Zimní triatlon bez Grabmullerové jsem nemohla dopustit, říká Aneta po MS v Itálii

11.02.2020 -
Po přestávce od závodního triatlonu se Aneta Grabmullerová vrátila úspěchem v podobě bronzové medaile ze štafety na MS v zimním triatlonu v Itálii. V individuálním závodě se vešla do první desítky celkového pořadí.

Máš těsně po MS v zimním triatlonu. Vybojovala jsi první desítku v individuálním závodě a skvělý bronz v mix štafetách s Markem Rauchfussem. Jaké jsou dojmy? 

Mám obrovskou radost. Bronz ze štafety je nad očekávání, papírově tam byli jiní favorité. Upřímně jsem nečekala, že ještě někdy získám medaili z vrcholné akce. I s 9. místem v individuálním závodě jsem spokojená.

Slavili jste? 

Neslavili, hned po závodě jsme se museli sbalit a vyrazit k domovům, v pondělí jde většina z nás do práce. Já jsem si za odměnu dopřála alespoň Coronu (to pivo) na letišti.


Jak se závod odehrával? 

Věděla jsem, že úspěch štafety bude hodně záviset na mém výkonu, s jakou ztrátou po prvním úseku přijedu. Překvapivě jsem ale na své poměry dobře zaběhla a Markovi jsem předávala štafetu na třetím místě, a tak už to zůstalo po zbytek závodu. Oba dva jsme absolvovali dva super sprinty. Na zdejších náročných tratích a po předchozím individuálním závodě to bylo opravdu bolestivé.

Co říkáš na organizaci a atmosféru MS v zimním triatlonu v Itálii? 

Mistrovství světa se v italském Asiagu konalo již podruhé. Lyžařské středisko se nachází v 1600 m. n. m. a tratě jsou zde hodně kopcovité. Atmosféru umí Italové udělat báječnou a na italské poměry i organizaci měli zvládnutou. ITU se snaží opět vzkřísit olympijský sen, a tak přibylo byrokracie a pravidel. Ale atmosféra mezi závodníky je stále stejně rodinná.

Jak se vedlo dalším Čechům v závodě? 

Marek Rauchfuss podal skvělý výkon a do posledních metrů bojoval o zlato, nakonec to nedopadlo a bral stříbro. Dařilo se i age group závodníkům. Mamka vyhrála svou věkovou kategorii, Jarda Balatka a Ondra Petiška byli druzí a Adam Holomoucký třetí. 


Tvoji rodiče Ivo a Šárka jsou úzce spojeni se zimním triatlonem u nás. Co říkali výsledky své dcery? 

Myslím, že jsou stejně překvapení jako já. Asi nikdo již nečekal, že se k závodění vrátím, ale někdo musel přebrat štafetu, když mamka loni oznámila konec elitní kariéry. Zimní triatlon bez Grabmüllerové na startu jsem nemohla nechat dopustit!

Jak ses připravila na tento šampionát? Zvládla jsi dobře potrénovat běžky a kolo na sněhu? 

Na podzim jsem začala pracovat pro firmu Specialized, kde sportuje během oběda snad úplně každý. To mě motivovalo zase začít něco dělat. Při práci navíc nemám tolik času na dlouhý trénink, a tak radši volím intervaly. Nemám trenéra, ještě donedávna jsem neměla ani sportovní hodinky. Raději se řídím pocity, aktuální náladou a segmenty na Stravě. Zdá se, že to celkem funguje..   

Čím tě toto odvětví triatlonu baví?  

Já jsem se zimním triatlonem vyrostla. Za ta léta, co se mu rodiče věnovali, se již všichni známe. Na závodech panuje úžasná rodinná atmosféra, jeden druhému úspěch přejeme, vzájemně se povzbuzujeme. To jsem v žádném jiném sportu nezažila. Navíc jsem se na střední škole věnovala běžeckému lyžování a v Norsku mám pro lyžování o trošku lepší podmínky než pro plavání.  


Jakou jsi měla sezonu 2019?

Nevím, jestli se ty tři závody jihočeského poháru dají nazývat sezónou :) Asi poslední plnohodnotnou závodní sezónu jsem absolvovala v roce 2013. Na začátku roku 2014 jsem se zranila a téměř rok a půl jsem nebyla schopná běhat. Rozhodla jsem se tak splnit si jiný než sportovní sen a odešla studovat do zahraničí. Před rokem jsem se (dočasně) vrátila do Prahy, když jsem dostala nabídku pracovat pro Challenge Prague. V červnu jsem pak udělala v Norsku státnice a vedle práce jsem tak konečně měla čas i na sport. Do Prahy se v tu dobu vrátila i Terka Zimovjanová a Míša Procházková, které mě po několika společných vyjížďkách vyhecovaly, ať se přihlásím na závody. Začala jsem pak běhat jednou týdně na dráze s Danem Noahem a zjistila, že nemusím trénovat 20 hodin týdně, abych mohla závodit. 

Co říkáš na zrušení Challenge Prague, které se bohužel zpečetilo minulý týden?

Strašně mě to mrzí. Organizátorský tým závodu věnoval obrovské úsilí, uspořádat závod v centru Prahy je opravdu náročné jak logisticky, tak finančně. Organizátoři udělali vše pro to, aby se závod konal, bohužel se to nepodařilo vyjednat. Je to obrovská škoda pro český triatlon a osobně je mi to opravdu líto.

 

Hodnocení:
Přečteno 1959x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.