S Ironmanem je konec přednost dostává olympijský triatlon, plánuje Cogan

1.01.2013 -
Rudolf Cogan uzavřel svou sportovní etapu na dlouhých triatlonových tratí a přednost dostanou olympijské tratě. Důvodem je pracovní nasazení a lákadlo zúčastnit se MS agegroups v Hydeparku.

Rudo, jak jsi spokojen se svými výkony v roce 2012?
Nespokojen, chtěl jsem vyhrát národní mistrovství, a tam jsem jako 4. neuspěl.

Na dlouhých tratích jsi moc nezávodil. Jaký byl důvod? Byl jsi zraněný, nebo jsi hledal motivaci?
Měl jsem v plánu 3 těžké závody. Byl jsem 47. na MS v běhu na 100 km! Co se týče IM, tak jsem jel MČR a před tím pokazil Otrokovice – což mne mrzí zvláště, takový krásný závod. Ale ladila se kandidátka a hlavně program pro krajské volby, a taky na městě jsme přijali několik tvrdých personálních a finančních rozhodnutí, a tak jsem byl trochu „přepracován“, vlastně i přetrénován.

Nyní jsi upřednostnil olympijský triatlon před dlouhými distancemi. Docela troufalé, co tě láká na této změně?
Změna je už potřeba. Mám nedostatek času i motivace. Určitě bych chtěl jet MS veteránů v Londýně, na olympijské trati.

Jsi velmi ambiciózní. Jaké budou plány a cílen v tomto odvětví?
Moje ambice se budou už naplňovat především v politice, tam je velký volný prostor. Co se týče triatlonu: chci vyhrát nějaký pouťák.

Není to pouze mezidobí, aby si získal potřebnou rychlost a pak se znovu vrátil na ironmanské tratě?
Ne, s IM je konce, ale bylo to krásné, maratón po 180 km. Chci teď jezdit krátké kaše; IM byla příležïtost být v něčem úspěšný, psychicky jsem ale závodník na krátké tratě! Taky to plavání při IM, start ráno v 7 jsem si neoblíbil.

Budeš závodit pouze v Česku nebo plánuješ nějaké prestižní závody v zahraničí?
Teoreticky bych mohl startovat na MS v běhu na 100 km v Koreji, mám stále třetí, postupový čas. Plus ten Londýn a Alanya, olympijské TT.

Máš již v plánu soustředění v teple? Kolik a jaké plánuješ?
V zimě budu sparingem cyklisty kadeta Jiřího Šorma, strávíme spolu řadu týdnů, jak zavelí jeho trenér; začínáme 2. až 16. leden Gran Canaria. A myslím, že ho to změní, ukázní a zocelí - pokud to nezabalí.

Kdy jsi začal s tréninkem na sezonu 2013? Jsi spokojen s dosavadním průběhem tréninku?
Velice spokojen. Běh na 12 minut v Jablonci jsem dal po Vánocích za 3647 m, loni jen 3615 m!

Co tě zaujalo v roce 2012 ve světě triatlonu?
Vnímám velice kladně nárůst prestiže triatlonu v ČR. Závody jsou na mnohem vyšší úrovni než dříve. Gratulace managamentu svazu!