Co jsme se naučili od Létajícího Racka - KRAUL

17.03.2019 -
Historie plaveckého sportu ve Spojených státech amerických Když Létající Racek překonal Tobaka (rozuměj jména Indiánů) v závodě na 130 stop s časem 30 sekund, Londýňané byli ohromeni.

Psal se rok 1844 a v Anglii patřilo plavání mezi velice populární sporty, v němž preferovaným plaveckým způsobem byly „prsa“. Byli tudíž velice šokováni technikou, kterou jim duo severoamerických Indiánů na exhibici pořádané Anglickou plaveckou společností předvedlo.

Jeden z přihlížejících diváků charakterizoval provedení jejich techniky jako velice zvláštní a neevropské. Dále poznamenal: „Tito Indiáni mlátí rukama do vody takovým způsobem, že to připomíná otáčení lopatek vodního mlýna, a když k tomu přidáme jejich způsob dýchání a kop nohou, tak vypadají jako vodní šašci.“

Ačkoliv byl plavecký styl Létajícího Racka a Tobaka  evidentně rychlejší než tehdejší prsařská technika gentlemanů, konzervativní Britové přesto trvali na svém a vůbec se z indiánské techniky nepoučili.

Přesně 40 let po předvedení indiánského čísla se s velikým ohlasem představuje nová plavecká technika pod názvem kraul. Pro závodní plavání to byla technická revoluce, která začala měnit časové limity tehdejších i dnešních rekordů. Plavání však do té doby prošlo zajímavým vývojem.Kraul a čubička v historii
Ponoříme-li se hluboko do minulosti, zjistíme, že technika kraulu je již několik století stará. Domorodí obyvatelé žijící na pobřeží Severní Ameriky, Západní Afriky a některých tichomořských ostrovů používali kraul po generace, zatímco Evropané omezovali své znalosti na plavání buď v poloze na prsou anebo na boku. Abychom Evropanům nekřivdili, musíme dodat, že v minulosti s úspěchem napodobovali plavání zvířat, z čehož vznikla v současnosti všem známá čubička. Ačkoliv toto čtyřkončetinové hrabání je pro zvířata přirozené, pro člověka představovalo únavný a velice neúčinný způsob přepravy z jednoho břehu řeky na druhý.

Mozaiky a kresby z raného období Středního Východu znázorňují čubičkou plavajícího muže úplně stejně jako mozaiky ve starých Pompejích. I když plavání nebylo zahrnuto do Olympijských her starého Řecka, přesto se mu Řekové učili a měli je ve velké úctě. Pro dokreslení tohoto tvrzení můžeme dodat, že pro tehdejšího muže bylo doslova urážkou, jestliže ho někdo osočil z neznalosti plavání a běhání. Platón dokonce pokládal muže, kteří neumí plavat, za nevzdělance.

Informace o dávných plavcích nebo plavajících bozích, kteří se nějakým hrdinským činem zapsali do historie, můžeme nalézt ve starých rukopisech již zaniklých království a civilizací. Na zdech domu v Teotihuacanu blízko Mexiko City je například originálním způsobem zachycena kresba plavajícího muže (boha vody). Výbornými plavci byli i Julius César a francouzský král Ludvík XI, který plaval pravidelně v Seině.


Začátky závodního plavání v Anglii
Počátek regulérních plaveckých závodů se datuje do roku 1837. Pořádala je Anglická plavecká společnost v Londýně, která měla k dispozici šest plaveckých bazénů. S organizací těchto závodů stoupala i obliba plavání, což vedlo ke stavbě dalších bazénů. Se zvětšující se popularitou plavání vznikl v roce 1880 i nový Anglický amatérský plavecký svaz, který nahradil Anglickou plaveckou společnost, a měl v té době přes 300 členů.

Z úvodu tohoto článku již víme, že Rackova a Tobakova technika větrného mlýna neudělala na milovníky tehdejší „prsařské techniky“ příliš velký dojem. Stále trvali na záběrech pažemi pod vodou v koordinaci se záběrem dolních končetin, napodobujícím pohyb nohou žab.


La Manche
V době, kdy extrémní vytrvalostní výkony byly ceněny více než závody s časem a kdy jakákoliv vzdálenost vybízela k hrdinskému činu, se 24. srpna roku 1875 anglický kapitán Matthew Webb rozhodl, že přeplave kanál La Manche. Kapitán Webb vstoupil do vody v Doveru na anglické straně a po 21 hodinách a 45 minutách dosáhl francouzského břehu v okolí mysu Gris Nez. Stal se tak prvním mužem, který zdolal Lamanšský kanál plaveckým způsobem prsa.

Historie plavání získala nový rozměr.
Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vytrvalostní trénink v plavání /vrcholová úroveň/.
Vytrvalostní trénink v plavání /vrcholová úroveň/.
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Plavecké plány
Přečteno 5422x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.7.19Vítězný "comeback" Jakuba Langhammera v závodě na Filipínách
14.7.19Na českém poháru v Sokolově se ukázala triatlonová budoucnost: zvítězili junioři Grebík a Svobodová. Žáci bojovali o tituly
13.7.19Je to moje poslední sezona, říká Helena Karásková po bronzu na Xterra France
12.7.19Táborský triatlonový festival pomůže hendikepovaným sportovcům. Zapojit se může každý
11.7.19Pro psychiku to byla rána, ale chtěl jsem dokončit, říká Lukáš Slatinský
8.7.19Kdo z Čechů podal nejlepší vykony v Rothu a v Klagenfurtu?
3.7.19Tělo se většinou popere s tím, co mu hlava naordinuje, říká Lucie Šnebergerová
2.7.19Pekelný Gigathlon v podání Martina Gably
30.6.19FRINTOVÁ BYLA V KANADSKÉM ZÁVODĚ MISTROVSTVÍ SVĚTA ŠESTNÁCTÁ
28.6.19Je to jeden z mých největších úspěchů, říká Jan Šneberger po bronzovém Moraviamanovi