nebyl nikdy vyloučen! „Jde to, ale už se to musí hrát trošku jinak, chytře,“ usmál se na slova obdivu.

Stejný dres před časem oblékal i Jiří Zajac, starosta městské části Praha 14. „Vyzkoušel jsem tady hodně sportů, třeba i aerobic, ale teď jsem spíš příznivcem sportu, než jeho aktivním provozovatelem,“ dodal. Spolu s ním předával ceny i Peter Vološin, primátor partnerského východoslovenského města Snina.


A také šermíř Jiří Beran, který sice trénuje v Letňanech, ale žije na Černém Mostě, a dva dny před večerem se ve Tbilisi kvalifikoval podruhé v kariéře na olympiádu. Tady předvedl i živý souboj se svým kolegou Martinem Čapkem a ukázal, že je i ve 42 letech v báječné formě. To uznal i další rezident, moderátor Richard Samko, který podpořil lokální patriotismus účastníků akce. Nechyběla ani nadějná tenistka Tereza Valentová, Hvězda roku před dvěma lety, už finalistka juniorky US Open. Skvělé představení ukázaly i slečny z Alpha akrobatického rock´n´rollu, které se hnedle převlékly a došly si i pro ocenění mezi Týmy roku. Po muzikálové zpěvačce Denise Wich pak všem zazpívala v křehkém a půvabném setu Anička Slováčková. 

Text: Tomáš Nohejl, foto: Martin Wawrzyczek

 


Sportovec Prahy 14 za rok 2023

 

Sportovec roku – cena Decathlonu:


Barbora Besperát (triatlon, Mika training)

Tým roku – cena maséra Karla Kuchynky:

Spectrum Praha muži (softbal)

Trenér roku – cena Euromedie:

Lukáš Kotlík (karate, Kamiwaza)

Naděje roku – cena NH hotelu:

Tereza Simandlová (taekwon-do, Sonkal)

Handicapovaný sportovec – cena Ikasu suši Jahodnice:

Martin Lukáš (stolní tenis, SK vozíčkářů)

Hvězda roku – cena městské části Praha 14:

Ondřej Faltin (taekwon-do, Sonkal)

Síň slávy sportu Prahy 14 za rok 2023:

Milan Vošta (fotbal, TJ Kyje)

Kompletní výsledky najdete na www.aktivtono.cz a webu radnice


TOMÁŠ NOHEJL
TONO agency
komunikace, media, PR, marketing
 

Hodnocení:
Přečteno 667x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka