Holky u Grabmüllerů jdou ve stopách své mámy…

3.12.2006 -
Šárka Grabmüllerová, průkopnice a reprezentantka zimního triatlon u nás, netrpělivě vyhlíží první sníh. Nemůže se dočkat až uslyší svištění svých lyží ve stopě. Vloni dokázala vybojovat druhé místo v celkovém hodnocení SP v zimním triatlonu. Letos v přípravě nezahálí a tajně pomýšlí o stupínku nejvyšším.
Letošní závody Šárky Grabmüllerové ve SP v zimním triatlonu bude www.eTriatlon.cz bedlivě mapovat, a proto vám s předstihem představujeme její profil. 

Jaké byly tvoje sportovní začátky?
Sportovat jsem začínala v deseti letech ve sportovních třídách zaměřených na běžecké lyžování ve Vimperku. Od té doby se v mém životě točí vše okolo sportu.

....jak jsi se nakonec našla cestu k zimnímu triatlonu?
Za vše může manžel, který je jedním z průkopníků zimního triatlonu u nás,  ale dlouho mě přesvědčovat nemusel. Lyže mi byly vždy mnohem bližší než plavání, a tak jsem šanci prosadit se v právě se rodícím sportu - zimním triatlonu s radostí uvítala.

K triatlonu vedete s manželem obě své dcery... jak se jim daří? Musíte je k tréninku popostrkávat nebo naopak brzdit?
Holkám není sportovní prostředí vůbec cizí, protože odmalička jsme je brali všude s sebou. Starší dcera Anetka si vybrala triatlon a chtěla by se mu věnovat i v budoucnosti. Ale je teď ve věku, kdy jí zajímají i jiné věci než sport, musím ji občas k tréninku popostrčit. Je spíše závodní typ a má v sobě obrovskou ctižádost. Natálka chce od příštího roku nastoupit do
lyžařské třídy, sportuje ráda a bez řečí, ale díky svému zdravotnímu stavu se nemohla závodění věnovat naplno, takže uvidíme.

Právě starší dcera Anetka ovládla letos ČP. Můžeš pro představu uvést jak vypadá
takový tréninkový týden nejlepší mladší žákyně u nás?

Předně je třeba upřesnit, že Anetka sice ČP v triatlonu vyhrála, ale s Petrou Vachulkovou o celkové vítězství bojovala až do posledního závodu v Brandýse nad Labem. Vítězství v duatlonovém poháru bylo přece jenom jednoduší.

Anetka během školního roku čtyřikrát týdně navštěvuje plavecký bazén, kde pod odborným vedením plave 2,5 - 3 km za trénink. Jednou týdně chodí do atletického oddílu, 2 - 3 x týdně vyrážíme spolu na kole a na běh. V zimě jí přesvědčuji o kráse lyžování na běžkách, ale stále se mi to nedaří a tak v současné době vede ježdění na snowboardu.

Přejdeme k tvým ambicím… Tvůj cíl je obhájit popř. vylepšit tvé loňské druhé místo v celkovém hodnocení SP. Je to reálné? Jak se cítíš fyzicky před sezónou?
Přála bych si, aby se mi v zimě dařilo minimálně tak dobře jako v loňském roce. V létě jsem určitě nezahálela, jsem spíše závodní typ a čím více závodím, tím je to pro mne lepší. Vždyť každý závod je nejlepší trénink. I když letošní podzim byl díky počasí ideální pro trénink, pracovní povinnosti mě donutily změnit osvědčený tréninkový systém a zvýšit intenzitu na úkor objemového tréninku. Výsledkem je zatím zlepšení osobních rekordů na některých tradičních podzimních bězích .. Uvidíme jak se tréninkové změny projeví v průběhu nastávající, podle všeho velmi dlouhé sezóny. V současné době mi trochu chybí příprava na sněhu, tak doufám, že se počasí brzy umoudří a já vyrazím do lyžařské stopy.

Jak vypadá trénink reprezentantky v zimním triatlonu? Jakou skladbu má v těchto týdnech?
V létě nedělám nic mimořádného, tedy až na letošní zimní triatlony v Argentině. Poměrně úspěšně jsem závodila v Xteře, kde jsem mimo závodu na Hluboké nepoznala hořkost porážky a jen menší počet absolvovaných závodů mi znemožnil výrazněji se prosadit v celkovém pořadí. Mimo Xterry jsem absolvovala Jihočeský pohár v triatlonu a duatlonu a Český pohár v duatlonu.

Plavání jsem v září nahradila kolečkovými bruslemi, užívala jsem si je především na Šumavě na silnici okolo Vltavy. V současné době běhám a najíždím kilometry na kole. Začátkem prosince přijdou na řadu tréninky zaměřené na rychlost a snad se svezu na lyžích. Většina zimních triatlonistů se v současné době soustředí v zimních střediscích, já si díky svému
zaměstnání musím počkat až na vánoční prázdniny.

Podařilo se ti pro letošek sehnat nějaké sponzory? Přeci jenom odjet celý SP není levná záležitost?
Největším a nejdůležitějším sponzorem stále zůstává rodinný rozpočet. Vzhledem k tomu, že v letošním roce Světový pohár v zimním triatlonu opět zamíří za oceán, bude finančně velmi náročný.

Jak vzpomínáš na letní závodění v Jižní Americe? (pozn.aut. Šárka se v parních letních měsících vypravila na zimní triatlony do Jižní Ameriky. Její cestu jsme bedlivě mapovali a můžete si je připomenout zde, zde a zde)
Jižní Amerika mě naprosto okouzlila nejen krásnou přírodou, ale hlavně způsobem života a pohodovými lidmi. S některými jsem stále v kontaktu a doufám, že se do Argentiny v srpnu opět vrátím. Podle závodního kalendáře to ale vypadá, že světový pohár v zimním triatlonu se příští rok vArgentině nepojede.


Zimní triatlon v srpnu? proč ne, ale musíte vyrazit do Jižní Ameriky...


Argentické lyžarské středisko Caviahue... běžecké trasy vedou nedotčenou a krásnou přírodou... 


Kdo ví? Třeba jednou Anetka Grabmüllerová bude úspěšně reprezentovat ČR v triatlonu


Zimní triatlon ji zatím moc nevoní. Raději plavání než běžky :-)


Šárka v rámci letní přípravy ráda zavíta na závody Xtery...

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
V srpnu sbalila běžky a vyrazila na zimní triatlon
Až na konci světa závodila Šárka Grabmüllerová
Grabmüllerová opět prohnala mužské protějšky

Galerie

Přečteno 702x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.