Helena Karásková přišla o poslední závody, sezonu přesto hodnotí velmi pozitivně

15.11.2018 -
Helena má za sebou další úspěšnou sezonu, v Xterra i swimrunu. Jak zní její hodnocení a jaké má plány do budoucna? více v rozhovoru

Sezonu jsi chtěla zakončit dvěma závody v říjnu, ke kterým jsi ale nakonec nenastoupila. Proč z nich sešlo?

Tečku za sezonou měla obstarat mistrovství Evropy v cross duatlonu a triatlonu na Ibize, ale proti bylo tentokrát zdraví. Po posledním swimrunu jsme měla přes měsíc na přípravu, podařilo se mi i zaběhnout i nějaké přespoláky a forma vypadla celkem slušně. Dostala jsem ale bohužel infekci do nohy a vyfasovala antibiotika, ani přesně nevím, co se vlastně stalo... Možná už toho bylo letos opravdu hodně a tělo bylo unavené, tak se bránilo. Ale myslím, že jinak můžu být ráda za celou sezonu, že jsem se zdravotně držela dobře.

I když závěr sezony nevyšel podle představ a místo závodních kilometrů jsi polykala antibiotika, s letošním ročníkem musíš být spokojená, je to tak?

To jednoznačně, jsem moc spokojená. Při plánování sezony jsem si stanovila nějaké priority, ale jak už to tak bývá, hned na začátku přišla změna v podobě nabídky zkusit první závod světové série ve swimrunu v Chorvatsku. Vzdálenosti to byly pro mě v té chvíli šílené – 42 km běhu a 10 km plavání. Do závodu jsem šla s tím, že nemáme šanci, tak proč to nezkusit. Jenže my vyhráli a tím se pomalu začaly měnit cíle. Pokud by se nám totiž podařilo vyhrát všech šest závodů světové série, čekala by na nás moc hezká finanční prémie… Některé závody Xterry jsem proto vynechala a jela na swimrun, cíleně jsem se připravila na mistrovství světa v něm. Byla jsem nesmírně spokojená, že se to povedlo! Dodneška skoro nechápu, jak jsem mohla uběhnout 65 kilometrů a k tomu 10 dalších uplavat...

Tvoje premiéra ve swimrunu byla maximálně úspěšná – všechny závody jste s parťákem Martinem Flintou vyhráli. Čekala jsi, že by to mohlo mít takový průběh, a jak sis novou disciplínu užívala?

Původně to právě vůbec nebylo v plánu, ale po prvním závodě mě tenhle sport úplně dostal. Zaprvé je výjimečný tím, že se jde ve dvojicích. Člověk v tom není sám, když je slabší chvilka, parťák může hodně pomoct. A ten pocit, když běžíte nádhernou přírodou, přeplavete jezero, zátoku, záliv a zase běžíte dál, to je prostě nádhera! Navíc organizátoři si opravdu dali záležet s výběrem destinací. Ze začátku mě hodně děsily ty vzdálenosti, ale ty nakonec nebyly tím nejtěžším. Nejhorší pro mě byla především teplota vody. Plavat tři kilometry v 10-12stupňové vodě není zrovna moje hobby (smích).

Pojďme si projít i Xterru. Jak hodnotíš své letošní působení v evropské tour?

Závodů v Xteře bylo letos o něco méně než v minulých letech a prakticky nemůžu říct, že by se mi některý z nich úplně nepovedl. Ani o tom ve Švýcarsku, kde jsem skončila jen těsně čtvrtá, nemůžu říct, že by byl špatný. Asi nejlepší závod jsem předvedla v Itálii a pak samozřejmě na domácí půdě v Prachaticích – tam jsem byla moc spokojená, i když na běhu už jsem hodně trpěla.

Startovala jsi také na šampionátech – jak jsi spokojená s výsledky na nich?

Nejdřív jsem si doběhla pro skvělé druhé místo na mistrovství Evropy v terénním triatlonu, které se konalo v Německu, a pak jsem hned vyrazila na soustředění před světovým šampionátem ve swimrunu.  Těch 65 kilometrů běhu si žádalo speciální přípravu – víc běhání a skoro žádné kolo. Ale to už mi moc nevadilo, protože poslední Xterra byla za mnou a do crossové Evropy bylo naopak hodně daleko. Spokojená jsem byla i s tím, jak se mi podařilo naplánovat závod z hlediska výživy. Vnitřně jsem na to hodně pyšná, protože co se týče Xterry, tak tam to někdy beru na lehkou váhu. Tři hodiny závodu se dají přežít, ale osm? Z toho už jde respekt!

Takže sis naplánovala, jak a kde doplňovat energii během závodu? Jak moc ti pomáhá sportovní výživa a na co při tréninku a závodech nejvíc spoléháš?

Pomáhá mi nesmírně, moc si to bez ní neumím a ani nechci představit. Před Xterrou mám svoje rituály a před swimrunem také, je to už zaběhlý postup začínající pár dní dopředu, třeba zařazením magnezia. Sportovní výživa je ale součástí i mého každodenního tréninku, ať už zmíním ionťák nebo regenerační Enervit R2 Sport, přes vitamíny a železo od VITARu až po proteinový nápoj. Co se týče sportovní výživy, tam už přes sedm let spoléhám na Enervit.

Je na letošní sezoně něco výjimečného, co ti určitě utkví v paměti?

Budou to dvě věci. Jako prvním se nám podařilo vyhrát všech šest závodů swimrunu, což si budu pamatovat do konce života. Při předávání cen všichni lidé tleskali a stoupali si, když jsme šli uličkou mezi nimi na stupně. To bylo nádherné a nezapomenutelné. Druhý moment byl na Xteře v Itálii. Po kole jsem ztrácela na čelo pět minut, ale běželo se mi nádherně. Měla jsem lehké nohy jako snad nikdy a měla pocit, že si užívám každý krok. Kilometr před cílem už jsem byla ve vedení. Tohle byl nádherný pocit a odpověď na otázku, proč běhání mám tak ráda. Člověk trénuje a trénuje a doufá, že takový pocit bude mít co nejčastěji.

Jak náročný pro tebe celý ročník byl?

Na začátku sezony jsem byla hodně unavená, moc se mi do závodů nechtělo. S novou disciplínou se to ale pomalu všechno změnilo, asi jsem se na to začala dívat trochu jinak. Na začátku sezony jsem byla přesvědčená, že v té další už pokračovat nebudu. Hodně jsme o tom mluvili doma, ale nakonec to zase bude všechno jinak. Rodina byla a je pro, aby maminka ještě závodila, a můj kolega ze swimrunu je také nesmírně rád, že do toho půjdeme znovu. I když oba víme, že konkurence bude rok od roku větší a silnější.

Dá se nějak vyčíslit, jak často jsi byla v zápřahu, když připočteme i tréninky? Kolik hodin denně sportu věnuješ?

Já jsem nikdy nevynikala množstvím natrénovaných hodin. Myslím, že když se průměrně dostanu na 18 hodin týdně, je to opravdu hodně. Při objemové přípravě se samozřejmě dostanu přes 20 hodin, ale pak zase při speciálním tréninku je to klidně jen 13.  Oproti jiným holkám je to hodně málo, ale vím, že když budu trénovat víc, budu z toho hrozně unavená.

V budoucnu se chceš opět věnovat triatlonu i swimrunu?

Jak už jsem říkala, měla jsem hodně myšlenek i na ukončení kariéry, ale kolega ze swimrunu byl zásadně proti a rodina také. Hodně mě podporují a je to vlastně takový rodinný tým. Bez nich by to vůbec nešlo. Manžel se o mě stará, co se týče kola a všech věcí okolo. Vymýšlí různá soustředění, a i když se mi to zezačátku moc nezdálo, musím mu dát za pravdu, že je potřeba občas udělat změnu a netrénovat jen doma. Velkým posunem také bylo to, že jsem našla skvělého trenéra na plavání. I když je to trénování na dálku, začalo mě plavání bavit. Možná je to i tím, že při swimrunu se používají packy a já konečně můžu použít ve vodě sílu. Někdy mám pocit, že mi to jde s nimi ve vodě dobře, a to je přesně ten motor, který mě pak žene dopředu.

Co plánuješ teď během podzimu a zimy?

Jak jsem přemýšlela o ukončení závodní kariéry, tak jsem začala pracovat i na dalších věcech. Hezky se nám v Jablonci rozjel projekt s názvem Pojďte se připravit na Jizerskou 50, kde vedu každý čtvrtek skupinu nadšenců, kteří mají chuť na sobě pracovat. Musím říct, že jsem sama nadšená, kolik lidí si společné tréninky oblíbilo. Vedle tohoto projektu se zapojím do trénování dětí ve Ski klubu Jablonec nad Nisou. Naplánovala jsem si toho poměrně dost, tak uvidím, jak se to bude dát všechno zvládnout. Přes zimu jsem se každopádně rozhodla v tréninku téměř vypustit kolo a víc se věnovat lyžím. V zimě jsem na kole často bojovala s nachlazením a nemocemi, tak věřím, že se tomu vyhnu. Ráda bych se postavila i na start některého ze závodů Stopy pro život pro zpestření tréninku a oživení.