Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru

10.09.2023 -
Sam Laidlow se stal mistrem světa v IRONMANu a svým výkonem šokoval konkurenci. Lange exceloval v běhu, zatímco Frodeno ukončil svůj závod mezi poraženými. Mistrovství světa v Nice však pozitivně splnilo očekávání!

Mistrovství světa v mužské kategorii bylo přesunuto z Havaje do Nice. Toto rozhodnutí vyvolalo silné emoce a setkalo se s výraznou kritikou. Nicméně Nice oslnila svým kouzlem a titul mistra světa získal Sam Laidlow. Laidlow tím potvrdil pravidlo, které platilo na Havaji: pokud jste byli v předchozím roce na pódiu, máte velkou šanci následující rok zvítězit. Loni překvapil druhým místem na mistrovství světa v Koně. Letos, když se šampionát přestěhoval na domácí půdu tohoto talentovaného, avšak kontroverzního sportovce, Laidlow ukázal, že se na tuto událost důkladně připravoval. Přestože byl týden před závodem pozitivně testován na Covid, rozhodl se závodu zúčastnit.

Azurové pobřeží přivítalo závodníky ideálními podmínkami. Plavání probíhalo bez neoprenu a moře bylo klidné s jen mírným vlněním. Od prvních metrů dominoval loučící se Jan Frodeno, který nakonec ovládl plavecký úsek v čase pod 48 minut. Ovšem po tomto výkonu jeho role v závodě prakticky upadla do pozadí. Generace se mění a my jsme svědky nových hvězd na obzoru. Laidlow, jak se očekávalo, se probojoval do čela, kde se nakonec osamostatnil, takže do druhého depa dorazil jako první. Následovali ho další favorité závodu, Dán Ditlev a Američan Van Berg. Impresivní výkon podal také Cam Wurf, který získal třetí nejlepší čas v cyklistické části. Jan Frodeno měl problémy s kopcovitým terénem a brzy bylo zřejmé, že se s dalším světovým titulem tento Němec nerozloučí. Naproti tomu Patrick Lange dojel v průběžném pořadí jako sedmý, ale zůstávalo otázkou, zda dokáže smazat více než 12minutovou ztrátu na vedoucí pozice.

Laidlow začal běžeckou část s pětiminutovým náskokem, což mu umožnilo maratón rozběhnout s klidem. Brzy se Ditlev usadil na druhé pozici, ale jeho běžecký krok nepůsobil lehce. Laidlow byl v skvělé formě a známky krize na něm nebyly vidět. Z pozadí se začal rychle propracovávat Patrick Lange, který brzy přeskočil na třetí místo a vystřídal tam Bergeho. Potom následoval Ditlev, který nedokázal reagovat na Langeho tempo, ale Laidlow měl dostatečný náskok, aby mohl zůstat v klidu. Laidlow s emocemi překročil cílovou čáru jako mistr světa s čtyřminutovým náskokem před druhým Langeho, který závěrečný maraton zaběhl za 2:32! Na třetím místě skončil Ditlev. Skutečnost, že místní trať vyhovovala domácím závodníkům, je potvrzena tím, že z první desítky byli čtyři Francouzi.

Nejlepším českým závodníkem byl Petr Vabroušek, který v kategorii M50 obsadil 9. místo. V této kategorii triumfoval olympijský vítěz z hromadného silničního závodu, Alexander Vinokurov. Stojí za zmínku, že v kategorii mužů M55-59 získal titul mistra světa cyklistická ikona Laurent Jalabert.