Čistý triatlonista a unavený triatlet

5.06.2013 -
Triatlon je název nového sportovního odvětví, přejatý jednoduše z anglického „triathlon“. Jeho vyznavači bývají v Česku česky mluvícími lidmi označováni jako triatlonisté, ale občas, dokonce i v některých médiích, také jako triatleti. Přiznám se, že mě druhý termín tahá za uši. Proto jsem ověřil správnost na Ústavu pro jazyk český. Abychom se zde my, na odborném servru, vyjadřovali správně.

„Pravidelně je triatlonista, to je nejpřímočařejší a nepochybné, česky správné,“ potvrdil Martin Prošek z jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR v Praze.

Ano, máme přece také biatlon a biatlonisty, ale žádné biatlety. Atleti jsou vyznavači atletiky. Triatleti by pak museli dělat triatletiku, což jsem ještě neslyšel ani od největších analfabetů.

Ano, v angličtině najdete slovo „triathlet“. Ale proč tedy český triatlet? „Jedná se o mechanické přeložení, které použijí „unavení“ překladatelé,“ vysvětluje Prošek. „Tak podobně to občas funguje a proto se do českého jazyka dostává řada anglismů. Než by člověk hledal správné slovo v českém jazyce, raději pohodlně použije laciný a srozumitelný překlad, který však neodpovídá naší mateřštině.“ Která se tak tímto deformuje…

Takže závěr? Moderní čeština se rozvíjí, často bourá donedávna striktní hranice pravopisná i morfologická – a nechává je volně prostupné podle libosti a citu.

Nejsem ani jazykový purista, sám rád používám cizí slova a novotvary v místech, kde mají podle mého názoru efekt a smysl. Na druhou stranu vyznávám smysl pro jistý řád a strukturu.

Proto jsem triatlonista.

Ale nikoho z vás k tomu nenutím.

Jen aby bylo jasno, co je správně. Každý má na své špatnosti právo :-)

PS: A klidně diskutujte, jak to cítíte vy!

Hodnocení:
Přečteno 1317x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?