Olympijská výzva v Beskydech.

25.06.2010 -
Víte, že triatlon, nebo přesněji triathlon, se provozoval už na Olympijských hrách v St. Louis v roce 1904? Tak dlouho mě nenapadalo, jak odstartovat text k prvnímu ročníku Beskyd Classic,
triatlonu na olympijských distancích a triatlonu, v jehož rámci se budeme pokoušet vracet  k „bezdraftingovým“ kořenům tohoto individualistického fenoménu, že jsem vám naservíroval informaci o vůbec prvním spojení slova triathlon s děním pod pěti kruhy. Podstatné je ovšem taky uvést, že tento první olympijský triathlon byl kompilátem skoku do dálky, vrhu koulí a úprku na 100 yardů, z čehož nad slunce jasněji vyplývá, že s naším sportem to mělo společné právě jen ten název.
Ten se začal klubat na svět až v 70. letech 20. století a v americkém San Diegu se v roce 1974 uskutečnilo pravděpodobně první klání v běhu, cyklistice a plavání pod názvem triathlon, pravda, ty disciplíny byly tehdy ještě v obráceném pořadí.
V tom pořadí, v jakém známe a provozujeme triatlon dnes my, ho poprvé zorganizoval pan John Collins  na Hawaii, ale to už je jiná opera, kterou navíc většina z nás zná.

Okénko do historie bych uzavřel informací, že v roce 1989 byla založena ve francouském Avignonu
Mezinárodní triatlonová unie ITU a zde byly také krom jiného ustanoveny oficiální triatlonové distance, kde vedle IronMan, Half-Iron a Sprint figurují také distance Olympic, kteréžto byly ustanoveny jako oficiální distance pro mistrovství světa, které se zrovna tehdy v Avignonu taky uskutečnilo a kde vyhrál legendární Mark Allen a jako distance pro opravdické Olympijské hry. Na těch se v triatlonu závodilo poprvé v Sydney v roce 2000 a kde jak všichni víme, získal bronzovou medaili Čech Jan Řehula
Beskyd Classic je novým pojmem na české triatlonové scéně. Po ukončení loňského Classic Cupu bylo rozhodnuto, že do seriálu budou zařazeny dva olympijské triatlony a vedle Titanmana, který proběhl o uplynulém víkendu v Pelhřimově, to je právě BC. Není proč neříct, že původně to měl být Bečvoman, ale pokus o jeho zmrtvýchvstání kiksnul na termínové kolizi a tvrdému pravidlu, že za chyby se prostě platí.

Podle nezvratných zákonů dialektiky je ale vše v neustálém pohybu a i díky tomu je tady Beskyd Classic, triatlon dělaný mečem i srdcem, triatlon jehož Avignonem je Baška na úpatí Beskyd, rozbolavělá nedávnými povodněmi, triatlon, jehož 1,5 km dlouhá plavecká část se odehraje na dvou okruzích v přehradě Baška, triatlonu, kde v prostoru Baška-Raškovice-Krásná-Zlatník-Visalaje budou na 40 km cyklistické trasy pánové na motocyklech potírat drafting a triatlon, kde na 10 km polí, luk a lesů propotí duši i ten nejotrlejší otrlec.

Beskyd Classic se uskuteční v neděli 4.července na Bašce, okres Frýdek-Místek, od propozic po přihlášky je vše k nalezení  na www.beskyd-classic.cz, no a jste srdečně zváni. Samozřejmě.

Martin Kupec, Beskydy

Hodnocení:
Přečteno 484x

Komentáře

Spolujízda Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu