Tour de France bude poprvé na ČT

24.06.2011 -
Rok je šéfem televizního sportu v zemi, kanálu ČT4. Věčně nespokojený Jiří Ponikelský stále hledá ideální programový mix. „Dobře jsem se cítil jen v době mistrovství světa v hokeji, kdy jsme lámali rekordy,“ říká. Teď chystá premiéru Tour de France, vymýšlí zábavnou talk show a sní o sportovním kvízu. A přitom bojuje o práva na fotbalové Euro 2012, které chce získat za polovinu minule Primou přestřelených 100 milionů Kč.

Platí koncepce „veřejnoprávního“ televizního sportu, který by měl míchat velké mezinárodní akce s obsáhnutím spektra tzv. malých a českých sportů?

Ano, jsme tu od toho. Podporovat český sport tím, čím můžeme. Proto má být veřejnoprávní čtyřka. Protiargument zní: existuje spousta komerčních sportovních programů, kde si každý divák to svoje najde. Ty ale budou vysílat maximálně jeden český fotbal, jeden český hokej týdně a tím to končí. Náklady na výrobu jsou příliš velké. Desetiboj z Kladna by nikdo nedal, přitom je to úspěšný a oblíbený, sledovaný sport.

Takže sféry zájmu jsou podle vás rozděleny spravedlivě?

Komerce ať má tenisové turnaje, podle mě i Ligu mistrů ve fotbale. Tím nám ulehčí náklady. My musíme udělat tenhle mix – sledovanost velkých a k tomu vkládat menší, od šachů přes koně, teď máme nový magazín amerického fotbalu. Proto tu jsme. Naše generace ještě sportovala, ale dnes? Můj kluk dělá vrcholově hokej, chytá. Ale když vidím jeho spoluhráče, hráče juniorské ligy, jak nepřeskočí kozu v tělocvičně, neumí pořádně kotoul, mají nadváhu, rozbrečel bych se.

Ale menší sporty se částečně podílejí na nákladech na výrobě pořadů. Z jaké části?

Různě. Přesvědčujeme je, aby si jejich partneři koupili reklamní spoty. Jindy nám jejich marketinková agentura sežene televizní práva, jako teď u veslování. My jim za to dáme sponzorské vzkazy. Jiní si dokoupí třeba helikoptéru, jako pardubičtí triatlonisté, aby měli kvalitnější záběry. Jsou to férové nabídky, pocházím přece z marketinku. Můžou si i sami dál vydělat. Většinou se domluvíme. Rozhýbali jsme marketink na obrazovce, sportovci musí spolupracovat.

Ušetříte v roce bez olympiády a světového šampionátu ve fotbale?

Rozpočet se snížil, zato příští rok to bude opravdu boj. Počítat budeme každou korunu, abychom to zvládli. Hokej, fotbal a olympiádu… Teď poprvé vysíláme živě Tour de France. Vyjednali jsme dva roky za velice příznivou cenu. Zhruba tři hodiny denně živě. Modlím se, aby Roman Kreuziger nastoupil, jel a my ho mohli sledovat..

Chystáte nové formáty?

Chceme ještě větší dimenzi, víc reality show do lyžařské Čtyřky na vrchol, ke sjezdařům přidat běžce a snowboardisty. Pořád přeskupujeme program. Strašně rád bych udělal talk show, ale ne odbornou, spíš zábavnou, volnou, aby se lidi pobavili. Aby to šlo večer, klidně i o víkendu zkusit konkurovat donekonečna se opakujícím filmům. Pro ni bych rád oslovil Petra Svěceného. A ještě sním o sportovním kvízu. Všichni, co mají sport rádi, se hrabou v datech, číslech, statistikách.

Obáváte se změn ve vedení České televize po odchodu vašeho příznivce Jiřího Janečka? V MF Dnes dokonce napsali, že by ČT4 nemusel být přece vůbec sportovní…

Od určité doby říkáme sportovcům: umělci se perou, bojují, vy byste měli taky, buďte aktivní, hlídejte si to.

Na Slovensku sportovní kanál státní televize právě končí…

Když jsem viděl, co vysílají: argentinskou ligu, NHL, NBA. Ale ne slovenskou ligu, v čemkoliv. Nebyla to otázka peněz, tam mají práva výrazně levnější. V Rakousku není sportovní kanál, ale jde hodně na běžném kanále ÖRF, i v Německu na ZDF/ARD. To je ale jiný trh. Celé ČT chybí definice. Nové vedení a politici ji musí vydefinovat, aby bylo jasno. Teď si proto do ní každý jen kope.

 

Celý rozhovor vychází v aktuálním týdeníku Nový Profit

TN

Hodnocení:
Přečteno 624x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková