Hendikepovaná Lenka Zahradníková válela při aquatlonu v Praze

1.03.2012 -
Sedmnáctiletá sportovkyně Lenka Zahradníková se v sobotu v Praze zúčastnila druhého dílu Českého poháru v Aquatlonu a na první pohled se od svých soupeřek lišila. V bazénu v Podolí ji na obrátku upozorňoval asistent poklepnutím tyčkou s míčkem do hlavy, na stadionu Na Děkance pak běžela s trasérem přivázaná za ruku.
Mladá závodnice má podobně jako její rodiče zrakovou vadu, přesto bude reprezentovat Česko na paralympijských hrách v Londýně.

„Vidím jenom sluníčko. Když se podívám na oblohu, uvidím akorát světlý flek. Jinak vnímám i jiná výrazná světla a ještě registruji, když přijdu ze světla do tmy a naopak. Dál už nic,“ prozradila na úvod vyprávění studentka Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4.

Na Děkance neviděla nic, protože sluníčko při jejím běhu nesvítilo. Jako malé dítě na tom byla zdravotně lépe, dokázala rozeznávat i obrysy a barvy. „Lidi jsem vnímala jako šmouhy, ale ten stav se zhoršil. Od malička mám implantáty, ale protože k zásahu došlo brzo, nějak to nesedlo,“ vysvětlila sedmnáctiletá všestranná sportovkyně, která v sobotním závodě zvládla 400 metrů plavání a 5 kilometrů běhu za 28:36 a mezi ženami skončila desátá.

Zahradníková přes hendikep od dětství sportuje. „Vždycky jsem dělala všechno možné, ale poslední dobou se soustředím na plavání. To je moje hlavní disciplína. Snažím se v něm zlepšovat a někam se posunout. Když se naskytne příležitost, jsem vděčná za běh. Když je s kým jet i za kolo, lyže nebo kombinace, jaké představuje právě aquatlon a triatlon. Prakticky každý týden mám nějaké závody,“ pokračovala členka pražského USK, která má již splněné dva limity pro londýnskou paralympiádu. Na 100 metrů prsa a 400 metrů volný způsob.

„Mám ale ještě šanci zúčastnit se kvalifikačních závodů, kde můžu splnit další limity. Každopádně se do Londýna moc těším a chci tam předvést co nejlepší výkony,“ přála si na závěr dívka, která už má za sebou dílčí mezinárodní úspěchy. Na mistrovství světa v Turecku v rámci Světových paralympijských her získala na sto metrů prsa bronzovou medaili. Několik cenných kovů přivezla i z běžných mezinárodních závodů.

Victoria Publishing

Hodnocení:

Galerie

 

Přečteno 753x

Komentáře

Držíme palce Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka