Jsem rád, že jsem předvedl parádní sport, říká Honza "Hrady" Hradecký po Grizzlymanovi

13.07.2023 -
Extrémní triatlon v Beskydech zvaný Grizzlyman si nedávno podmanil příbramský triatlonista Honza Hradecký. Na ironmanských distancích s velkým převýšením finišoval v čase 11 hodin a 34 minut. Jak se chystal, jak si užil závod a proč ho láká tento typ závodů popsal v našem rozhovoru.

Co říkáš na své vítězství na letošním ročníku Grizzlymana?

Nyní už je to docela úleva. Snažil jsem se dost trénovat a chtěl jsem uspět. Nejde ani tak o to, jestli vyhrát, ale chtěl jsem pro sebe podat pěkný výkon. Jsem rád, že jsem předvedl parádní sport.

Tento dlouhý triatlon se pyšní jednou z nejextrémnějších tratí u nás. Jaká byla únava a vyčerpání v cíli?

V cíli jsem byl unaven hodně, ve druhém kole běhu začalo být pěkné vedro. To nebylo vůbec pěkný a na celkové únavě se to projevilo výrazně. V cíli tak půl hodiny K.O., pak jsem se srovnal: Jestli se ptáš, kdy jsem začal trénovat, tak v úterý jsem byl klusat s Katkou a od té doby lehce běhám a přidávám pro zábavu kolo.

Jak si oslavil tento triumf?

Nic velkého. Sedli jsme si s Tomem a Dancou (support team) a dali pár piv.

Jak si pojal přípravu na tento závod?

Už jsem absolvoval extrémního Jánošíka, Oravamana a Norsemana, tak tady jsem věděl, že je převýšení na kole a běhu přibližně podobné. Připravoval jsem se na něj tedy podobně, jako na ty předešlé podniky. Preferuji běhání po kopcích různých obtížností, tady není problém. Na kole jsem se snažil najet více dlouhých tréninků než dříve a vyplatilo se.

Co tě vedlo k tomu se na tento závod přihlásit?

V Beskydech jsem pořádně nebyl a toto byla příležitost. Dvojnásobný výjezd na Pustevny a Lysá hora (nakonec musela být vyřazena) to je přece paráda. Tady bych chtěl vyseknout obří poklonu organizátorům, jak si s rychlou změnou tratě poradili. Krása.

Jak ses cítil na startovní čáře před plaveckou částí?

Podařilo se mi jít na start zdráv a odpočinutý. Takže parádně. Vůbec nic mě před závodem nebolelo, to je vždy velká odměna.

Popsal bys průběh závodu v jednotlivých disciplínách?

Plavání bylo v neoprenu, voda byla dost teplá, takže jsem zvolil takové tempo, abych se neuvařil. Zvažoval jsem i variantu bez, ale na kole mělo pršet a teplota do 15ºC, tak jsem vzal neopren. Z kola jsem měl obavy, kvůli mokrým sjezdům. Nakonec to bylo fakt dobré u vody sice pršelo, ale oba výjezdy na Pustevny byly úplně na suchu a ostatní sjezdy byly i při dešti bezpečné. Z vody jsem měl okolo 11min. náskok na druhého Petra Vabrouška. Kolo se mi v kopcích náramně dařilo a přidal jsem další 3 minuty. Běh byl rozdělen do 2x21km, tak jsem si řekl, že první okruh půjdu ostře výběhy i seběhy a uvidíme. To se povedlo, první kolo jsem běžel fakt parádně a náskok naštěstí už jen narůstal. Druhé kolo běhu bylo už těžké a to hlavně kvůli teplotám, které dost vzrostly, a to není můj šálek kávy. Naštěstí vedro nepomohlo nikomu, tak z toho bylo vítězství pro mě.

Jak jsi občerstvoval?

Dokud byla teplota nízko, tak voda, cola, gel a vlastní toasty (občas), pak už bez toastů.

Důležitou součástí na tomto závodě je i support team. Fungovalo to dobře?

Support mi dělal kamarád Tomáš Černohorský s přítelkyní. Tomáš mi pomáhal už na Norsemanu, takže přesně věděl. Skvěle pracoval s mapou a byl tam, kde měl být. Moc jim oběma děkuji, byl to skvělý víkend.

Ve které části závodu to bylo pro tebe nejtěžší?

Asi 8 km před koncem už mi bylo fakt vedro, žaludek přestal trochu fungovat a energii jsem pak do sebe dostával těžko . Tam se mi běžet už moc nechtělo.

Kde se rozhodlo o tvém zlatu?

Myslím, že dobrou cyklistikou. Troufnu si říct, že všechny těžké kopce mi fakt sedly. První kolo běhu byl pak z mé strany super sport, tam jsem si liboval a bavilo mě to o malinko víc než ostatní pasáže závodu.

Stihnul sis i trochu užívat krásné prostředí Beskyd?

První kolo běhu a oba výjezdy na Pustevny, skvěle se mi tam dařilo, takže bombice.

V čem bys tuto akci doporučil?

Na start se postavila řada závodníků, kteří rozhodně nejednou IM pod 10 hodin a skvěle to všichni zvládli. Kloubouk dolů před nimi. Vzhledem k tomu, že se současně jede i poloviční trať, která je taky těžká, tak si každý může vybrat.

Závod doporučuji. Není tedy na trhání rekordů a každý bude pár (někdo fakt hooodně) dní zničený, ale organizátoři dělají, co jen můžou a tvrdě na závodě makají. Nezabezpečená cyklistika, s tou se sice musí počítat, ale startuje se ve 4 ráno, takže první hodiny nepotkáte ani auto.

Detail a poklona organizátorům!!! Přijedete na závod, máte nocleh pro sebe a support zajištěn včetně večeře, ráno snídaně zajištěna, odvoz na start se vším všudy. Občerstvení během závodu klasika a paráda. Ranní občerstvovačky s teplým čajem a kávou:). V cíli jídlo a pití. Pak pití až do rána.

Máš ještě v plánu letos další závody?

Je to zvláštní, ale nikam se již nechystám. Možná je to škoda, protože jsem udělal spoustu práce a hodně jsem makal, ale jedeme s rodinou na prázdniny několikrát do hor různých zemí, takže tam chci běhat těžké kamenité kopce a po prázdninách uvidíme. Kolo na trénink sebou ale neberu. Viděl bych to tedy na nějaké delší horské běhy.