MEGATLON 2008, aneb novodobý desetiboj sportovců versus alkoholiků

2.10.2008 -
Letos již podruhé se konal v Českém ráji na Rekreačním středisku Pařez (cca 10km od Jičína) legendární MEGATLON 2008. Je to celodenní závod skládající se z 10-ti sportovních disciplín.

Jelikož pořadatelé mají kořeny hluboce zapuštěné v Jičíně, kde jsou mimořádně zdatní alkoholičtí jedinci, musel se závod lehce zkomplikovat přidáním exování pivka u většiny disciplín. A aby to nebylo vše, čas pivka se vždy násobí 5x (někdo vyexuje pivko z lahve za 15 vteřin tudíž má výsledný čas 1:15). Sčítá se jak čas sportu, tak i exovaného pivka. Kdo má nejnižší čas, je vítěz. Další důležité pravidlo je, že závodník nesmí pivko během následujících 20-ti vteřin vyhodit ven. V opačném případě je diskvalifikován na danou disciplínu. Závodník, který v dané disciplíně zvítězí, získá 1 bod, druhý má 2 body. Body se postupně sčítají a závodník, který má na konci nejméně bodů, je vítěz. V případě stejného počtu bodů rozhoduje šestá disciplína - exáč.
20.9.2008 v 9:00 se na start postavilo 14 špičkových závodníků z celé republiky (konec 19:00).

Nechyběl ani obhájce loňského vítězství - Jan Starý (závodící za Tréninkové centrum Batalion, aktivní hokejový obránce reprezentující Jičín), který chtěl loňský triumf zopakovat. Začínalo se jako vždy cyklistikou. Závod se jel na horských a trekových kolech v jednom 10km okruhu. V okamžiku, kdy závodník sleze z kola, dobíhá k base plné lahváčů a je nucen co nejrychleji vyexovat lahváč. Terén je značně zvlněný, takže již prvních 500m rozdělilo peloton do několika skupinek. Nakonec do cíle dojel s půlminutovým náskokem Petr Soukup v těsném pronásledování Michala Drobníka. Až po více jak dvou minutách začali dojíždět rozdrobené skupinky cyklistů. V této disciplíně nakonec dominoval Petr Soukup. Rekord cyklistiky však stále drží Zbýša Pospíchal z Brna z roku 2007. Letos se nezúčastnil z důvodů nepříznivého počasí.


běh s basou
 
Druhou disciplínou je člunkový běh mezi dvěma lahváči, vzdálenými od sebe 15 metrů. Závodník se okolo každého musí otočit třikrát, tudíž naběhá 90 metrů. Háček je v tom, že než doběhne do cíle, musí být oba lahváče prázdné. Kvality potvrdil loňský vítěz Jan Starý a zvítězil. Zároveň položil i nový rekord trati - 1:12,63.

Třetí disciplínou bylo plavání k bojce, vzdálené cca 35 metrů od startovacího mola, a zpět. Závodník musí po celou dobu plavání držet v ruce pivko. Po doplavání čeká na závodníka vychlazená odměna v podobě chmelového lektvaru, kterou musí zase co nejrychleji vypít. Nutno podotknout, že vzduch o teplotě 15°C a voda o 13°C potvrdily kvality závodníků a ukázaly, že tento závod není pro vomastky. I v této disciplíně zvítězil loňský rekordman Petr Soukup.

Čtvrtá discilína - běh s basou, která je plná nenačatých lahváčů. Běží se k otočce vzdálené 40m a zase zpět. Zde zvítězil nováček, černý kůň závodu Adam Soural (všestranný sportovec a student FTVS) v novém rekordním čase 0:15,88.
Pátá disciplína - orientační běh po krásách Českého ráje, dala prostor pro zviditelnění orientačních běžců, na startovní listině byli hned čtyři. Závod poctil i Jan Beneš - Mistr světa 2006 na krátké trati a Mistr světa 2005 a 2007 ve štafetě. Na závodníky čekalo 6 kontrol, vzdušnou čarou 1800m, z čehož na 4. kontrole byl kontrolní exáč a ještě jeden čekal v cíli. Nejrychleji se s tratí a pivkama popral Michal Drobník - orientační běžec, který se specializuje na zimní orientační běh na běžkách, účastník MS i ME. Favorit závodu - Jan Beneš skončil až na 8.místě se ztrátou téměř 10 minut, na čemž se výrazně podepsaly dva kontrolní exáče.

Šestá disciplína je královská. Klasický exáč lahváče. Všem závodníkům vypálil rybník - Lukáš Rychna, šikovný automechanik, který časem 0:09,95 nastolil i nový MEGATLONOVÝ rekodr. Všichni závodníci museli smeknout nad tímto časem a marně se jej snažili předpít.

Sedmá disciplínka je regenerační v podobě volejbalu. Utvoří se týmy jak ze závodníků, tak i pořadatelů a jde se hrát. Každý s každým.

Osmá disciplína měla letos premiéru. Po zrušení loňského, závodníky jé moc oblíbeného - exáče pod vodou, kajak. Jel se jeden okruh, kde zhruba ve 3/5 trati čekal na závodníky exáč pivka, a cesta z5. Při zkušebních jízdách se zjistilo, že Jan Starý se do kajaku nenasouká, a proto se lehce zaimprovizovalo a všichni závodníci museli jet s nohama ven z lodi. 50% účastníků mělo na kajaku premiéru, takže bylo na co se dívat J. Z vítězství se absolutně neočekávaně radoval celkový favorit Jan Starý, který s kajakem také není moc dobrý kamarád, ale vše dohnal při exování.

Devátou disciplínou nemohlo být nic jiného než šipky. 3 hody do terče vzdáleného 3 metry. Nutno podotknout, že většina závodníků v této fázi závodu měla problém zaostřit terč. Natož mířit do nejvyšších hodnot. Jan Medlík, kuchař a číšník pocházející z Valdic, 65-ti body suverénně zvítězil alespoň v této disciplíně a může se pyšnit i novým rekordem.
Desátá a ze všech nejobávanější disciplína je hod čtyřmi tenisáky na 3 lahváče, vzdálené 5 metrů od závodníka. Co se neshodí, musí závodník vypít a až poté se zastavuje čas. Závodník, který se ani jednou netrefí, má před sebou opravdu nelehký úkol (letos byli hned tři). Petr Soukup, který na pouhé dva tenisáky srazil 3 lahváče, drtivě zvítězil v čase 0:05 a připsal si další cenné vítězství.

Po celkovém sečtení a podtržení byly výsledky jednoznačné:
1. JAN STARÝ
2.Petr Soukup 
3. Michal Drobník

Jan Starý potvrdil loňský triumf a vylepšil svůj dosavadní součet o 4 body. Nezbývá nic jiného než smeknout a popřát Honzovi hodně štěstí za cestou k třetímu vítězství v řade v příštím ročníku, který se bude opět konat na stejném závodišti v termínu zatím neurčeném. Mezi již zmiňovanými kvalitními sportovci se na start postavil i Michal Sklenář, dlouholetý reprezentant České republiky v travním lyžování, který objíždí závody světového a evropského poháru. Letos měl premiéru a myslím, že s hrdostí dokončil na krásném 14. místě. V tomto závodě vítězí každý, kdo dokončí všechny disciplíny a neskončí na jednotce intenzivní péče.

Na webových stránkách www.megatlon.tym.cz se dozvíte podrobné výsledky, propozice, kontakty, naleznete další fotografie a spoustu jiných užitečných informací.

Zdravím všechny příznivce sportu a pivka, Souky


start cyklistiky


na ex
Král Megatlonu


Petr Soukup


pořadatelé

Hodnocení:
Přečteno 1152x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu