Eneko Llanos se vrátil na trůn světové Xterry

26.10.2009 -
Čtrnáctý světový šampionát Xterra se jel v neděli na havajském ostrově Maui, tedy na tradičním místě v Mecce všech triatlonových disciplín. Plavání v moři, cyklistika na svazích sopky Haleakala a běh částečně v buši a částečně po pláži je to nejtěžší, co v sezóně může Xterra nabídnout. Letos si závod roku nenechalo ujít více než 500 špičkových závodníků.

Ještě před startem se bohužel zranil loňský vítěz Ruben Ruzafa, tím se také boj o titul o něco více otevřel. Po úvodním plavání se dostal do čela plavec specialista Luke McKenzie těsně sledovaný Eneko Llanosem i ostatními favority. V čelní skupince nechyběl Olivier Marceau, Conrad Stoltz nebo nejlepší žena Christine Jeffrey. V závěsu se držela i loňská a předloňská šampionka Julie Dibens, které šlo o třetí vítězství v řadě. Nejlepším plavcem mezi amatéry se stal Čech Michal Bareš.

Julie Dibens

Velmi tvrdě se začalo závodit hned od prvních metrů cyklistické části. V prvním prudkém stoupání zaútočil Conrad Stoltz a zkušeně převzal vedení, Heartbreak Hill je prostě jeho místo na trati a tady vždy útočí. Eneko Llanos se jako jediný setřást nenechal a držel se zuby nehty Stoltzova zadního kola. O pár desítek vteřin zpět jel Olivier Marceau. V další pasáži pak přišel čas Franky Bateliera, který vedoucí skupinku dojel a dostal se do čela. Začalo divoké předjíždění, chvilku byl ve vedení Stoltz, chvilku Batalier nebo Llanos. Zezadu se na nejlepší rychle dotahoval skvělý biker Michael Weiss a pozice drželi Marceau, Middaugh, Lebrun, Gardner i Schumann.

Mezi ženami došlo k situaci, která se už před závodem očekávala. Angličanka Dibens se velmi rychle vzdalovala ostatním favoritkám, v polovině závodu jela 4 minuty před Melanií McQuaid. Do depa pak přijela s více než pěti minutovým náskokem. Třetí byla po kole Shonny Vanlandingham. Další Evropanka Renata Bucher dvakrát píchla a přišla tak o veškeré naděje na vítězství. Opěvovaná bikerská šampiónka Marie-Hélen Prémot se po slabším plavání už nedokázala dostat mezi nejlepší a skončila těsně za první stovkou. To také potvrdilo, že se z Xterry stává triatlonové odvětví, kde mohou uspět pouze závodníci se všemi třemi disciplínami vyrovnanými.

Eneko Llanos

Muži se na první příčce střídali každou minutu. Stoltz útočil ve sjezdech, Middaugh pak hlavně v kopcích a Llanos snad úplně všude, ostatní lehce zaostávali. Do depa dojel za trojicí Stoltz, Middaugh a Llanos na čtvrtém místě Franky Batalier, který ztrácel více než minutu, ale ještě nic ztraceno nebylo.

Eneko Llanos se na třetím kilometru běhu dostal do čela a Stoltz i Middaugh začali zaostávat. Naopak zezadu dobíhal výborně připravený Nico Lebrun a také vloni druhý Rakušan Michael Weiss. I když Lebrun několik sekund z Llanosova náskoku umazal, tak na vítězství to nestačilo a skončil druhý. Třetí místo nakonec vybojoval Michael Weiss. Nejlepší ženou v cíli byla podle očekávání Julie Dibens, která jako první dokázala na mistrovství světa vyhrát třikrát za sebou. Při běhu se na druhé místo dostala Lesley Paterson, která odsunula Melanie McQuaid na bronzový stupínek.

Závod se vydařil i Českým reprezentantům. Zlato si ze své kategorie domů veze Kája Polívková, která skončila celkově 27. Pozici České jedničky vybojoval Tomáš Eberl, který se umístil na 55. místě. Závod nedokončil po problémech na kole pouze Aleš Dedek, ostatní Češi uspěli.

ilustrační foto: Kája Polívková