Lebrun byl na Hluboké opět nejlepší

1.07.2008 -
Nedělní Xterra na Hluboké, to byla drsná bitva o nejlepšího muže a ženu v podzámčí. Na startu se letos sešlo mnoho hvězd světového terénního triatlonu. „Je tu snad větší konkurence než na mistrovství světa.“ Řekl před závodem Jihoafričan Lieuwe Boonstra, který na předchozím závodě Evropské série ve Velké Británii skončil pátý.
Na Hluboké se po roční přestávce jel závod světového a Evropského poháru Xterra a Hluboká se opět vrátila na pozici největšího triatlonu v Čechách, vždyť se na cenách rozdalo více než 450 000 Kč. O tituly se bojovalo v 1,1 Km dlouhém plavání v řece Vltavě, 33 Km na horském kole ve Staré oboře a 11 Km běhu v Zámeckém parku. Takovou trať nemají nikde na světě a všichni si po závodě pochvalovali její krásu i obtížnost.

Po dvanácti minutách náročného plavání se na břeh vyhoupl jako první Italský šampión Gianpietro De Faveri, pár sekund na něho ztrácel Petr Šlajs a Vojtěch Dědek. Až půl minuty za Italem vylezl balík závodníků, mezi nimiž nechyběl mistr světa v olympijském triatlonu Olivier Marceau, Franky Batalier, Němci Ronny Dietz, Felix Schumann, Lars Eric Fricke a Sascha Wingenfeld, Jihoafričané Dan Hugo, Conrad Stoltz a Lieuwe Boonstra a také Belgičan Jim Thijs.

Náročnost tratě se nejvýrazněji ukázala při cyklistice, která vedla jinak uzavřeným prostorem Staré obory a na závodníky tam čekalo několik technických úseků, ale také rychlé štěrkové cesty. Na záludnosti tratě doplatilo několik favoritů, třeba Dan Hugo, Lars Eric Fricke nebo mezi ženami Eva Skalníková, která měla užuž našlápnuto k nejvyšší příčce, ale zastavil ji přetržený řetěz v první třetině okruhu. Do depa dojížděli či dobíhali závodníci s poškozenými koly, například trojnásobný mistr světa v Xteře a excelentní biker Conrad Stoltz přijel na naprosto prázdném plášti, také Jan Kubíček si v cíli postěžoval na defekt, který ho v oboře potkal. Stěžovat si však nemohl Tomáš Jiránek, který stejně jako v roce 2004 projel trať nejrychleji a posunul se dokonce na druhé místo těsně za vedoucího Bataliera.

Do depa po kole, které bylo umístěno na atraktivním místě v centru Hluboké nad Vltavou, přijel za Batalierem a Jiránkem jako třetí Karel Zadák s těsným náskokem na Nicholase Lebruna o další minutu zpět pak byl Olivier Marceau, Dietz, Schumann a Thijs. Jako další z Čechů přijel na desátém místě Petr Novák a třináctý byl po kole Jan Kubíček. Dopředu se prodral také bývalý lyžařský mistr světa Martin Koukal a nejlepší ženou byla po kole Anna Baylis, před Carinou Wasle a loňskou vítězkou Ivanou Loubkovou.

V závěrečném běhu se pořadí ještě notně přesypalo. Franky Batalier už v polovině podlehl Lebrunovi, Jiránek se z druhého místa vinou nemoci stále propadal, v cíli byl až dvanáctý. Také Marceau neudržel výbornou pátou příčku a skončil až devátý. Třetí místo v cíli zůstalo Karlovi Zadákovi, který se mohl v radovat ze svého historického úspěchu, ve světovém poháru ještě tak vysoko nikdy nebyl. Čtvrtý skončil Dietz, který dokázal strojovým tempem a vyrovnanými výkony ze všech disciplín udolat i mnoho šampiónů. Páté místo patřilo Thijsovi. Nevydařenou cyklistiku napravil v běhu Stoltz a doběhl šestý. Druhým Čechem v cíli byl 10. Jan Kubíček a hned za ním doběhl do cíle i Petr Novák. V ženském závodě se ve velmi náročném běhu a za tropického počasí nakonec radovala Rakušanka Carina Wasle, která až na závěr porazila ostatní ženy rozdílem třídy. Baylis skončila druhá a třetí místo udržela Ivana Loubková.

Na Hluboké se tradičně jezdí také závod tříčlenných štafet, který letos vyhrál tým Rock Machine Cyklomax ve složení Tomáš Pavel, František Žilák a Pavel Brýdl. Běžec Brýdl získal Pohár starosty města Hluboká už minulý rok, kdy slavil s Twin týmem. Druhé místo si připsal běžecký klub Říčany s Milošem Foxem na kole a třetí byli Amatéři, kterým finišoval bývalý reprezentant na divoké vodě Jan Kobes.

Záznam z Hluboké můžete zhlédnout ve středu 2.7. ve 20:00 na ČT 4 SPORT, nebo v jedné z pozdějších repríz na stejném programu. Další závod světové série se pojede už v neděli ve Francii, kam se chystá mnoho českých reprezentantů. Xterra Czech Tour pak pokračuje o týden později novým závodem v Děčíně. Více informací najdete na www.xterra.cz.

HVĚZDY V CÍLI:

1. místo Nicholas Lebrun (FRA) – Po plavání ztrácel minutu a půl, ale při cyklistice mu vše vyšlo a do depa dojel těsně čtvrtý. Minutový náskok Bataliera pak nejrychlejším během lehce zlikvidoval a doběhl si pro čtvrtý titul z Hluboké, ze kterého měl obrovskou radost.

2. místo Franky Batalier (FRA) – Od startu se držel v čele a po několika kilometrech na kole jel osamocen na prvním místě. V depu byl jeho náskok jedna minuta a mnoho lidí ho už tipovalo na jistého vítěze, ale v běhu o první příčku přišel. V cíli byl přesto spokojen.

3. místo Karel Zadák (CZE) – Před závodem si stěžoval na nemoc a také to po plavání byl znát, na břeh vylézal až za Lebrunem, ale na kole to byl už starý dobrý Zadák a Lebruna předjel. V depu byl jako třetí stále s Lebrunem na zádech a ten ho v běhu už po pár metrech předehnal. Karel ještě dostihl Jiránka a pak si už své třetí místo držel až do cíle.

4. místo Ronny Dietz (GER) – Výborný výkon se zrodil už při plavání, kde byl sedmý, po kole byl ještě o příčku výš a na běhu zafinišoval, ale Karla Zadáka už dostihnout nemohl a skončil čtvrtý.

5. místo Jim Thijs (BEL) – Čtrnácté místo po plavání, osmé po kole a sedmý běh katapultoval mladého Belgičana na senzační páté místo celkově a na třetí příčku v průběžném pořadí Evropského poháru.

6. místo Conrad Stoltz (RSA) – Úřadující mistr světa a vlastně historicky nejúspěšnější závodník v Xteře přijel na Hlubokou vůbec poprvé a byl to jeho první závod na našem kontinentu. V plavání udržel vysoký standard a 12. místo po kole bylo zapřičiněno pouze defektem v závěru, který nemělo ani cenu opravovat, do depa dojel na prázdné duši a pak všechnu sílu soustředil na běh, při kterém se posunul o šest míst.

7. místo Lieuwe Boonstra (RSA) – Závodník, který už měl z Hluboké zkušenost z roku 2005, kdy skončil pátý. Letos to bylo až sedmé místo, které je pro něho o to cennější že na startu byla mnohem těžší konkurence.

8. místo Felix Schumann (GER) – Schumann má letos bronz z mistrovství Evropy a chtěl uspět i na Hluboké, po plavání se držel v čele a z kola dojel sedmý, při běhu se však o jednu příčku propadl.

9. místo Olivier Marceau (FRA/SUI) – Dvojnásobný mistr Evropy, trojnásobný vicemistr světa, šampión v olympijském triatlonu a dvakrát vítěz z Hluboké výborně zaplaval, byl pátý i po kole, ale na běhu na něho dolehla únava a o několik míst si pohoršil. Jeho šestnáctý čas běhu byl o pět minut horší než Lebrunův.

10. místo Jan Kubíček (CZE) – Defekt na kole zbrzdil jeho postup přes soupeře a do depa dojel až 13. na lepší než desátou příčku to v cíli bohužel nebylo, přesto se Kubíček v cíli radoval.

11. místo Petr Novák (CZE) – Petr se připravoval na státnice a Hluboká byl letos jeho první závod, přesto se dokázal prosadit. Po solidním plavání a výborném kole byl 10. v běhu ještě jednu příčku ztratil.

12. místo Tomáš Jiránek (CZE) – Také Jiránek přezdívaný Kondor se postavil na start Xterry letos poprvé. V plavání nezklamal a na kole ukázal co v něm je, zajel naprosto nejrychlejší čas historie a na vedoucího Bataliera ztrácel jen minutku. Bohužel bolest nohy, která mu nedovolila naplno trénovat, se při běhu opět ozvala a Kondor se do cíle protrápil až na 12. místě a v obrovských bolestech.

13. místo Martin Koukal (CZE) – Martin Koukal vždy říká, že se při plavání snaží aby se neutopil, přesto na Hluboké příliš neztratil a to co ztratil, tak na kole hravě dojel. Při běhu se pak z 18. místa posunul na třináctku a mohl se radovat z vítězství ve věkové kategorii.

1. místo Carina Wasle (AUT) – Po plavání ztrácela pouhou minutu na nejlepší ženy, na kole se propracovala na druhé místo a svou ztrátu o něco snížila a při běhu to už bylo její parádní představení. Už v roce 2006 byla na Hluboké druhá, ale přesto v cíli říkala, že tak náročnou trať nečekala.

2. místo Anna Baylis – Scheiderbauer (AUS) – Po druhém místu ve Walesu si Anna připsala stejný výsledek i na Hluboké. Celý závod se držela před Wasle, ale při běhu na ni ztratila více než 5 minut a s tím už se o vítězství bojovat nedalo.

3. místo Ivana Loubová – (CZE) – Po roce, kdy Ivana na Hluboké vyhrála, mírně zlepšila plavání. Na kole byla nejrychlejší a v depu jako třetí, při běhu si třetí příčku lehce udržela.