IRON PEOPLE RACE

7.05.2018 -
Po loňském úspěšném uskutečnění sportovně-charitativního projektu IRON PEOPLE, kdy Martin Gabla a Martin Peterka absolvovali tři dlouhé triatlony ve třech dnech za sebou napříč Českou republikou, čímž pomohli zabezpečit handikepované sportovce, se letos přiostřil. Přečtěte si, kam projekt míří a jaká jsou nová očekávání.

Martine, jak hodnotíš loňský ročník IRON PEOPLE? 

Stručně řečeno to byla pecka! Všechno vyšlo nad očekávání. Sportovní část projektu byla hodně náročná, ale zážitky a pocity z absolvování tak náročné výzvy rozhodně stály za to. Podařilo se nám zvládnout všechny tři dlouhé triatlony za sebou a překvapivě můžu říct, že i bez větších problémů. Samozřejmě jsem z takového výkonu měl strach, nebyl si jist, jestli má člověk dost natrénováno. Bylo spousta otazníků, na které jsem dopředu neznal odpověď. Nakonec jsme se ale s Markem Peterkou z Chebu do Beskyd důstojně dostali. Během těch dlouhých třech dnů se k nám přidalo přes 40 sportovců, kteří s námi plavali, jeli na kole a běželi. Každý se přidal na vzdálenost, jakou chtěl. Někdo jen plaval, někdo jel celého „Ironmana“. Po celou dobu jsme tedy měli obrovskou podporu a ta nás hnala dál. Druhá část projektu měla charitativní podtext. Cílem bylo podpořit 4 handicapované triatlonisty nákupem sportovního vybavení, které ke svému sportu potřebují. Nakonec přispělo 49 dobrovolných dárců, nemalou finanční částkou přispěla i společnost Lázně Luhačovice a Únětický pivovar. Velká podpora též projektu také byla od Petra Vabrouška a jeho BlueSeventy. Díky všem se tedy podařilo projekt uskutečnit a částkou 115.461,-Kč jsme podpořili handicapované sportovce. 


Jaké byly reakce zúčastněných? 

Co se týče našich „IRON PEOPLE“, tedy handicapovaných sportovců, byli samozřejmě nadšeni. Tato akce jim pomůže v dalším rozvoji jejich sportovní kariéry a díky lepšímu materiálnímu vybavení je pro ně nyní jednodušší plnit si své sportovní sny. Reakce všech ostatních, kteří se akce zúčastnili z řad dárců i pomocného teamu byla neskutečná a myslím, že jsme si to vloni všichni moc užili. 


V čem se bude letošní ročník projektu IRON PEOPLE od toho loňského lišit? 

Vloni šlo hlavně o zdárné zdolání třech „Ironmanů“ ve třech dnech za sebou a celá akce se nesla ve jménu charity a podpory handicapovaných sportovců. Z akce v nás ale zůstalo tolik pozitivní energie, že jsme si řekli, že pro letošek přitvrdíme a ze sportovně-charitativního projektu IRON PEOPLE uděláme závod. Je samozřejmé, že konečný čas i pořadí je v takovémto podniku podružné, ale po loňských zkušenostech vím, že i při takto extrémním výkonu lze pomýšlet na závodění. Proč to tedy nezkusit a neuspořádat v ČR skutečný extrémní triatlonový závod? Vím o spoustě lidí, kteří by to zvládli a to ve velice slušném čase. Samozřejmě to ale vyžaduje trochu jinou přípravu, více času na trénink a na chvíli vás to vyřadí z možnosti závodit na „opravdových“ závodech. Tím pádem taková akce nemůže být pro každého. Charitativní část si však i letošní ročník ponechává, a pokud se to opět podaří, chtěl bych stejné partičce handicapovaných sportovců nakoupit další sportovní náčiní potřebné k plnohodnotnému životu se sportem. 


V jaké fázi jsou přípravy na letošní ročník? 

V podstatě je vše připravené. Důležitá je trasa, která se vloni osvědčila. Není třeba nic měnit. Profil trati je dost náročný, ale místa, kterými trasa všech tří dnů vede, jsou nádherná a věřím, že kdokoliv se akce zúčastní, rozhodně nebude litovat. K uspořádání takového závodu je samozřejmě potřeba větší organizační team, ale už se nám hlásí dobrovolníci, takže věřím, že vše dopadne dobře a všichni budou spokojeni a plni skvělých zážitků. 

Jak bys představil tuto akci těm, kdo o tom zatím neví nic? 

Jedná se o závod vycházející z loňské sportovní výzvy zdolání třech dlouhých triatlonů ve třech dnech za sebou přejetím celé České Republiky ze západu na východ. Nerad to slovo používám, ale ve srovnání s jinými závody se přeci jenom trochu jedná o extrémní sportovní výzvu. Výzvu pro ty nejryzejší triatlonisty, která dokonale prověří jejich fyzickou a psychickou odolnost. Je to závod pro všechny, kterým je pot a dřina malou cenou za pocit svobody a totálního uspokojení, které na ně v cíli čeká. Navíc, vybrané finanční prostředky ze startovného opět půjdou na dobrou věc.

 

Kolik lidí už je na startovce? 

Na startovce jsou nyní 3 závodníci (Jan „Venca“ Francke, známý svými vytrvaleckými ultra výkony, Václav Kolpek, pro kterého není žádný cíl nepřekonatelný a prostě ví, že to dá a Michal Borský, sportovec a talent na vše, co se mu připlete pod nohy). Minimum závodníků pro zorganizování akce je 5. Závodu se lze zúčastnit nejen na celé tři dny, ale i na jeden den, tzn. jeden dlouhý triatlon. 

Co tě motivuje a žene kupředu v organizaci této akce? 

Jednoznačně radost z pohybu, posouvání svých fyzických i psychických hranic a pomoc ostatním. Každý z nás má v sobě obrovský potenciál. Každým dalším krůčkem do neznáma, každým dalším posunutím svých hranic se stáváme bohatšími a zkušenějšími. Pořádáním tohoto závodu chci nabídnout alternativu, kde nejde jen o nejrychlejší čas. IRON PEOPLE RACE nabízí hluboký prožitek a ještě při tom pomůžete. 


Inspiroval ses podobnou akcí v zahraničí? 

Vím, že na světě existuje několik obdobných závodů. V hlavě jsem ale podobnou akci měl již spoustu let a to ještě dříve, než jsem se o nich dozvěděl. Skloubení tohoto výkonu s charitou bylo ale hlavním důvodem a hybnou silou k uspořádání celého projektu IRON PEOPLE. Pokud vás triatlon baví jako mě a máte v sobě alespoň trochu masochismu (což má asi každý „Ironman“..), neměl jsem jinou možnost kam to posunout. 

Na co se nejvíc těšíš, máš z něčeho obavy? 

Největším zadostiučiněním bude, přihlásí-li se dostatek závodníků a závod tak bude moci proběhnout. Tím pádem bude naplněna i charitativní část projektu. Vím, že je u nás spousta silných sportovců, kteří zvládnou ujet tři dlouhé triatlony za sebou. Otázkou však zůstává, budou-li chtít obětovat chvíli ze svého závodního programu pro akci, kde nejde jen o čas, ale o mnohem víc.


 

Veškeré informace k závodu IRON PEOPLE RACE najdete na www.IRONPEOPLE.cz .

 

Hodnocení:
Přečteno 1784x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár