Stoupání na Lysou horu

25.07.2006 -
Okusil jsme stoupání na Praděd, Ještěd, šumavskou Kvildu a do své sbírky jsme přidal další s názvem Lysá Hora. Nejvyšší vrchol Moravskoslezkých Beskyd měřící 1323 m nabízí náročný profil ideální pro trénink. Ne nadarmo se říká, že v kopcích se pozná opravdová výkonnost, která ve vás dřímá.
Budíček ve 3:00 a napříč ČR vyrážíme autem směr Beskydy. Důvod? Lákadlo v podobě 8,5km dlouhého stoupání na Lysou horu, patří k těm nejtěžším co se dá v české kotlině najít.

Už když se nacházím pod kopcem vzpomenu si na jarní vystoupení Filipa Ospalého, který zde prohnal běžče specialisty a stal se mistrem ČR v běhu do vrchu. Běžel sice z druhé strany kopce, ale převýšení je stejně náročné.

Jak jsem naznačil na Lysou horu vedou v podstatě dvě cesty. Z “jídelního lístku“ si můžete vybrat zda je libo terén a MTB nebo velmi solidní asfaltová cesta a silniční speciál. (Na konci článku se dozvíte kudy na vrchol)

Kopce jsou odnepaměti spjaty s cyklistikou. Nebýt náročných alpských etap, tak by Tour de France nebyla takovým fenoménem čím je dnes. Dlouhé a  náročné stoupání s vražedným profilem to je výzva pro cyklisty a zároveň lákadlo pro fanoušky. Kdo by si letos vsadil po 16.etapě na vítězství  v Tour de France Floyda Landise, který ztratil při posledním stoupáním přes 10 minut. Přesto mu alpské vrcholky umožnili následující den svoji slabší chvilku odčinit.

Když se člověk opře do pedálů tepovka nezadržitelně letí nahoru. Bolestně se dřete k vrcholu a svádíte souboj s paní přírodou.  Jen vy, jednostopý pomocník, náročný profil Lysé hory a okolní příroda. Každý zbytečný pohyb je cítit. I obyčejné napití z láhve dokáže rozrušit rytmus. Stoupání je místy opravdu vražedné až se přední kolo odlepuje od země. Až na jednu menší rovinku stále strmě nahoru. Na silnici jsou vyznačeny kilometry a víte kolik  vám zbývá k vrcholu.  Kapky potu skrápějí rám a pumpa uvnitř těla stíhá pracovat kolem 180 tepů za minutu. Poslední stovky metrů.... a poté se koupete v lázni endorfinů.

Na poprvé jsme stoupání zvládl za necelých 35 minut podruhé jsme minutu ubral. Až si vyzkoušíte Lysou horu na vlastní kůži tak určitě neváhejte zhodnotit můj výkon :-)

A jak se tam dostanete?
Pokud použijete MTB existují stránky věnované přímo cestám na Lysou horu klikněte sem

Když jste ryzí cyklista a silnička je vám bližší vede na vrchol pouze jediná cesta. Z vesnice Pražmo směr Visalaje a asi po 5 km zahnete doprava. Ten prudký začátek stoupání nelze minout :-)

Na závěr bych se rozloučil citátem od sedminásobného vítěze TdF Lance Armstrong
„Někde jsem četl, že jsem vyletěl na francouzské kopce a hory. Tohle není Disneyland nebo Hollywood a já nejsem materiál pro knížku pohádek. Na horu nevyletíte. Na kopec se pomalu a bolestně dřete, a když šlapete obzvlášť usilovně, můžete se tam dostat dřív než ostatní.“


Lysá hora


Letecký pohled na vrchol a poslední stovky metrů stoupání.


Kolegův cyklocomputer dokáže zaznamenat profil. Ty dvě hezké pily značí, že Lysou horu
jsme pokořili dvakrát :-) Jinak to byl povedený 100 km trénink...

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak jsem vkročil do světa dlouhého triatlonu...
Přečteno 1880x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.