Zbyněk Švehla rekapituluje sezónu a střádá pĺany na tu další

11.12.2012 -
Několikanásobný ironman Zbyněk Švehla bilancuje nad letošní sezónou a prozrazuje své plány do budoucna. Vrátí se opět mezi lávové pole, nebo ho bude lákat vize Paralympiády v Riu?

 

 Zbyňku, celý rok o Tobě nebylo příliš slyšet, zato jsme Tě mohli po dlouhé době závodit doma v Doksech. Jaká tedy byla Tvá letošní sezona  ?

Převládá spokojenost. Objel jsem třináct cyklistických závodů a tři triatlony. Když začnu od cyklistiky, tak asi nejlépe jsem se cítil v červnu v Schenkonu ve Švýcarsku, kde jsem na 70km silničním závodě vyjel pěkné 14.místo a pokořil hranici 1:45. To už je moc pěkný průměr a první desítka v silné konkurenci na prestižním závodě v paralympijském roce nebyla tak daleko. Zajímavou zkušeností byl start na Světovém poháru UCI v Římě a celkové umístění v EHC žebříčku na 8.místě se zase může líbit mým sponzorům a partnerům. Velmi si vážím toho, že se mi povedlo zvítězit na Počeradské 15ce, kde má závod vozíčkářů již dvacetiletou letou tradici. Do Loun se rád vracím a toho zápisu v kategorii vítězů si považuj. A triatlon? Zkusil jsem něco nového a to olympijskou distanci na New Yorském triatlonu. Obrovský zážitek a jen o fous, nebo respektive o depa, mi uteklo druhé místo v kategorii. Příšerné plavání v neobyčejně špinavém Hudsonu s úvodním povinným skokem z metr a půl vysokého mola, kterého jsme nebyli ušetřeni ani my chromí. Velmi rychlé kolo a kopcovitý běh v Central Parku. Tři a půl tisíce lidí na startu. A na druhém konci sezony mám malebné Doksy s domácí atmosférou. Chtěl jsem pod 5 hodin, ale o pár minut to nevyšlo. Poslední kolo cyklistiky už nebylo z čeho brát.Jsem moc rád, že jste mi vyšli vstříc a vpustili mě na start sesbírat plno cenných skalpů. A když triatlon ,tak samozeřjmě u mě nesmí chybět Antwerpy.

To určitě ! Letos jsem tam byl poprvé a Ty pošesté. Jak se Ti jelo a vrátíš se pro sedmou finišerskou medaili do sbírky ?

Vyjímečnost letošního závodu jsem si předpřipravil tak trochu sám. Povedlo se mi totiž přesvědčit a doslova dokopat na start Thomase Fruhwitha (AUT), který je momentálně asi nejlepší triatlonista vozíkář na světě a svedli jsme velmi vyrovnanou plavecko - cyklistickou bitvu. Thomas byl nakonec v cíli ve světovém rekordu 4:16 a já za 4:38. Patnáct minut rozdílu mezi námi přibylo až na běhu, ale to už nebude asi nikdy lepší. Na závod jsem pozval německého veterána H.Koeppena- mistra světa z Kony 2007,2008. Strávili jsme báječný víkend společně s Thomasem a Mindou Dentler - americkou vozíčkářkou, která si letos vylámala zuby na bike cut off při premiéře v Koně. Z Antwerp jsem si odvezl dobrý pocit nejen z vylepšení osobního maxima, ale i z toho že jsem zatahal za nitky networkingu a zaranžoval osobní setkání Hannese, Thomase a Mindy a možná i inspiroval Hannese ke comebacku o kterém začal za soumraku na Grote Markt směle hovořit. Však sami dobře víte, jak máme ten náš sport zarostlý pod kůží...Ano, posedmé - to bych se vrátil moc rád, ale na příští rok to vypadá, že Antwerpy jsou z kola venku. Závod byl vyřazen z IM serie a zřejmě nebude vůbec. To mě mrzí..bude mi chybět. Ale pokud to letos opravdu měla být tečka za érou Antwerp tak se moc povedla.

A jaký závod tedy nahradí Antwerpy ? A kde se budou sbírat kvalifikační sloty pro HC kategorii do Kony a Vegas  ?

Zatím jedinou jistotou je tradiční Buffalo Springs v Lubbocku. Podle posledních informací by měly být HC sloty na novém závodě 70.3 v Berlíně a v australském Cairns – také 70.3 .

Takže?

Takže nevím. Nejde mi ani tak o kvalifikační slot jako o možnost závodit s ostatními. Lubbock je závod, kde je dlouhodobě vysoká účast vozíčkářů. Je to daleko, ale před deseti lety jsem tam vyhrál, tedy nevylučuji, že mě směs sentimentu a touhy utkat se s ostatními kolegy a osobně je poznat, odvane opět do texaských plání. I když, mám- li být upřímný, spíš si myslím, že převládne pragmatismus a udělám si koncem června výlet do Berlína.

A Havaj? Jak a kde si vůbec  prožil letošní Havaj? Pokud vím tak vloni sis na havajskou noc stylově „střihl“ vlastní svatbu....

Letos pochopitelně nic podobného kalibru. „Odplaval“ jsem u kamaráda a na cyklistiku už jsem byl doma. Chtěl jsem jít v neděli ráno na bazén a tak jsem neplánoval, že vydržím u počítače tak dlouho, ale nakonec mě to opět chytlo a odcházel jsem do hajan společně se zlomeným Marinem. Plavat jsem nebyl, ale nemrzí mě to. Byl to tak jako každý rok zážitek.Tak třeba zase někdy, jednou...Nerad bych tam končil s posledním zápisem DNF. Letos jsem měl poměrně našlápnuto a byl jsem připravem se zúčastnit. Avšak hlavní motiv se „s pádem Lance Armstronga“ rozplynul a zustal jsem nakonec doma u holek.

U holek ?

Magdalence je deset měsíců a právě se chystá se na své první krůčky, zatímco Chrissie je na odchodu ....

Tak to se budeme těšit....Ale olympiáda v Riu předpokládám bude ještě spíše na Tebe? 

Ano Rio - velká paralympijská premiéra. Nelze tuto jedinečnou  možnost zcela přehlížet.Pojede se pravděpodobně na sprint vzdálenosti. Rád bych,ale ta touha není zdaleka tak silná, jako mé poúrazové směřování k Havaji. New York ukázal, že je možné konkurovat i rychlíkům. Navíc při plném pracovním a rodiném úvazku se přeci jen lépe trénuje v kratších objemech. Vlastně jsem už letos pošilhával po ITU  MS v Aucklandu a nebo po nějakém dalším závodě světového poháru, ale nevyšlo to. Na příští rok je tam tuším Londýn a další příznivější destinace a snad s blížící se paralympiádou přibude i konkurence a bude více startujících. Zatím to není až tak velká sláva a závody IM série, kde startujeme v poli nehandicapovaných,jsou co se zážitku týče, úplně někde jinde. Asi je předčasné a hodně troufalé mluvit o Riu a stejně tak by bylo nepatřičné hovořit o nějaké pěkné tečce za kariérou. Sport se mě drží celý život a věřím, že nebudu nucen dělat nějaké ostré radikální konce. Tak snad zdraví vydrží a mám před sebou ještě plno dobrých roků. Za ty dosavadní bych rád poděkoval za podporu a pochopení především všem nejbližším a samozřejmě také mým dlouhodobým partnerům a sponzorům. Především ČEPSu, České Zbrojovce a ATEXu

Hlavní výsledky :

TRIATLON : 

2. HC 70.3 Antwerpy ( celkově 156.)  čas 4:38:36 min

3. HC New York triathlon ( celkově 236.) čas 2:23:11

50. Doksyman čas 5:02:29 

HANDBIKE :

1. Počeradská 15ka

2. Košický maraton

8. v žebříčku EHC ( European Handbike Circuit)  pro rok 2012

 

 

 

 

Hodnocení:

Galerie

   

Přečteno 955x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
25.2.20Petr alias “DOKTOR“
25.2.20Kam na triatlon v roce 2020?
23.2.20Na kus řeči se Zdeňkou, biatlonistkou, trojnásobnou účastnicí olympijských her…
20.2.20Rozhodla jsem na 3.kilometru půlmaratonu, říká Radka Kahlefeldt
15.2.20Káva, triatlon a krásné ženy. Michaela Illíková: žena plná kontrastů: cyklistka, plavkyně, již 14 let pracuje ve světě provoněném kávou
11.2.20Zimní triatlon bez Grabmullerové jsem nemohla dopustit, říká Aneta po MS v Itálii
10.2.20ČESKÁ ŠTAFETA SLAVÍ BRONZ Z MISTROVSTVÍ SVĚTA V ZIMNÍM TRIATLONU
9.2.20RAUCHFUSS BERE Z MISTROVSTVÍ SVĚTA V ZIMNÍM TRIATLONU STŘÍBRO!
5.2.20Závod jsem zvládl bez pomalé smrti na běhu.., říká Tomáš Racek po Isramanovi
3.2.20ISRAMAN EILAT 2020