Čeští xterráci v něměcké Žitavě sbírali úspěchy

30.08.2013 -
Předminulý víkend se početná skupina českých terénních triatlonistů vypravila na závod Světového a Evropského poháru do německého Zittau. Přečtěte si následující reportáž od Franty Bulavy, který tam opanoval svou věkovou kategorii a pomalu už zbrojí na světové mistrovství na ostrově Maui.

V sobotu 17.8. se jela Xterra v okolí jezera O-See u německé Žitavy (Zittau). Závod byl součástí Xterra World a Eropean tour. Navíc v příštím roce se zde uskuteční MS ITU v terénním triatlonu a tak nabité startovní pole a pěkné slunečné počasí slibovaly pěkný zážitek.

Po 1500 metrech plavání ve dvou okruzích (bez neoprenů) se borci vydali na „jezdivou“ trať, kde na začátku nastoupali 12,5km na kopec Hvozd (750 m.n.m), ze kterého následoval kamenitý kilometrový sjezd. Trať cyklistiky dále pokračovala nahoru-dolů kolem hory Jonsberg a po následném sjezdu do Olbersdorfu byl prudký výjezd nad lázeňské městečko Oybin (s krásným hradem). Kamenitý sjezd dlouhý 500 metrů prověřil technické dovednosti a odvahu. Tady se davy diváci opravdu měli na co dívat! Konečný osmikilometrový sjezd do depa byl už za odměnu. Trasa kola v krásné přírodě měřila 36km s celkovým převýšením 1150m. Běh v délce 9km se odehrával na travnatých a šotolinových cestách s menšími převýšeními.

V ženách zvítězila vynikající Jacqui Slack (GBR) a v mužích dominoval skoro o šest minut(!) Ruben Ruzafa ze Španělska. Z české výpravy vybojovala Helena Erbenová bronzovou medaili před Karin Wasle v napínavém souboji jenom několik stovek metrů před cílem! Lenka Cibulková doběhla do cíle na pěkném 8. místě. Hanka Kolářová byla 12.

V elitní kategorii mužů podal vynikající výkon Honza Kubíček, který finišoval jako čtvrtý a Jonáš Vojtěch na parádním šestém místě! Elitní desítku uzavíral Jan Francke. Neztratili se ani Václav Holub a Tomáš Jiránek v těsném závěsu na 11. a 12. místě. David Janda i navzdory technickým problémům na kole závod alespoň dokončil.

Ve věkových kategoriích vybojovali první místa mladá Terka Rudolfová, nadějný Luboš Truhlář a zkušený Franta Bulava. Třetí místa obsadili veteráni Marek Ščerba a Karel Kolář.

Češi byli v závodě hodně vidět a určitě se neztratili. Závod měl vynikající úroveň jak po stránce sportovní tak organizační. O diváky nebyla nouze. Vyhlášení se pořadatelům ale již „tradičně“ nepovedlo, když domácí závodníky na kratších tratích vyhlašovali s velkou slávou přes hodinu a pak všechny věkové kategorie z dlouhé tratě vyhlásili najednou v pěti minutách. Takže vejít se na stupně vítězů byl docela problém a tlačenice. Nepochopitelné bylo, že závodníky ELITE zároveň vyhlásili i ve věkových kategoriích, přestože v konečných výsledcích jsou hodnocení odděleně(?!). Tady se Němci mají ještě co učit od Xterry v Prachaticích, kde vyhlášení mělo parádní atmosféru a úroveň. Navzdory tomu účast v závodě lze doporučit. Posledním domácím závodem bude 31.8. Xterra v Klínech. Tam budou terénní triatlonisti bojovat nejen o stupně vítězů, ale také o konečné pořadí v českém poháru Xterra. Pro „hobíky“ je připravena poloviční varianta „easy“, kterou zvládne snad každý.