Zima se umoudřila. V Norsku se uskutečnil pravý zimní triatlon

1.02.2007 -
Do třetího pokračování dospěl v norském Sjusjoenu letošní světový pohár v zimním triatlonu. Pořadatelé již v předstihu avizovali teploty a množství sněhu v letošní zimě nevídané, a tak se dal konečně očekávat zimní triatlon se vším všudy.
Do Norska vyrazila dvojice s ambicemi na slušné umístění v letošním světovém poháru v zimním triatlonu – Pavel Jindra a Šárka Grabmüllerová.

Po adrenalinovém přesunu do Norska na nás dýchnul Sjusjoen arktickými teplotami, při kterých se i přes den „oteplovalo“ na pouhých – 12°C.

Kromě počasí začali překvapovat i pořadatelé – nejprve posunutím startu o jednu hodinu na jedenáctou a následně prodloužením závodu o jeden okruh na lyžích a také na kole. Tlaku pořadatelů podlehl kupodivu i delegát ITU a tím nám přidělal další vrásku na čele, protože letadlo do Mnichova nám letělo v 6 večer. Pouze jako třešnička na dortu zapůsobila zpráva, že první čtyři v obou hlavních kategoriích půjdou na dopingovou kontrolu……

Ranních -15°C nevěstilo nic dobrého. Naštěstí při pohledu na teploměr zřejmě roztáli i pořadatelé a tak se nakonec přidaný okruh na kole přece jenom nekonal.

Tratě v Sjusjoenu byli hodně podobně těm, na kterých se březnu minulého roku konalo mistrovství světa – rovinaté, rychlé a také poměrné technicky nenáročné. O to větší význam měla jakákoliv chyba, na které, jak se následně ukázalo, doplatili i oba naši reprezentanti.

Závod samotný se od prvních metrů pro naše barvy nevyvíjel špatně – všem brzy o kousek sice utekli domácí Nordskar s Rakušanem Planitzerem a s minimálním odstupem se za nimi držela skupinka v čele s domácími favority Holmem a Postem, ale za nimi už běžel Pavel Jindra.

Podobně vypadal i závod žen – od prvních metrů vedla lehkonohá Rakušanka Wasle před Sigi Mutscheller, třetí byla loňská stříbrná medailistka z MS Švédka Nyström. Šárka Grabmüllerová se držela ve skupince soupeřící o 4. místo.

Na kole se ale začali prosazovat favorizovaní Post s Holmem. Ještě v prvním cyklistickém okruhu dojeli Planitzera, když Nordskar o svůj náskok přišel už v depu. Záhy jejich tempu nestačil ani on a tím bylo o výsledku rozhodnuto. Pavla Jindru sice dojel dvojnásobný mistr světa Rakušan Sigi Bauer, ale odjet už mu nedokázal a ve dvojici se začali dotahovat na sólově jedoucího Planitzera.

V ženách se Mutscheller na kole přehnala přes Wasle a také zde nebylo o výsledcích pochyb. S odstupem vše sledovala Nyström, před skupinkou domácích závodnic, mezi kterými v úvodu nechyběla ani Šárka Grabmüllerová. Pak však, vlivem příliš nahuštěných pneumatik a také měknoucí trati, měla v nejnevhodnějším místě opakovaně pád a kontakt s touto skupinkou závodnic neudržela.

Pro výsledek se ukázalo být rozhodující druhé depo a přechod na lyže. Holme si totiž špatně zapnul lyži, o kterou záhy přišel a tím přišel o kontakt s Postem. Ten si pak v pohodě dobruslil pro výhru, před Holmem a Planitzerem. Pavel Jindra byl v depu pomalejší než Bauer, ale díky skvěle připraveným lyžím jej dokázal dojet a v posledním okruhu mu dokonce ujel. V cílové rovince se však dopustil fatální chyby, když při kontrole své pozici upadl a přišel tak o své nejlepší dosavadní umístění ve světovém poháru. I tak je jeho forma skvělou vizitkou před vrcholnými podniky sezóny, jak na domácí, tak mezinárodní scéně.

V ženách s převahou zvítězila Mutscheler před Wasle a Nyström. Šárka Grabmüllerová na lyžích bojovala, ale ztráta po pádech v cyklistické části byla příliš velká, než aby se posunula na celkově lepší než sedmé místo.

Zdaleka se však se závoděním nekončilo protnutím cílové pásky. Pořadatelé opět čarovali a během závodu jaksi změnili počty dopingových kontrol – muži prvních pět a ženy pouze tři. Zvláštní právě proto, že na čtvrtém místě závodu žen skončila domácí, až neuvěřitelně zlepšivši seo Johansen.

Zdálo se, že vše proběhne hladce a Pavel Jindra dodá potřebné tekutiny norské dopingové kontrole a my v poklidu odjedeme na letiště. Bohužel jeho organizmus byl zásadně proti, a tak po 6 litrech vypitých tekutin přišlo to co přijít muselo. S takovým množstvím tekutin, navíc vypité v takovém tempu, si neporadí jiné žaludky, natož ten jeho. Po více než dvou hodinách přemlouvání, prošení a vyhrožování se dobrá věc podařila, dopingový komisaři odešli uspokojeni a my v tempu více než kvapíkovém vyrazili na závod s časem k letišti. I tentokrát to dobře dopadlo, letadlo mělo naštěstí zpoždění a my vše stihli. I když někdy to skutečně bylo skutečně o fous.

Světový pohár v zimním triatlonu si vybírá oddechový čas pro národní mistrovství a pokračuje první únorový víkend v Lichtenštejnsku mistrovstvím Evropy. Mistrovství ČR se s největší pravděpodobností díky nepřízni přírody přesune z Nového Města do skiareálu u Pilské nádrže u Žďáru nad Sázavou a po závodě bude uzavřena nominace na zmiňované ME v Lichtenštejnsku a březnové MS v Itálii.

Ženy:
1. S. Mutscheller GER 1:17:05
2. C. Wasle AUT 1:20:09
3. E. Nystrom SWE 1:21:12
7. Š. Grabmüllerová CZE 1:24:14


Muži:
1. A. Post NOR 1:06:22
2. A. R. Holme NOR 1:07:33
3. H. Planitzer AUT 1:08:52
5. P. Jindra CZE 1:09:11
 

Pavel Jindra zažil po závodě pozoruhodnou příhodu...


Sigi Lang


 

Hodnocení:
Přečteno 349x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu