Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen

27.08.2023 -
Ve finském Lahti se konalo Mistrovství světa v IRONMAN 70.3. Světové tituly získali Taylor Knibb z USA a Rico Bogen z Německa. Z českých závodníků se nejlépe umístili Besperát a Procházka v kategorii AG. Mistrovské tituly si pak připsali Tománek a Peterka!

Finské Lahti se stalo dějištěm Mistrovství světa v IRONMAN 70.3, což byla nezapomenutelná podívaná. Formát mistrovství je tradiční: v sobotu závodí pouze ženy a v neděli muži. Ačkoliv v ženském závodě chyběla některá velká jména, jako Němka Haug, Britka Charles či aktuální mistryně světa z Havaje Sorado, nabídl boj plný emocí. Ráno v Lahti panovalo přívětivé severské počasí a  plavání se konalo v neoprenu. První z vody vyplavala Brazilka Oliveira, těsně za ní Němka Pohle, Američanka Knibb a skupinu uzavřela Švýcarka Simmonds.

Od startu cyklistické části Knibb diktovala tempo. Pouze Simmonds byla schopna držet krok v prvních kilometrech, ale i ona postupem času odpadla. Na další Švýcarku, Ryf, se upnuly oči, když postupně smazávala ztrátu z plavání a posunovala se vpřed. Nicméně na první místo by potřebovala skutečný zázrak.Při startu půlmaratonu byla Knibb v čele a mohla si udávat vlastní tempo. Zdálo se téměř jisté, že boj bude pouze o druhé a třetí místo. Otázkou bylo, zda Simmonds udrží stříbro, či zda ji předběhne Britka Matthews. A odpověď zněla "ano". Matthews udržela rytmus a ve finiši překonala Švýcarku, což jí vyneslo stříbrnou medaili. Simmonds si tak odvezla bronz. Další Švýcarka, Ryf, neměla svůj den a skončila na 9. místě. Nejlepší českou závodnicí byla Barbora Besperát, která ve věkové kategorii W30-34 obsadila pátou příčku.

Druhý den mistrovství byl věnován mužskému závodu. Ačkoliv zde chybělo několik špičkových jmen, hvězdná sestava nezklamala. Hlavním favoritem byl Nor Blummenfelt, jenž je známý svým nabitým závodním kalendářem. V plavecké části se nejlépe dařilo Němci Nieschlagovi, který byl následován Norem Gundersonem a dalšími závodníky. Na rozdíl od ženského závodu se muži pohybovali ve velké skupině, a bylo zřejmé, že skutečná selekce pole nastane během cyklistické části.

V průběhu cyklistiky vypadalo mistrovství spíše jako německý šampionát – z prvních šesti míst pět obsazovali Němci, což jen potvrzovalo rostoucí kvalitu německého triatlonu. Funk se během závodu dostal do čela, zatímco favorizovaný Blummenfelt začal ztrácet. Narážka na jeho nabitý program byla zřejmá. Po dokončení cyklistické části za 1:55 se Funk vydal jako první na závěrečný běh, avšak brzy ho dohnal Francouz Margirier. Ten však vedení dlouho neudržel a byl předstižen dalším Němcem, Bogenem, který již první místo nenechal nikomu jinému. Funk našel svůj druhý dech a dokázal se vrátit na druhé místo, zatímco Margirier začal ztrácet. Toto oslabení využil Němec Stratmann a posunul se na třetí příčku. Pódium tak bylo kompletně v německých rukou, což podtrhlo dominanci této země v triatlonu. Z Čechů se v mužské věkové kategorii 50-54 nejlépe umístil Roman Procházka, který obsadil pěkné 5. místo.

Čeští hendikepovaní závodníci také sklízeli úspěchy. V kategorii HC získal titul mistra světa Jan Tománek. Ondřej Zmeškal v kategorii PC si připsal stříbrnou medaili a titul vicemistra světa, zatímco v kategorii PC-Guide se korunoval mistrem světa Marek Peterka!