Za pár dní toho člověk poznal více, než leckdy za celý život, říká Ondra Teplý po 1000miles Adventure

9.08.2021 -
Známý triatlonista a vyznavač extrémních podniků Ondra Teplý si připsal další zářez do svého portfolia. Začátkem léta se mu podařilo zdolat akci 1000mil Adventure v kategorii horské kolo. Více v našem rozhovoru

Víme, že tvým hlavním sportem je triatlon. Proč tato akce?

Rozhodla o tom covidová situace. Veškerá sportoviště byla dlouho zavřená. Na kole se dalo jezdit bez omezení. Akci jsem měl v plánu jednou absolvovat. Povedla se mi na Silvestra přihlásit. Je o ní neskutečný zájem, což potvrzuje vyprodání za půl minuty od spuštění registrace. Její absolvování se tedy stalo hlavním letošním cílem. Asi jeden z deseti jede na výkon, což byl můj případ. Na druhou stranu jsem záviděl účastníkům, kteří si 1000miles dali v klidu s maximálním prožitím. 

Můžeš čtenářům přiblížit o jakou trať jde?

Jde o závod vlastní silou na 1.000 mil (cca 1600km), který kopíruje Česko – Slovenské severní hranice. Startuje se v Ašském výběžku, cíl je v nejvýchodnější obci Slovenska Nová Sedlice. Směr se každoročně pravidelně mění. Je otevřen pro horská kola, běžce, chodce, koloběžkáře a všechny ty, kdo jsou ochotni se pohybovat vlastní silou. Jakákoliv cizí podpora je zakázána. Letos však byla trať kvůli covidové situaci na Slovensku na poslední chvíli změněna. Udělalo se kolečko jen po našich hranicích. 300 účastníků bylo rozdělena na polovinu. Každá jela opačným směrem, takže docházelo k unikátnímu potkávání. V mém případě se jednalo o jižní trasu, která nakonec měřila 1781km s téměř 35 výškovými kilometry. 


Byla takto dlouhá trať značena?

Trasa byla pevně daná, ale nebyla značená. Účastník jižní trasy ji ve formátu gpx obdržel až těsně před startem. Dále bylo na něm, jakým způsobem se bude navigovat. Plánování předem tedy nebylo téměř možné. Každý dostal GPS tracker, který ho hlídal. Navíc byla povinnost jednou denně SMSkou hlásit polohu a stav. Z těchto údajů se dělaly průběžné výsledky. 

Je předepsaná nějaká povinná výbava?

Hlavní organizátor Jan Kopka je v této otázce s ohledem na bezpečnost nekompromisní. Jde o: mechanickou buzolu nebo kompas, píšťalku, nůž, zrcátko, pevnostní šňůru, hadřík nasáklý benzínem, sirky nebo zapalovač, dezinfekční prostředek, pepřový sprej proti zvířatům, čelovku, spacák, termoizolační fólii, cyklistickou přilbu, GPS navigaci, tracker a stále funkční mobilní telefon. Nedodržení povinné výbavy je podle závažnosti trestáno časovou penalizací nebo diskvalifikací. 


Povedlo se ti dokončit na vynikajícím druhém místě v čase 10dnů 5hodin 23minut, jak na to s odstupem času nahlížíš?

Do závodu jsem šel v naprosto pohodovém stavu. To je myslím základ. Vůbec neřešit pořadí, jen se soustředit na svůj výkon a vyvarování se chyb. Velikou roli hraje vedle fyzičky vybavení, životospráva, počasí a také to štěstí. Nějaké problémy tam byly, ale nic zásadního. V hlavě jsem si nastavil a povedlo se splnit, že každý den pojedu za světla, co to půjde, kolem 200km. To obnášelo v celkem profilově těžkém terénu 16-18h jízdy. Na spánek převážně venku ve spacáku zbyly v průměru 4h. Říkám tomu naučit se žít na kole. 

Jak se ti jelo?

Jelo se mi nad očekávání dobře. Pořadím jsem se postupně posouval kupředu. Poslední dny byl na prvního konstantní odstup kolem 40-60km. I když jsem několikrát hlásil, že chci hlavně dokončit, měl jsem v hlavě myšlenku závěrečné nocovky. Přesněji zkusit jet poslední dva dny bez spánku. To se mi nakonec díky deštivému počasí a krizi nepovedlo. Cíl jsem proťal se 4h odstupem za vítězným Pavlem Šípem, který má na svém kontě amatérský titul Mistra ČR v silniční cyklistice. 


Kolik jsi před tím najel kilometrů, co jsi během závodu jedl?

Průměrná systematická kilometráž se mi pohybuje kolem 15 tisíc km/rok. Tento objem se letos povedl najet za poloviční dobu. Bylo to také do prudkých kopců o tlačení, nošení kola a zdolání nejrůznějších překážek. Změna pohybu mi vyhovovala. Těžil jsem z běžecké přípravy. V jídle jsem se vůbec neomezoval. Ráno nejraději v rychlém konzumu na trati snědl nějaké pečivo se sýrem a mlékem. Nakoupil do kapes veliké množství tyčinek, kterými celý den doplňoval energii. Večer dal jedno pivo, aby se mi dobře spalo. Tekutiny doplňoval příležitostně. Dával veliký pozor, abych stále měl jejich rezervu. Navíc pravidelně doplňoval magnezium proti křečím a aminokyseliny, které zlepšují regeneraci podporují udržení svalové hmoty. Přesto se moje hmotnost snížila o 5kg. Tyto věci jsem měl připravené ve dvou povolených balíčcích, které postupně vyzvedl v Zásilkovnách na trati.

Zúčastníš se ve výhledu nějaké podobné akce?

Chci dále testovat své limity. Koncem března 2022 absolvuji Švédský běžkařský Nordenskioldsloppet na 220km. Na hlášený plavecký pokus zdolání kanálu LaManche se poctivě připravuji a už se přibližuje. Dále zůstávám u dlouhého triatlonu. Akce a závody předem plánuji a jsou k náhledu na mých osobních stránkách www.ondrateply.cz. 

Co bys vzkázal čtenářům?

Tento extrém byl hraničícím hazardem se zdravím. Za pár dní ale toho člověk pozná více, než leckdo za celý život. Takovou koncentraci zážitků, dřiny, potu, odříkání, pohybu v přírodě, strachu, radosti, euforie a únavy vám jen tak nějaká dovolená nenabídne. Zapomenete na všechny životní starosti a soustředíte se jen na svoji vlastní soukromou bitvu. Věci nabírají hlubší smysl. Lidé si jsou daleko bližší. Každý by si měl něco podobného alespoň jednou v životě zkusit.

 

Díky moc všem za podporu. Pravděpodobně začátkem října proběhne živá prezentace zdolání 1000miles Adventure v mých rodných Úvalech.

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1116x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka