Kubíček láká na nordix, skikros na běžkách

11.03.2011 -
Triatlonista je hlavním hrdinou reklamního teaseru na lyžařské závody! Aneb Jan Kubíček láká na webových stránkách Red Bullu na sobotní nordix, skikros na běžkách na Božím Daru!

Příběh vypráví o dvou extrémech v přípravě. Vzorák Kubíček poctivě trénuje, leští lyže, vzorně jí a chodí brzy spát. Kdežto jeho protihráč Vojta Veselý v hadovce se cpe knedlíky a zapíjí je pivem… „Měla to být hlavně sranda. Něco jako Rocky Balboa versus Ivan Drago. I když nakonec je to docela reálný,“ směje se český reprezentant.

Scénář vznikal společně, po pečlivé přípravě se natáčelo jeden den. „Sedli jsme si jako lidi,“ pochvaluje si Kubíček.
Loni při nordixu spadl v kvalifikační jízdě na posledním skoku. „Na běžkám trávím hodně času, teď deset až čtrnáct hodin týdně, klasikou a víc a víc bruslením,“ říká muž, který se vrátil do rodného kraje a bydlí v Horní Blatné, asi deset kilometrů od dějiště závodů. „Snažil jsem se trošku vyzkoušet sjezdy a muldy, ale nic vážného. Je to zábava hlavně, vypadnutí z drilu, jiný pojetí sportování. Užiju si to, baví mě to. A ohodnotím ty sportovce, co musejí něco umět na rozdíl od nás, co to dřeme.“
Ambicemi se tudíž netrápí. „Nejspíš tady slavnostně zakončím lyžařskou sezonu,“ dodává triatlonista s vybavením od lyžařského reprezentanta Milana Šperla, který loni ukončil vrcholnou kariéru a věnuje se advokacii. „Nechci se zranit, začíná hlavní tréninkový období. Ale můj nejdůležitější vrchol je až v říjnu Xterra na Havaji. Nedávám si nízké cíle, ta desítka není daleko, pořád mě láká.“A teď ještě pozvánka na sobotu na Boží Dar: Dechberoucí sjezdy, klopené zatáčky i čtyřmetrové skoky, strkačka čtveřice jezdců na trati. Ale i prudké výšlapy. To je nordix, nová disciplína běžeckého lyžování, zjednodušeně skikros na běžkách.
„Ano, podobný závod možná zařadíme na zpestření někdy ke konci sezony i do světového poháru. Určitě přitáhne běžcům další diváky,“ prohlásil dokonce Jürg Capol, šéf běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace FIS.

Česká kvalifikace Red Bull Nordix na světové finále do Davosu se jede jen kousek od domu Lukáše Bauera… Ten bude ale v ten samý čas závodit na světovém poháru v Lahti. Pořadatelem Nordixu je však jeho manažer Martin Müller. „Bude to ještě zábavnější než loni,“ slibuje.

Zúčastnit se může každý, hvězdy i „amatéři“, lyžaři, běžci, triatlonisté. Stačí se přihlásit na webu nebo přímo na místě. Kvalifikace startuje v 10.15, jede se samostatně a na čas. Nejlepších 32 pak vyrazí do pavouka čtyřčlenných rozjížděk až k celkovému vítězství. Trať měří 500 metrů, má převýšení 33 metrů, sedm překážek a tři klopenky. Na prémiích čeká 120 000 Kč a věcné ceny za 100 000 Kč. A večer pak na party zahraje i kapela Skyline.
Nordix „vynalezl“ rakouský trenér běžců Walter Mayer v roce 2001 a od té doby se jezdí pravidelně jako zpestření v lyžařských střediscích.

Loni se v husté mlze účastnilo české premiéry téměř 130 nadšených závodníků, kteří si vyjeli 140 000 Kč na prémiích. Vyhrál bývalý sdruženář Ladislav Rygl a běžkyně, nyní náměstkyně libereckého primátora Zuzana Kocumová. „Skvěle jsem si to užila, ty sjezdy v klopenkách nebyly vůbec jednoduché,“ říkala.

Na finále v Davosu pak v drsných sjezdech v rozbředlém jarním sněhu jeho svěřenec Daniel Máka porazil nejen české reprezentanty Koukala s Kožíškem, ale i věhlasného Northuga, který si při pádu rozsekl obočí. „Vypadám jako Mike Tyson, ale užil jsem si to,“ povídal pak v cíli.

Tomáš Nohejl

Hodnocení:
Přečteno 621x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu