Ironman World Championship Hawaii

18.10.2018 -
Zásnuby, obhajoba, traťový i český rekord. Takové příběhy psal letošní Ironman na Havaji. Více v článku.

Havaj byla letos k závodníkům milosrdná a dovolila jim zajet rekordní časy. V mužské kategorii profesionálů prolétl nejrychleji trať již podruhé za sebou Patrick Lange a časem 7:52:39 vytvořil nový havajský rekord. Po doběhu do cíle Patrick zaklekl a požádal svoji přítelkyni o ruku. Druhý v cíli, Bart Aernouts se skvělým výkonem v běžecké části také ještě vešel pod hranici 8 hodin, bohužel mu to letos stačilo pouze na stříbro. Třetí pozici vybojoval krátce před cílem David McNamee. Neoblíbené čtvrté místo obsadil domácí Tim O'Donell, který doběhl do cíle zcela vyčerpán a zklamán z neudržení třetí pozice.  Ostatní favorité neměli svůj den. Javier Gomez na běhu nepředvedl očekávaný útok a doběhl na 11. místě. Sebastien Kienle měl hned ze začátku cyklistické části defekt a již se nedokázal vrátit k hlavním favoritům dne.

V ženské kategorii profesionálek se opakoval scénář z minulého roku. Daniela Ryf i přes ztrátu více jak 9 minut po plavání dokázala ztrátu na kole smazat a již do běhu vyrážela před druhou Lucy Charles. V cíli měla Daniela Ryf náskok deseti minut. Maraton prolétla pod 3h a celkový čas stlačila na neuvěřitelných 8:26. Bronzovou medaili vybojovala maratonem za 2:55 Anne Haug.

Muži "PRO"

1. Patrick Lange (DEU): 7:52:30 (52:42; 4:16:05; 2:41:32)
2. Bart Aernouts (BEL): 7:56:41 (54:07; 4:12:26; 2:45:42)
3. David McNamee (GBR): 8:01:09 (49:31; 4:21:19; 2:46:03)

Ženy "PRO"

1. Daniela Ryf (CHE): 8:26:16 (57:26; 4:26:07; 2:57:05)
2. Lucy Charles (GBR): 8:36:32 (48:13; 4:38:11; 3:05:50)
3. Anne Haug (DEU): 8:41:57 (54:19; 4:47:45; 2:55:22)

České barvy na Havaji reprezentovalo celkem čtrnáct mužů a jedna žena. Bohužel opět nemáme žádného zástupce v profesionální kategorii, přesto výkony některých našich reprezentantů byly na profesionální úrovni. Nejlepší výkon předvedl Petr Soukup, který vytvořil časem 8:41:41 nový český rekord a převzal od Martina Matuly označení nejrychlejší český havajský Ironman. Ve své věkové kategorii 30-34 let to však Petrovi stačilo „pouze“ na 5. místo. Dalších pět našich závodníků stlačilo čas pod magickou hranici 10 hodin a určitě mohou být s těmito výkony spokojeni.

Zdroj: Petr Soukup

Jediná zástupkyně ženského pohlaví Jana Richtrová zvládla závod za 10:11.