Powerman Zofingen oslaví čtvrtstoletí. To chce rekord, říká hlavní favorit Joerie Vansteelant

18.07.2013 -
Bývaly to před dvaceti lety duatlonové časy ve světě i v tuzemsku. Powerman ve švýcarském Zofingenu prémiemi i účasti skoro dorovnával Havaj. Z bělohradské bašty vyrážely pro světové skalpy Fox, Raim a spol… Leč současnost je jiná. Přesto se v Zofingenu opět chystá mistrovství světa na dlouhé trati, jako vrchol sezony.

Tak o něm mluví belgický vládce disciplíny Joerie Vansteelant, který navázal na vítěznou nit tragicky zesnulého bratra Bennyho, duatlonového krále. Jel tu třikrát, třikrát vyhrál. A kdyby vás následující řádky přece jen ještě nalákaly do Zofingenu, uzávěrka letošních přihlášek je 31. července.

 Jak jste na tom, Joerie, sedm týdnů před startem?

Díky, dobře. Trénuju na vysokohorském soustředění ve Font Romeu ve francouzských Pyrenejích.

Doléčil jste zranění stehenního svalu?

Týden před Challenge Barcelona v květnu, během těžkého cyklistického tréninku jsem pocítil bolest ve svalu. Měl jsem kliku, že to nebylo natržené, ale potřeboval jsem vypnout a odpočívat, proto jsem Barcelonu nakonec vypustil.

Sezona ale zatím nejde tak, jak byste si představoval, že?

Začal jsem báječně, cítil jsem se ve formě. Zajel jsem výborně na Tenerefie a Fuerteventuře, ale v druhém závodě už jsem cítil potíže se svalem. Týden potom na evropském šampionátu Powermana toho už bylo na mě moc a musel jsem vysadit. Chystal jsem se na Barcelonu, ale sval mě úplně zradil. Stalo se tak naštěstí těsně před tím, než by došlo ke skutečně vážnému zranění. Podstoupil jsem nějakou léčbu a je to pryč. Proto jsem byl spokojený jen dva týdny na to s výsledkem na Powermanu Germany. Jenže počasí bylo takové, že se duatlon změnil v běžecký závod. A v posledním startu na Powermanovi v Kreischgau jsem musel zabalit, protože jsem měl kolizi s autem. To mě vážně naštvalo.

Jaký nový materiál používáte?

Změnil jsem tým přestupem do Ironmanagers, to přineslo další změny. Zůstávám u Ridley, do Zofingenu bych měl mít nejnovější prototyp triatlonového speciálu. Jsem s ním nadšený, měl bych být zase rychlejší. Helmu mám Lazer Wasp, která není ideálně rychlá pro depo, ale chystají se úpravy. Oblečení Bio-Racer je velmi aerodynamické, používá ho řada cyklistických týmů pro časovky. A mám jinou značku bot, běhám teď v Pearl Izumi.

Co chystáte dál do finále Powermana?

Pojedu 4. srpna belgický šampionát v dlouhém triatlonu, protože tratě jsou podobnější Zofingenu než Powerman Geel, který se jede ve stejném termínu. Kopcovitější. Dva týdny na to mě čeká Powerman Weyer v Rakousku.

Před dvěma lety jste zajel v Zofingenu traťový rekord, co chystáte letos?

Slaví se pětadvacáté výročí, to by si zasloužilo další rekord, ne? Ale uvidíme. Pokusím se předvést to nejlepší a ukáže se, co to přinese. Hlavně chci vyhrát. Pokud by se to podařilo v rekordu, bude to skvělé.

Powerman Zofingen je potřetí v řadě světovým šampionátem. Je dobře, že to je opět nejdůležitější závod roku?

Jistě. Je to legendární závod a mně sedí tratě.

Koho považujete za nejsilnější vyzyvatele?

Po roce zranění bude jistě silný Andy Sutz. Také můj krajan Rob Woestenborghs, Francouzi Le Duey a Humbert, nebo Sören Bystrup z Dánska.

Společně jezdíte na kole, že?

Ano, je taky ve Font Romeu a na dlouhé výjížďky vyrážíme spolu. Já mám před Zofingenem každý rok stejný model ve vysoké výšce, tak mi to vyhovuje.

Před dvěma lety jste se stal poprvé otcem. Jak se daří rodince?

Skvěle. Od listopadu máme druhou dcerku Marii. Někdy to vypadá na pořádný šrumec, ale užívám si to.
Hodnocení:
Přečteno 467x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.3.19IRONMAN 70.3 Campeche a Světový pohár v Brazílii
17.3.19Co jsme se naučili od Létajícího Racka - KRAUL
13.3.19Největším letošním cílem je MS v Lausanne, říká Alžběta Hrušková
10.3.19AQUATLONOVÝ POHÁR V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH PRO OLŠARA A HRUŠKOVOU
9.3.19Vendula Frintová vstoupila do Mistrovství světa 15.místem v Abú Zabí
6.3.19V plavání cítím posun. Snad se to projeví v závodech, říká Helena Kotopulu
5.3.19Starykowicz opět neudržel velký náskok po kole.
3.3.19ČESKÁ ZLATA I FINÁLOVÉ ÚČASTI NA EVROPSKÉM POHÁRU VE FRANCII
3.3.19MISTRY REPUBLIKY V ZIMNÍM TRIATLONU JSOU KOČAŘ A BRYCHTOVÁ
26.2.19Katie Zafares a Vincent Luis ovládli sérii Super League Triathlon. Pavel Jindra obsadil 12.místo na Mistrovství Evropy v zimním triatlonu