Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!

17.10.2023 -
Barbora Besperát se stala mistryní světa ve své věkové kategorii, mimo jiné dokončila jako druhá ze všech amatérek a zaznamenala 10. nejrychlejší maratón dne, včetně kategorie profesionálek. Zde jsou její první dojmy.

Báro zvítězila jsi ve své věkové kategorii (F30-34) na Mistrovství světa v IRONMANu. Jaký je to pocit?

Pocit je to asi slovy nepopsatelný. Byl to pro mě dokonalý den. Den, kdy ti všechno vyjde jak si přeješ. V závěru sezóny se mi podařilo předvést skvělou formu a podat můj nejlepší výkon ve všech třech disciplínách. Cílová rovinka v Koně byl opravdu magický okamžik, nikdy na to nezapomenu.

Pojďme se podívat na jednotlivé disciplíny. Plavecká část za 1:13 není špatné, ale v kontextu zbylých dvou disciplín to byla nejslabší disciplína. Jak hodnotíš svůj plavecký výkon?

Když jsem na hodinkách viděla čas po plavání 1:13, docela se mi ulevilo. S tím časem jsem spokojená. Plavalo se bez neoprenu v oceánu, nemohla jsem s mými plaveckými schopnostmi čekat zázrak. Plavání je aktuálně můj jediný větší hendicap na to, abych se mohla poměřovat s holkama v kategorii PRO.

Prolétla jsi cyklistickou tratí za 4:55 a dosáhla 37. nejrychlejšího času dne, včetně kategorie profesionálek. Jaký byl tvůj dojem z havajských lávových polí? A můžeš nám přiblížit, jaký výkon ve wattech jsi udržovala a jak vypadal tvůj výživový plán?

Cyklistická část byla skvělá. Uzavřená dálnice je na časovku ideální a když vede mezi lávovými poli podél oceánu, nemá to chybu. Zvlněný profil trati mi celkem sedí a teplé počasí taky. Už při tréninkách jsem se tu na kole cítila velmi dobře. Závod jsem se snažila rozjet s rozvahou a držet nějaké rozumné watty. Ve výsledku jsem se dostala na normovaný průmeř lehce nad 200w, což se u mě bavíme cca o 3,5w/kg. Celý závod jsem odjela jen a pouze na Infinit a na občerstvovačkách jsem se snažila co nejvíce chladit vodou a ledem. Na kole jsem vypila cca 300g sacharidu a na běhu pak okolo 150g. Dalších cca 50g jsem pak měla ještě přímo před startem plavání.

Fantastický výkon jsi předvedla v běžecké části! Dlouho to vypadalo, že maraton dáš pod 3hodiny, nakonec z toho vyšel čas 3:04:28 a byl to desátý nejrychlejší běžecký čas dne, včetně kategorii FPRO. Pomaleji běžela třeba Knibb, či Norden. Jak se zrodil tento výkon? Držela jsi nějaké tempo? Nebo jsi běžela na pocit? Popis čtenářům jak probíhal závěrečný běh.

Od začátku jsem se snažila držet tempo okolo 4:15 a nepřepálit to hned na Alii Drive. Musela jsem se opravdu hlídat a myslet na to, že to nejhorší v Energy Labu mě teprve čeká. Palani hill byl taky celkem výživný. Od začátku běhu jsem věděla, že jsem třetí ve své AG a ztrácela jsem tuším okolo 7min. Ty dvě holky přede mnou už jsem znala ze závodu v Duisburgu a věděla jsem, že jsou také běžecky velmi silné. Že mi to nedají zadarmo. Byla jsem trpělivá, držela si své tempo a čekala, zda odpadnou a nebo ne. Obě dvě jsem pak předběhla dole v Energy Labu na cca 25km a bylo vidět, že pokud si své tempo udržím, tak už nezareagují. Od fanoušků jsem pak dostala informaci, že svůj náskok jen navyšuju a tak jsem si pak poslední kilometry oddechla a už si to jen užívala. Ten pocit, kdy běžíš do cíle na mistrovství světa jako vítěz své AG. Jak říkám, magický a nepopsatelný okamžik.

Předpokládám, že nyní tě čeká volno a střádání plánů na rok 2024. Už víš, na kterých závodech se představíš? A máš v plánu se na Havaji znovu ukázat?

Aktuálně mě čekají 2 týdny volna a cestování na havajských ostrovech. Až se vrátím do ČR, tak bych se ráda pustila do vyhodnocení uplynulé sezóny a následného plánování té nadcházející. Co už ale teď můžu prozradit, je to, že bych se určitě chtěla představit znovu na Czechmanu a pokusit se uhájit svůj titul. Další můj start pak bude pravděpodobně nový IM 70.3 v Hradci Králové. Havaj mě okouzlila a už teď vím, že bych se sem na start jednou chtěla vrátit. To ale až případně v roce 2025, příští sezóna bude patřit mužům.