XTERRA Czech se připravuje i přes omezení. Rozhovor s Michalem Pilouškem

13.04.2021 -
Nejstarší závod v terénním triatlonu v Evropě-XTERRA Czech, se navzdory pandemické situaci připravuje. Dvě menší akce museli pořadatelé přeložit nebo zrušit, ale Michal Piloušek věří, že vrchol letošní sezony, Světový pohár v Prachaticích, se odehraje v červnovém termínu. více v rozhovoru

Jak se usíná profesionálnímu pořadateli sportovních akcí v době korony?

Snažíme se žít naplno a unavit se tak, aby člověk prostě padnul. Horší jsou noční probuzení a úvahy, co kdyby, aby a by…a tak. (smích). Snažím se udržovat si pozitivní náladu, poctivě pracovat na všech našich akcích a komunikovat s autoritami o možném řešení této šílené situace.

Kolik vlastně závodů pro letošek bylo v plánu?

Naše firma 4 X Production CZ zastupuje světovou značku XTERRA v ČR, pod hlavičkou této triatlonové série máme v plánu světový pohár v Prachaticích, nový závod v Praze v Divoké Šárce a již přesunutý závod XTERRA Silesia na dlouhých XTERRA tratích. Kromě toho pořádáme duatlon Hus Muž, běžecký etapák 3 Vrcholy Šumavy, Chýnovskou desítku a spolupracujeme také na charitativních Hospicových bězích.


Zmínil jsi závod XTERRA Silesia, novinka, která byla rovnou o rok přesunuta, co se stalo?

Nový závod v Rychlebských horách mám v hlavě řadu let. V roce 2021 se mělo v okolí Rychlebek závodit na tratích dlouhé XTERRY, to je 1,9km plavání, 70km horského kola a 20km běhu. Jednalo by se vedle Francouzského závodu o druhý podobný podnik pod značkou XTERRA na světě. Květnový termín nám ale určitě neumožní v rámci sportovní akce překračovat na kole hranice států. Závod by byl bez toho poloviční, a tak jsme se rozhodli zrealizovat jej až v roce 2022.

Duatlon Hus Muž se musel znovu termínově posunout.

Ano je to tak, již po třetí. Strašně mě to mrzí, ale situace je nám všem známá a bohužel 24. dubna je nereálné cokoli hromadného pořádat. Nový termín je 9.10.2021, doufám, že na této akci symbolicky ukončíme éru nejistoty ve sportu i celé společnosti.


Po dvou zrušených akcích se asi těžko připravují další závody, kde bereš motivaci?

Pořádání závodů je mojí prací, takže motivace je jednoduchá, chci přežít! (smích) Ne, opravdu zatím necítím žádné vyhoření nebo deprese, je to i díky lidem okolo mě, rodině, pomocníkům, závodníkům. Všichni nám věří a těší se na závody. Pomáhají i státní instituce svými granty, Česká triatlonová asociace je k ruce a pracujeme na mnoha scénářích, tak abychom byli připraveni po uvolnění reagovat.

Jak se tedy chystá světový pohár XTERRA v Prachaticích?

Termín ke konci června je zatím daleko, a tak chystáme asi 3 hlavní scénáře. Ideální by bylo objet závody včetně amatérů a dětí, jsme připraveni na režimová opatření, testy, respirátory, a tak dále. Horší scénář by asi omezil počet účastníků a nadělil pole do startovních vln. I proto jsme zastropovali limit závodníků v hlavním závodě na 400, aby se případné vlny stihly během dne odstartovat. No a třetí varianta, která by šla uspořádat za jakékoli situace, je závod jen Elitních závodníků. Podobně se vlastně uskutečnila Jizerská padesátka.

Pro pořadatele to tedy znamená, že vše chystáte pro 400 lidí?

Spíš pro 700, je třeba připočítat kratší závod a děti. Pro ty všechny nakupujeme medaile, dresy, dárky, trička, vyrábíme nové sekce na trati. A to vše s nejistotou, že nám to vše teoreticky může zůstat ve skladu. Ale dodací lhůty jsou dané a my chceme mít vše pro naše závodníky ready. Stále věřím, že amatéři pojedou a všechny ty připravené věci ocení!


Velký ohlas v posledních letech vyvolal závod XTERRA Short Track, můžeme se na něj zase těšit?

Samozřejmě, je to naše dítě a makáme na něm na 100%. Vlastně právě Short Track je naší záchranou v případě, že budou platit drsné restrikce. Dokážeme díky tomuto atraktivnímu závodu profesionálů nabídnout skvělou podívanou v televizi. Investujeme nyní velké prostředky do stavby trasy, se kterou nám pomáhá renomovaný trailbuilder Ondra Hoigr. Po tomto novém 1km dlouhém segmentu povede nejen Short Track, ale pustíme sem ideálně i hlavní závod XTERRA Czech.

Popiš nám v krátkosti ještě tři zmíněné další chystané akce vaší firmou.

XTERRA Prague je důležitý projekt pro budoucnost XTERRA. Chceme v Praze připravit závod pro širokou veřejnost, který ale nezklame ani zkušené borce. Pojede se na nepatrně kratších tratích a letos bude závod mistrovstvím České republiky. Do dalších let bychom pomocí triatlonu chtěli do Prahy natáhnout i triatlonové turisty. Letos se tento pilotní projekt vyzkouší 15. srpna.

3 Vrcholy Šumavy je etapový závod v běhu do vrchu. Ve 3 dnech, 3 výběhy z šumavských měst na vrcholy nad nimi. Krásná příroda, přírodní tratě, nepoznané stezky. Na www.3vrcholy.cz už jsou všechny detaily. Závod se koná mezi 9.-11. červencem.

Chýnovská desítka je běh na 10km údolím Chýnovského potoka směrem k populárním jeskyním a zpět. Fajn rodinná akce v srpnu (6.8.2021) na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny.

Máš nějaké sdělení na konec?

Děkujeme moc všem závodníkům, že nám pořadatelům v téhle pekelné době drží palce. Věřte, že pořadatelé si moc váží každého přeloženého startovného na další rok, každého mailu na podporu, každé pomoci se stavbou tratí. Věřím, že už brzy zase vše bude OK.


Hodnocení:
Přečteno 1018x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.