V 21 letech ovládl duatlonový šampionát

2.12.2012 -
David Kuchařík, nadějný závodník brněnského Ekol týmu, letos mile překvapil svými výsledky, které korunoval vítězstvím na mistrovském duatlonovém závodě. Pokud váháte, kdo letos bude patřit k favoritům na zisk titulu Objev roku v anketě Triatlonista roku, následující rozhovor vám možná napoví.


Davide, letos jsi mile překvapil na triatlonových a duatlonových tratích a po právu aspiruješ k největším favoritům v kategorii objev roku v anketě Triatlonista roku. Představíš se čtenářům a představíš nám sportovní minulost?
:) objev roku? Udělal jsem sice nějaký posun vpřed, ale jako objev roku..to asi ne. Hlavně proto, že nebylo moc závodů, kde jsem mohl změřit síly s těmi nejlepšími z mojí kategorie. Kluci totiž objížděli evropské poháry, na ty já jsem si netroufl kvůli mému špatnému plavání.
Je mi 21 let a studuji v Brně na stavební fakultě VUT. Jinak bydlím v Moravských Budějovicích, kde jsem také s triatlonem začal. Před triatlonem jsem se věnoval kung-fu, florbalu a spoustě jiných sportů. Vše jsem však dělal pro zábavu a ne na vysoké úrovni. Do mých dvanácti let jsem neměl o triatlonu ani tušení. Jednou odpoledne jsem na Základní škole, když jsem šel z florbalového tréninku, potkal Radka a Romana Roupce, jak sedí s igelitkami na chodbě u školního bazénu. Nechápal jsem, tak jsem se začal ptát, proč jsou ve škole takhle pozdě odpoledne, když mohou být doma. Dozvěděl jsem se, že mají trénink a co je to vlastně triatlon. Tak jsem to také zkusil. Dva roky jsem závodil v kategorii starších žáků. Potom mě ta dřina přestala bavit a triatlonu jsem nechal, asi jsem si musel odbít jiné „puberťácké“ povinnosti:D. Po dvouleté pauze jsem opět začal s tréninkem, nechtěl jsem závodit, jen sportovat pro radost. Ale začalo mě to zase bavit. A baví mě to pořád :). To vše díky trenéru Standovi Doležalovi, který mě a moje složité tělo pochopil, dal mi volnost a do ničeho mě nenutil.....kecám nutil, disciplína musí být...ale tak jinak.:)

Jak usilovně se věnuješ tréninku? Jakou skladbu měli tréninky v sezóně a nyní?

Letos jsem zkusil trénovat více, než jiné roky. Ale čas na trénink jaký bych si představoval, byl až koncem května, kdy mi skončila škola. Proto jsem tvrdě trénoval i v sezóně a na první jarní závody nijak neladil. Snažil jsem se dohnat to, co jsem nestihl v zimně a na jaře. Hlavně jsem letos neměl žádné zranění, které by mě vyřadilo na delší dobu z tréninku.
V sezóně jsem se snažil plnit tréninky od Tomáše Klími. Bylo tam hodně intenzity. Naopak teď naplavávám kilometry. Chodím plavat 4-5 x týdně. S během zatím čekám, protože mám problém s kolenem. Jak ho vyřeším začnu si jen tak klusat a přidávat kilometry..

Kdybych osobně nevěděl, jak se málo věnuješ běžeckému tréninku a jakých výsledků dosahuješ nevěřil bych. Čím si to vysvětluješ? A nezkoušel si přidat v tréninku?

To opravdu netuším, naštěstí mi stačí naběhat pár kilometrů a pak to „jakš takš“ jde. Občas mě překvapí záludné zranění z ničeho nic. Většinou právě když zkusím přidat v tréninku. Potom to chybí v sezóně.

A neřešil jsi nějak zdravotní potíže vzniklé běháním, tvoje výkonnost by mohla být ještě brilantnější, kdyby si přidal v tréninku?
Potíže se snažím řešit, už jsem toho hodně zkusil. Došel jsem k výsledku, že je to všechno hlavně o hlavě ... Jestli by byla výkonnost lepší kdybych přidal v tréninku, to můžu jen hádat. Jediný způsob jak to zjistit je, zkusit to! Však já to jednou rozluštím :)

Jak jsi spokojen v Ekol týmu?
V Ekol týmu jsem spokojen, je to obrovské plus, když trénujete ve skupině. Rok před tím, než jsem šel do Brna, jsem trénoval sám a chybělo málo, abych skončil s triatlonem. V Brně je výborné tréninkové zázemí :)

Jaké jsou tvé plány v triatlonu do dalších let?

Příští rok bych chtěl sbírat zkušenosti v závodech evropského poháru. Hlavně bych se chtěl neustále zlepšovat a zlepšovat až k nějaké olympiádě :-)

Co pro tebe znamená triatlon? Čím tě obohacuje?

Triatlon je pro mě hlavně zábavou a přeji si ať to tak i zůstane, ale také bych chtěl v triatlonu něco dokázat. Samozřejmě někdy je to pěkná dřina a přemlouvání se k tréninku. To k tomu ale patří. Triatlon mi dává hodně, díky triatlonu neustále poznávám nová místa a nové lidi. „Díky“ zraněním zase poznávám své tělo. Ze všeho se snažím si něco odnést a pochopit proč tomu tak je. :)


 


Hodnocení:
Přečteno 1035x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár