ČELŮSTKA BERE NA MISTROVSTVÍ EVROPY PO KVALITNÍM VÝKONU 17. MÍSTO

13.08.2018 -
GLASGOW (Skotsko), 10. srpna 2018 - Po skvělém představení českých reprezentantek, které se obě prosadily do první desítky, pokračovalo mistrovství Evropy v olympijském triatlonu v Glasgow závodem mužů. Z českých zástupců se v pátek 10. srpna více dařilo Janu Čelůstkovi, který skončil na velmi dobrém 17. místě. František Linduška se protrápil k umístění v páté desítce celkového pořadí. Evropským šampionem se stal Pierre Le Corre z Francie.Navázat na páté místo Venduly Frintové a deváté Petry Kuříkové bylo těžkým úkolem. Český tým vyslal do boje s evropskou elitou dva zástupce – zkušeného Jana Čelůstku a talentovaného Františka Lindušku. Na oba čekaly ve skotském Strathclyde Country Parku distance 1500 m – 40 km – 10 km a teploty, které nepřekročily 16 °C. 


Plavání je mezi evropskou elitou už několik let doménou Slováka Richarda Vargy, který tradičně zahájil ve vysokém tempu a dokázal se s ním držet jen Nor Jörgen Gundersen. Mezi špičkou se zpočátku na výborném osmém místě pohyboval František Linduška, Jan Čelůstka pak byl v hlavním poli. Varga zamířil do prvního depa z vedoucí pozice, ale na něho a na Nora se dotáhl Pierre Le Corre z Francie. 


Pro cyklistickou část byla připravena trať složená z šesti členitých okruhů se stoupáními. Na kole se hned od úvodních šlápnutí mohutně bojovalo a vpředu se vytvořila skupina devíti závodníků, v níž setrvával nadále i Varga, a za hlavní hvězdu platil Brit Alistair Brownlee. Za první devítkou se zformovala hlavní skupina přibližně dvaceti jezdců, mezi nimiž nechyběl ani Jan Čelůstka. Ztráta českého reprezentanta sice narůstala až na minutu a 23 sekund v depu před závěrečným během, ale zlínský rodák se dokázal posunout už do druhé desítky průběžného pořadí. Bohužel až do další skupiny se propadl druhý z Čechů František Linduška, který na čelo ztrácel téměř tři minuty. 


V běhu se na čelních pozicích devítičlenná skupina roztrhala a vytvořily se menší skupinky. Vpředu se souboj o titul zúžil na trio Alistair Brownlee, Marten Van Riel a Pierre Le Corre. Jan Čelůstka stále podával kvalitní výkon a s dvouminutovou ztrátou byl přibližně v polovině běžecké části devatenáctý. Odstup Františka Lindušky narostl na čtyři minuty, což znamenalo pozice na začátku páté desítky. 


V náběhu do posledního okruhu už Brownlee nestačil vysokému tempu a všechno spělo k duelu o zlato mezi Le Correm a Van Rielem. Jenže ze zadních pozic neskutečně útočil Španěl Fernando Alarza, který se nakonec vyšvihl až na druhé místo! Nestačil jen na Pierra Le Corra. Bronz bere Marten Van Riel. 
Taková poloviční spokojenost, hodnotil Čelůstka

Jan Čelůstka závod dokončil jako sedmnáctý. „Mám z toho takové rozpolcené pocity, protože tam přede mnou bylo v pár vteřinách hodně míst. Stačilo možná začít ten běh trochu rychleji,“ hodnotil v cíli český reprezentant. „Moc mi nevyhovuje chladnější počasí, takže nakonec taková poloviční spokojenost.“


Na závod nebude rád vzpomínat František Linduška. V běhu se trápil, dokonce uvažoval o odstoupení, aby nakonec doběhl na 46. místě. „Přijel jsem bojovat přinejmenším o dvacítku, takže sotva mohu být spokojený. Je to pro mě velké zklamání. Jediné pozitivní bylo asi první kolo plavání, kdy jsem se držel na čele té druhé skupinky. Na kole ještě jakž takž, ale když jsem slezl na běh, tak tam absolutně nic nebylo. Nemohl jsem se pořádně dodýchnout, celá tři kola jsem se potýkal s pícháním v boku. Nohy by ještě vcelku šly, ale to dýchání mě vůbec nepustilo dál. Snažil jsem se, abych závod dokončil, protože nerad odstupuji, když není opravdu závažný důvod. Ale jak říkám, protrpěl jsem si ten běh od prvních metrů až do konce,“ říkal v cíli zklamaně František Linduška.


V sobotu vyvrcholí triatlonový evropský šampionát závodem smíšených štafet. 


Výsledky

Mistrovství Evropy, Glasgow, 10. srpna 2018

Ženy: 1. Pierre Le Corre (Fr) 1:47:17, 2. Fernando Alarza (Šp) 1:47:28, 3. Marten Van Riel (Bel) 1:47:40 … 17. Jan Čelůstka 1:50:15, 46. František Linduška 1:55:53


Kompletní výsledky najdete zde.

Hodnocení:
Přečteno 365x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
3.8.20ČESKÉ TITULY V DLOUHÉM TRIATLONU ZÍSKALI REKORDNÍ ŘENČ A KŘIVÁNKOVÁ
1.8.20XTERRA ČESKÝ POHÁR ZAVEDE TRIATLONISTY DO MOSTU
29.7.20Švýcarský Gigathlon bude letos jen v Česku. V Mělníce a okolí
27.7.20Grebík ovládl potřetí Valachy Man, Wohl prodlužuje vítěznou sérii v Pardubicích.
23.7.20Nová výzva pro hobby sportovce i vrchol sezony pro triatlonisty
22.7.20Jubilejní Valachy Man je už tento víkend, místa ve startovní listině ještě jsou
21.7.20Mým hnacím motorem je vystoupení z komfortní zóny, říká Jan Hrubý
20.7.20Triatlon Babice, Hulmen Triatlon nebo Welzlův kvadriatlon
13.7.20Je to pro mě neskutečný pocit zadostiučinění, říká Pavel Wohl
10.7.20Přes zimu jsem se věnoval sprintům a vyplatilo se, říká Jan Volár