Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce

8.09.2023 -
Užili jsme si to do poslední chvíle a kapky potu, shodli se v přívětivém Mělníce účastníci i pořadatelé GigaCzech po osmém - a s největší pravděpodobností i posledním představení unikátní multisportovní kombinace. "Uvidíme, co bude za rok," nepřibouchnul však úplně vrátka do budoucnosti Jan Plachý, šéf z organizačního týmu agentury eventime.

Letos zněla výzva následovně: 41 km silniční kolo – 1,5 km plavání – 13 km inline brusle – 25 km horské kolo – 10 km běh, a to stále na dohled zámku nad soutokem Vltavy a Labe. V počátcích se jezdilo i v součtu přes 250 kilometrů za dva dny! Ale tentokrát platilo: o co kratší trať, o to vypjatější bitva! Mezi těmi nejodolnějšími „indi-gigatlety“ hořela až do posledního běžeckého okruhu. Teprve tam všestranný maximultisportovec Martin Gabla ve své zdejší premiéře předběhl Franka Reinharda, sužovaného křečemi. V první pětce na něj stáhl minutu, ale do druhé vybíhal za ním s minutou a půl ztráty a tak věděl, že pouze kolaps soupeře mu přinese triumf. A došlo k němu, vyhrál za 4:03:52 s náskokem 1:58 minuty.


„Nepřeju mu to, ale jsem moc rád, že jsem vyhrál,“ říkal Gabla, teď už také motokrosař a parašutista, který se chystá právě na extrémní triatlon do Černé Hory. Nejvíc práce měl v depech – to po plavání si omylem posunul na jiné místo a v tom posledním před během si zapomněl čepici a málo se napil… a pak na bruslích. „Na ně se skoro nedostanu, ale mám kvalitní materiál a bylo to znát. I když na vlhké silnici klouzaly a musel jsem zabírat opatrně. Na kole se vyrazilo hodně zostra, měl jsem dost potíží uviset. Naopak potom na horáku jsem v technických pasážích docela získával,“ komentoval vývoj.


Za nimi skončili syn Lukáš a otec Tomáš Kašparovi, kteří loni jeli jako pár. „Na horském kole už mě taky trápily křeče a propadl jsem se. Ale tahle kombinace mě baví víc než samotný triatlon,“ říkal bronzový junior. Stříbrný Reinhard, německý triatlonista z Norimberka, ale nesmutnil. „Švýcarský Gigathlon už jsem nestihl a tak jsem musel přijet sem,“ říkal. Ocenil pořadatele za perfektní závod a užil si v Mělníce bezvadný víkend i s přítelkyní, kterou pochopitelně taky vyslal na trať.


Nejlepší dáma Tereza Langová (4:58:21), donedávna veslařka pražského ČVK, dokonale propojila českou verzi se švýcarskou. Studovala a teď už pracuje v Curychu a loni poprvé vyrazila jako členka páru na dlouhatánskou derniéru Gigathlonu v Luzernu. „Strávila jsem na trati skoro sedmnáct hodin a od té doby se začala věnovat triatlonu. A pak mi bylo jasné, že na GigaCzech nesmím chybět. Vzala jsem si dovolenou a přijela sem i s rodiči. Na kole jsem se přimotala do pádu a to mě pak pěkně motivovalo,“ vyprávěla.


Také druhá Pavla Němcová (-20:22) má za sebou interesantní sportovní kariéru, hrála basketbal za USK, Strakonice i český národní tým. Ale naopak teď už jako máma tří dětí bydlí právě v Mělníce. „Docela se snažím udržovat v kondici,“ připustila navzdory pěti operacím kolen. „Ráno mi manžel sehnal na poslední chvíli kolo silničku a já se učila řadit. Ale zvládla jsem to, nejlíp jsem se cítila na běh, ale byla to velká dřina,“ povídala. Třetí dokončila Šárka Jelínková.

Týmové vítězství, tedy skutečně a absolutně první místo v cíli (3:22:40), obhájila Kalokagathia Aliance dvojčat Svobodových, tentokrát bez otců zakladatelů. Štěpánka Bisová na kole a Jakub Lahoda ve vodě zůstavali druzí, rozhodující náskok získal Aleš Gorecki na bruslích. „Konkurence tu byla asi nejslabší, ne že bych já byl tak dobrý. Praví rychlíci se zrovna vydali na mistrovství světa,“ usmíval se skromně.


Triatlonista Vojtěch Bednarský pak na biku předával do finále Davidu Plnému se suverénním téměř osmiminutovým náskokem. „Šel jsem ale poctivě. Potřeboval jsem rychlý trénink a tak jsem rád přijel,“ říkal náchodský běžec, který se právě vrátil z policejního mistrovství světa a chystá se na Běchovice. V cíli naskočil rozdíl na elitní CSG tri team (Tvrz, Landsman, Kubelková, Novák, Galandr) na téměř čtrnáct minut. Třetí místo vydřel už s odstupem dalších devatenácti minut Dobříš team.

Párový souboj pro sebe získali STobíci (4:12:07) s loňským absolutním vítězem delší trati Martinem Pávkem. „Slíbil jsem ženě, že půjdeme spolu. Já jsem užil loni, jak to bylo delší. Ale i teď se nám to moc líbilo, šel jsem tři disciplíny, ona dvě,“ říkal. Předstihli i nejlepší couple-muže. Závodní pole se vyskládalo z tradičních vyznavačů „značky“ i nováčků, přibylo i místních vyzyvatelů třeba ze skupiny kolem Petra Valdy ze skupenství s půvabným názvem Luigi Cocottti. Na mega-team-buildingu tréninkových nebo byznys parťáků i rodin všeho věku opět nechyběli ani Švýcaři i Němci.

Zkrátka stálo to za to.

 

Kompletní výsledky jsou zde: https://my.raceresult.com/232252/#0_6AE366

Více informací a rozsáhlou fotogalerii najdete tady: https://www.gigaczech.com/

 

Tomáš Nohejl

Foto: Matěj Kryštof Řešátko

 

Hodnocení:
Přečteno 466x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.