Je tu Giga-víkend! Gigathlon se vrací do Mělníka

18.08.2021 -
Stejně jako loni se Gigathlon, unikátní vytrvalostní víceboj (plavání, jízda na silničním kole a horském kole, inline brusle, běh) jednotlivců a týmů, uskuteční poslední srpnový víkend 27.-29.8. v Mělníku s kulisami zámku na soutoku Labe a Vltavy. Téměř jistě máte poslední možnost zažít ho v této podobě

Pojede se také stejně jako loni pouze v Česku, neboť originální švýcarská verze byla vinou covidových restrikcí znovu odložena na příští rok. Proto i díky příjemným zkušenostem z uplynulých pěti ročníků (jelo se na Lipně, na Olšině, dvakrát v Račicích a jednou v Mělníku) se chystá řada zahraničních závodníků ze Švýcarska, Německa nebo Slovenska. „I vzhledem k tomu, že jsme v Měníku díky radnici nalezli velice vstřícné prostředí, rádi bychom zde zůstali. O další podobě závodu jednáme se švýcarskými majiteli licence,“ říká Jan Plachý, ředitel organizačního týmu.

Teď tedy tradičně. Začíná se plaváním v pískovně Baraba, dva okruhy celkem 2,2 km. Následuje inline bruslařská štreka po Labské stezce 26 km (a 500 metrů doběh do kopce do depa na náměstí). Na silničce napříč Kokořínskem čeká 71 km, pak běh na dvou osmikilometrových okruzích a na závěr horské kolo v mírném terénu 45 km. V neděli je na programu menu s porcemi silnička 46 km – plavání 1,1 km – inline brusle 16 km – bike 25 km a závěrečný běh 8 km se společným finišem případně celého týmu. V součtu úctyhodných 254 km!

Závodit můžete v několika kategoriích. Pravými hrdiny jsou single gigathleti, kteří absolvují komplet program sami, resp. pouze s pomocí supportera, který se jim stará o podporu na trati a občerstvení - a jeho zabezpečení jako nocleh ve stanu a snídaně tvoří součást startovného.

Pak jsou tu couple – páry, ať už partnerské nebo kamarádské, mužské, ženské i smíšené. Každý ze členů musí odjet každý den aspoň dvě z pěti disciplín. A nakonec tu máme pětičlenné týmy, štafety, v nichž každý (dvě musí být ženy!) jede jen tu svoji.

Opět se vypisuje i přístupnější pouze jednodenní verze (poloviční) Light Saturday. Jet můžete single, couple anebo v týmu.

„Tady stačí tři členové, kteří si závodní náklad rozdělí zcela libovolně,“ říká zakladatel a ředitel české verze Jan Plachý z agentury eventime, který začátkem prázdnin znovu osobně poctivě najel všechny tratě. „Kratší distance nám zvýšily atraktivitu a přilákaly ještě více hobíků,“ dodává. Naopak ve Švýcarsku se jezdí od roku 1998 téměř dvojnásobné porce!

Komu je závod určen? Pochopitelně nejlepší šance mají všestranní vytrvalci, nejčastěji triatlonisté, i když třeba loni a předloni překvapil biker Michal Vlášek z Kross/Bike ranch teamu, původem vyznavač severské kombinace skoků na lyžích a běžek. Letos bude usilovat o zlatý hattrick.


Anebo pak v týmech oceníte správně vyskládané formace specialistů. „To je, myslím, hlavní originální myšlenka, zažít týmovou radost v individuálních sportech,“ říká Lukáš Pazdera, vynikající triatlonista a člen už třikrát vítězné štafety CSG tri teamu. V uplynulých letech se tu ukázali skutečné hvězdy jako třeba Stanislav Řezáč, Tomáš Svoboda nebo Tomáš Řenč.

V širokém závodnickém poli však najdete nejrůznější sestavy, od rodinných klanů k partám z práce. A je jedno, zda pro ně znamená víc sportovní výzva anebo ta team-buildingová. Věřte, že společně sdílené závodnické vzepětí vylepšilo skřípající nebo zvětralé vztahy řadě párům…


Atmosféru unikátní akce podporuje i společný nocleh ve stanovém městečku v Campu Mělník. Originální stan však není povinný, přespat můžete i po vlastní linii v chatkách nebo v hotelu klidně i v Praze, kde Vienna House Diplomat nabízí partnerská místa. „Po oba dny bude připraven v kempu už od 5 ráno bohatý snídaňový bufet jako součást závodnického servisu, ostatní stravování včetně Gigathlon menu pak záleží na volbě a chutích každého zúčastněného,“ vysvětluje ředitel Plachý.

Pokud byste si snad hnedle netroufli přímo do závodnické vřavy se závodnickým číslem, její součástí se můžete stát i jako dobrovolník, pomáhající s organizací závodu. Jehož finiš a epicentrum v centru půvabného města rozšiřuje obzory. Na teprve ožívající závodní scéně má Gigathlon Czech Republic pevné místo.


 

Více informací, anebo videa a fotky z minulých ročníků najdete na www.gigathlon.com/czech republic

Hodnocení:
Přečteno 549x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.