Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!

15.10.2023 -
Lucy Charles to dokázala! Nebojácnou sólovou jízdou vybojovala světový titul a stanovila traťový rekord, který nyní činí 8:24:31. Česká republika oslavuje dva tituly! Barbora Besperát ovládla kategorii 30-34, zatímco Jana Richtrová triumfovala v kategorii 40-44. Více podrobností naleznete v následujícím článku.

Lucy Charles-Barclay má za sebou čtyři stříbrné medaile z mistrovství světa, a její taktika byla vždy stejná: ovládnout plaveckou část, navýšit náskok na kole a pokusit se vítězně doběhnout. Avšak vždy se našla rychlejší závodnice, v roce 2017 to byla Ryf, v roce 2018 opět Ryf, v roce 2019 Anne Haug a v roce 2022 Sodaro. Bylo nejasné, s jakým plánem vstoupí Lucy Charles do letošního závodu. Změní taktiku po vzoru Allena, nebo bude věřit svým silným stránkám?

Závod odstartoval za příznivých podmínek, a už od prvních metrů bylo zřejmé, že Lucy Charles-Barclay nemá v úmyslu se šetřit. Její plavecká frekvence jasně ukazovala, že chce plavat opravdu rychle, a to jí také vyšlo, plaveckou částí prolétla za neuvěřitelných 49:36! Mimochodem Lucy drží i traťový rekord plavecké části z roku 2018 (48:14). Za Britkou se vytvořila poměrně silná skupina pronásledovatelek v čele s Američankou Churou, Brandon a Clarke. Favoritka závodu, Knibb, vyplavala z vody s touto skupinou. Radka Kahlefeldt opustila vodu na slibném 13. místě se ztrátou 4 minut. Za sebou nechala taková zvučná jména jako Haug, Norden či Ryf.

Cyklistická část nabídla vzrušující podívanou! Lucy osamoceně ujížděla míli za mílí, zatímco za ní se pole závodnic postupně střídalo. Taylor Knibb se brzy usadila na průběžně druhém místě s necelými dvěma minutami ztráty na Britku. Lucy ale udržela koncentraci a odrazila nápor Američanky. Ukázala, že zkušenosti budou rozhodující. Nastolila rovnoměrné tempo a v druhé polovině závodu začala odskakovat mladé Američance. Česká srdce zaplesalo, když se Radka udržovala na slibném 10. místě v průběžném pořadí. Do druhého depa dorazila Charles s náskokem necelých 4 minut před Knibb. Další favoritky měly ještě větší manko: Philipp + 10:45, Ryf + 11:12, Haug + 12:14, Sodaro + 22:15. Ale o vítězství se bude rozhodovat až v závěrečném běhu! Charles zná ten pocit osamoceného běhu po Alii Drive velmi dobře. Bude se opakovat její noční můra, že i letos bude stříbrná? Jak si poradí Knibb, která nemá žádnou předchozí zkušenost s maratónem? Na tyto otázky odpověděly závěrečné míle.

Knibb bojovala statečně, ale Charles se ji začala vzdalovat a do toho se přibližovala Haug! V Energy Labu se vždy láme chleba, a i letos se zde pořadí opět přelévalo. Na druhé místo se dostala Němka, zatímco Lucy stále držela poměrně velký náskok přes 6 minut. Bude to stačit? Bude! Lucy Charles-Barclay do cílové roviny dorazila s novým traťovým rekordem 8:24:31 a stala se světovou šampionkou. Její výkon byl hrdinský, odvážný a plný sebedůvěry! Je vzorem pro všechny, kteří věří ve své schopnosti a jdou za svými přesvědčeními, i když ostatní pochybují! Druhé místo obsadila Haug a třetí místo vybojovala Laura Philipp. Američanka Knibb proměnila svůj debut ve 4. místo.

Radka Kahlefeldt dokončila na skvělém 18. místě!

České ženy se v kategorii amatérek ukázaly výborně!

Barbora Besperát se stala mistryní světa v kategorii F30-34 a s časem 9:19 dokončila závod jako druhá amatérka v celkovém pořadí! Její maratónský čas (3:04:28) byl desátým nejrychlejším maratónem dne, včetně kategorie profesionálek!

Jana Richtrová ovládla kategorii F40-44 a pro změnu její cyklistická čas 4:40 byl 11. nejlepším časem dne včetně kategorie profesionálek.

Helena Kotopulu dokončila jako druhá v této kategorii.