Šokující stupně vítězů na Krušnomanovi

6.05.2012 -
Reportáž přímo z trati Úvodní závod Czechman tour 2012 měl své první dějství v Krušných horách na tratích (5-78-15)km. Vítězem se stal cyklista Holub s minimálními duatlonovými zkušenostmi, když překvapil i druhého Vabrouška. V ženách zvítězila Ivana Loubková.

Již před startem se vědělo, že po dlouhých letech skončí nadvládal Karla Zadáka, který kvůli zranění musel závod oželet. Podle papírových předpokladů byli nejvíce favorizování Martin Věžník a Ladislav Dvořák. Do bojů o vítězství chtěl promluvit i Petr Vabroušek, který si v sobotu odbyl premiéru na Krušnomanovi.

I v kategorii žen se sešla velmi zajímavá konkurence – sestry Loubkové, Jana Candrová, Simona Vykoukalová sliboval zajímavý souboj

Počasí před startem bylo doslova idylické, ale mezi závodníky se šířila informace, že během cyklistika má začít pršet. Nikdo ji nebral vážně a málokdo si dokázal představit, jak rychle se může proměnit počasí na horách, ale nepředbíhejme.

Po startovním výstřelu udávalo tempo duo Dvořák-Věžník a do prvního depa přiběhli s náskokem jedné minuty za nimi další aspiranti na pódiové umístění…

 Během prvního cyklistického okruhu se na špici usadil neznámý cyklista Václav Holub, který postupně navyšoval náskok, na skupinku ve složení Slatinský, Fišer, Dvořák. Za nimi bojoval osamocený Petr Vaboušek, který se musel potýkat s nepříjemným problémem.

„Na novém modelu jsem si stále nedokázal zvyknout na nové sedlo. Večer před závodem v jedenáct večer, kdy jsem se narychlo balil, jsem se rozhodl použít loňskou sedlovku se starým sedlem,“ prozradil. Nepožil však protiskluznou pastu a navíc špatně dotáhl sedlovku, která mu během cyklistiky zajela dolů a do kopců bojoval co nejvíce ve stoje a na kole se doslova trápil. Po závodě si za tuto chybu sypal s úsměvem popel na hlavu.

Ale zpět na trať. Během druhého cyklického okruhu však Krušné hory ukázaly svou odvrácenou tvář, slunečné počasí vystřídalo prudké ochlazení a přihnala se bouřka s mírným krubotím v nejvyšších polohách cyklistické části. Silný déšť však trval jen hodinu a nakonec se počasí nad závodníky drobek smilovalo.

Ovšem liják vyplavil ostrý posyp ze zimy, jež způsobil u řady účastníků defekt s následným odstoupením ze závodu. Po cyklistice odstoupil i největší favorit na vítězství Martin Věžník. „Došlo mi,“ nehledal výmluvy nad svým výkonem.

V deštivém počasí zvládal neuvěřitelně sjezdy vedoucí Holub a bylo otázkou, zda svůj náskok uhájí i během závěrečného 15km běhu?

Na své protivníky vybíhal se šestiminutovým náskokem. Za ním Dvořák, Slatinský a s mírnou ztrátou Vabroušek.

Po 5 kilometrech se usadil Vabroušek na druhém místě a Slatinský předběhl ve stoupání Dvořáka, kterého předběhl i neznámý Fišer Radovan. První dvě místa byla rozhodnuta a dramatický souboj se odehrával o třetí příčku. Na metě 11km v táhlém a prudkém stoupání se biker Fišer prodal před Slatinského a svůj úspěch dotáhl do happy endu.

První tři místa byla skutečně šokující. Zvítězil silniční cyklista Václav Holub z pražské Krče, který si občas zajede nějaký lidový triatlon a občas si střihne i duatlon. „Nečekal jsem, že vyhraji a ani jsem s takovými ambicemi nenastupoval na start,“ dodal po závodě a velmi si cenil skalpu Petra Vabouška. Otázkou je, jak by se vyvíjel souboj o vítězství nebýt Petrových problémů se sedlovkou, ale to jsou už jen kdyby a na to se historie již ptát nebude.

I třetí místo mělo překvapivé obsazení. Radovan Fišer, ročník 1985, patří k bikerské špičce na Sokolovsku. Podle jeho slov si jde občas zaběhat. Pro Vaši představu, přes zimu naběhal pouze 100km. „O závodě jsem se náhodou dočetl ve středu večer na internetu a tratě se mi zalíbily. Rozhodl jsem se vyzkoušet dlouhý duatlon a jsem mile překvapen se svého výkonu, řekl skromně po závodě.

V závodě žen zvítězila Loubková Ivana, která měla náskok po cyklistice na Simonu Vykoukalovou tři minuty. Simona však neměla na trati přehled o své soupeřce, a když vbíhala do cílové rovinky, doslova neskrývala překvapení, že o vítězství ji dělil takový kousek. Možná si ještě nyní vyčítá slabší nasazení během 15km běhu, ale vítězka může být jen jedna a pro rok 2012 získala titul Krušnowomen Ivana Loubková. Do bojů o přední příčky nezasáhla Jana Candrová, kterou na 50km potkal defekt.

Počasí opět nepřálo pořadatelům, ale zaslouží si velký obdiv. Jejich nasazení nepolevilo, i když rtuť teploměru klesala doslova před očima. Tým kolem Tomáše Langhamera a Josefa Dlouhého ze sportareálu Klíny zaslouží velké poděkování. Díky nim existuje v Česku dlouhý duatlon v samém srdci Krušných hor, který prověří morálku a odhodlání každého účastníka.

„Vítězové jsou pro mě všichni, kteří stáli na startu,“ uzavřel Tomáš Langhammer a dodal, že příští rok začátkem května, již má domluvenou schůzku “s tím nahoře“ a jistý přislib, že počasí bude konečně prvotřídní.  

 výsledky zde

Hodnocení:
Přečteno 2616x

Komentáře

Petrova sedlovka a Slatinskeho clanek Reagovat
Re: Petrova sedlovka a Slatinskeho clanek Reagovat
Re: Petrova sedlovka a Slatinskeho clanek Reagovat
OK Reagovat
Re: OK Reagovat
Re: Re: OK Reagovat
Re: Re: OK Reagovat
Re: Re: OK Reagovat
Re: Re: Re: OK Reagovat
Chvála Reagovat
ženy Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
3.8.20ČESKÉ TITULY V DLOUHÉM TRIATLONU ZÍSKALI REKORDNÍ ŘENČ A KŘIVÁNKOVÁ
1.8.20XTERRA ČESKÝ POHÁR ZAVEDE TRIATLONISTY DO MOSTU
29.7.20Švýcarský Gigathlon bude letos jen v Česku. V Mělníce a okolí
27.7.20Grebík ovládl potřetí Valachy Man, Wohl prodlužuje vítěznou sérii v Pardubicích.
23.7.20Nová výzva pro hobby sportovce i vrchol sezony pro triatlonisty
22.7.20Jubilejní Valachy Man je už tento víkend, místa ve startovní listině ještě jsou
21.7.20Mým hnacím motorem je vystoupení z komfortní zóny, říká Jan Hrubý
20.7.20Triatlon Babice, Hulmen Triatlon nebo Welzlův kvadriatlon
13.7.20Je to pro mě neskutečný pocit zadostiučinění, říká Pavel Wohl
10.7.20Přes zimu jsem se věnoval sprintům a vyplatilo se, říká Jan Volár