Kreuziger, Kreuziger, Kreuziger

27.07.2008 -
Troufám si tvrdit, že cyklista Roman Kreuziger byl za poslední tři týdny nejvíce skloňované jméno v České republice. Tour de France je skutečný fenomén a sledují ji i lidé, kteří o cyklistice vědí pramálo.

I když je etriatlon.cz výhradně multisportovní server, tak triatlon má s cyklistikou mnohé společného. Oba sporty nemají v Česku na růžích ustláno a spojuje je pouto vytrvalostních výkonů. 

Tour de France a světovou silniční cyklistiku sleduji pravidelně od doby, kdy Lance Armstrong potřetí vyhrál tento proslulý podnik. Když jsem si oblíbil nějakého z vrchařů, brzy skončil s cejchem dopingu

Snil jsem, že třeba jednou bude v kopcích na čelních pozicích jezdit i nějaký ten český závodník... Byl to vážně sen, ale po letošním ročníku se stal více než skutečností.

Když jsem vám v listopadu představoval Romana Kreuzigera (více zde) netušil jsem, že koncem července se stane takřka národní hrdinou a dokáže ve francouzských kopcích při největším svátku cyklistiky držet tempo s těmi nejlepšími “čistými“ profíky na zeměkouli.

Je nevídané jakým způsobem se během tří týdnů zasloužil o popularizaci cyklistiky v Česku. Nezbývá jen tiše závidět a cyklistům upřímně přát, aby si tento obraz dokázali udržet i nadále. Jeho výkony by měly bezpochyby pomoci celé české cyklistice. Ale i pro mladé závodníky může působit jako vzpruha a velký vzor.

Ve 22 letech na své první Tour de France skončil na fantastické 13. pozici. V Alpách předváděl neuvěřitelné výkony, když si to například v 16. etapě rozdával v závěrečném stoupání s těmi nejlepšími esy. Bratři Schelkové, Evans, Menchov, Sastre... Nezní to jako sci-fi?

V hlavě to má na svůj věk neuvěřitelně srovnané a navíc dokáže během závodu myslet a taktizovat jako ostřílený mazák.

Velkou zásluhu na jeho výkonech má jeho otec. Vytvářel mu ideální podmínky, aby se tréninková dřina stávala snesitelnější. I volba stáje Liqiugas se ukazuje jako správná cesta. Byl vychován pro roli lídra a jejich trpělivost začíná Roman splácet. 

Kreuzigerova kariéra teprve začíná a těžko odhadovat jakými výkony nás zaskočí v budoucnu. Metou nejvyšší je bezpochyby vítězství Tour de France. Ukázal, že má všechny předpoklady tohoto cíle dosáhnout. Záleží jen a jen na něm.

Viva Kreuziger!Hodnocení:
Přečteno 1694x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková