REPREZENTANTI MĚLI NA EVROPSKÉM ŠAMPIONÁTU SMOLNÝ DEN

2.06.2019 -
WEERT (Nizozemsko), 1. června 2019 - Čeští triatlonisté prožili na mistrovství Evropy v nizozemském Weertu nešťastný závod. Nejlépe si v sobotu 1. června vedl Jan Čelůstka, který obsadil 25. místo. Jan Volár finišoval na 48. příčce a František Linduška odstoupil ze zdravotních důvodů. Zvítězil dvojnásobný olympijský vítěz Alistair Brownlee.

1500 metrů plavání v Modrém jezeře. 37,7 kilometrů cyklistiky rozdělených do pěti okruhů. 10 kilometrů běhu ve třech okruzích, které stejně jako ty cyklistické vedly podél jednoho z vodních kanálů. Takové distance byly připraveny pro účastníky evropského šampionátu v nizozemském Weertu, kde po celý den svítilo slunce a teploty atakovaly třicetistupňovou hranici.

Na startovní listině figurovala trojice českých reprezentantů – František Linduška, Jan Čelůstka a Jan Volár. Jako první z českých reprezentantů vybíhal z vody Jan Čelůstka, který byl na 34. pozici se ztrátou 25 sekund na čelo závodu. „V letošním roce to byl asi můj nejlepší plavecký výkon. Udržel jsem se v té řadě s nejlepšími. Na kole pak vepředu odjela desetičlenná skupina a já byl ve druhém balíku, který měl asi třicet lidí. Cítil jsem se dobře a těšil jsem se na běh. Ale ten mě dneska zklamal. Začátek byl ještě dobrý, ale pak už jsem se jenom propadal,“ popsal závod český reprezentant, který nakonec cílem proběhl na 25. místě. „Výsledek je pro mě zklamáním, ale dneska to na nic lepšího nebylo,“ dodal.

Jako druhý z Čechů šel z vody František Linduška, který byl pouhou vteřinou za Janem Čelůstkou. Už během prvního cyklistického okruhu ale ze závodu odstoupil, protože se fyzicky cítil velmi slabý.

Výborně do závodu odstartoval Jan Volár, který byl v úvodu plavecké části na čelních pozicích. „Před první bójkou jsem se pohyboval okolo pátého místa. Pak mě ale někdo potopil pod vodu, byl jsem tam dlouhou dobu a propadl jsem se až na konec. Nevím, co se tam dělo, ale myslel jsem, že závod ukončím. Už jsem se hlásil, aby mě vylovili, ale nakonec jsem pokračoval na konci startovního pole,“ popsal plaveckou část.

Na kole pak jezdil ve třetí skupině pohybující se okolo 50. místa. „Bohužel jsme vůbec nespolupracovali, tak jsem se tím závodem protrápil až do konce. Pro mě to byl nejhorší závod za hodně dlouhou dobu,“ dodal Jan Volár, který finišoval na 48. místě.

Zvítězil Brit Alistair Brownlee, zlatý medailista z posledních dvou olympijských her. Stříbro si z Weertu odváží Portugalec Joao Pereira, bronz vybojoval Belgičan Jelle Geens.

Závod juniorů

Sobotní program odstartoval závodem juniorů, do kterého nastoupili tři Češi – Radim Grebík, Tomáš Kříž a Filip Tlamka. O evropské medaile bojovali na distancích 750 m plavání, 18,2 km kolo, 5 km běh. Nejlépe si z českých závodníků vedl Radim Grebík, který se po plavání dostal do první skupiny, která čítala 36 závodníků. V běhu si pak došel pro výborné 15. místo! Tomáš Kříž s Filipem Tlamkou jezdili na kole spolu s dalšími 14 triatlonisty ve druhé skupině. Tomáš Kříž si doběhl pro 40. příčku, Filip Tlamka finišoval jen dvě místa za ním. Zvítězil Francouz Paul Georgenthum.

Mistrovství Evropy, Weert, 1. června 2019
Muži: 1. Alistair Brownlee (V.Brit) 1:35:01, 2. Joao Pereira (Por.) +21, 3. Jelle Geens (Bel.) +54 … 25. Jan Čelůstka +3:50, 48. Jan Volár +11:09, František Linduška nedokončil.
Junioři: 1. Paul Georgenthum 49:04, 2. Boris Pierre (oba Fr.) +2, 3. Ricardo Batista (Por.) +2 … 15. Radim Grebík +1:07, 40. Tomáš Kříž +3:12, 42. Filip Tlamka +3:20