Lukáš Matys druhý na SP v Anglii, Leoš Roušavý druhý na MS v Německu

3.07.2007 -
Světový pohár v kvadriatlonu měl o tomto víkendu nabytý program. Ti závodníci kteří se oddávají extremně dlouhým tratím se sešli na severu Německa u Baltického moře, kde se uskutečnilo mistrovství světa v dlouhém kvadriatlonu (5km plavání – 20km kajak – 100km kolo – 21km běh).

Zde o příčky nejvyšší bojoval Leoš Roušavý spolu s veterány Jirkou Koberou a Petrem Mejzlíkem. Náš neporazitelný Míra Podborský se závodu nezúčastnil, dal přednost Xteře ve Žlutých Lázních a následné rodinné dovolené. Tímto se otevřela cesta k titulu věčně druhému Thoralfu Bergovi, který potvrdil své dominantní postavení na dlouhých závodech a se značným náskokem zvítězil. Skvělý a zřejmě i životní úspěch si připsal Leoš Roušavý a druhým místem podpořil dobré jméno českého kvadriatlonu. Neméně výborně si vedl Jirka Kobera, který zejména bezkonkurenčním výkonem na kajaku ukořistil druhé místo ve veteránech a sedmé místo v celkovém pořadí.

Lukáš Matys dal přednost pozvání anglických pořadatelů a v neděli se zúčastnil Světového poháru v North Licolnshire, který byl zároveň britským mistrovstvím v kvadriatlonu. Od závodu si sliboval zejména zlepšení reputace po nepříliš vydařeném pátém místě na mistrovství Evropy. Ale již od samého začátku příprav na závody se hromadily komplikace. Velké záplavy, které postihly Británii byly nejhorší právě v místech konání závodu, North Licolnshire – Sheffield. V ulicích měst se proháněly čluny a řeky odnášely vše co jim stálo v cestě. Mnoho nejrůznějších akcí, včetně mezinárodní letecké show se muselo zrušit a také pořádání světového poháru bylo v ohrožení. K těmto přírodou připraveným nástrahám se připojil třetí stupeň všeobecné pohotovosti, po odhalených teroristických akcích v Londýně a ve skotském Glasgow. Organizátoři závodu však vše zvládli a ani atmosféra nebyla těmito událostmi nějak příliš poznamenána. Tratě závodu byly lehce upraveny a kajakářská část přesunuta na uzavřenou vodní nádrž se stálou vodní hladinou.
Od startu se v čele usadil Andrew Byatt, již několik let nejlepší britský kvadriatlonista a v celém průběhu závodu nedal svým soupeřům nejmenší šanci. Matys po plavání na třetím místě, se ve své silné disciplíně – na kajaku posunul na druhou příčku. Profil tratě cyklistiky byl rovinatý a sliboval rychlé časy na čtyřiceti kilometrovou časovku. Silnice se však po předchozím dešti proměnily v jednu velkou louži a společně se silným nárazovým větrem závod pěkně okořenili. V závěrečných deseti kilometrech běhu Matys zdárně odrazil nápor jihoafrického závodníka Cas Van Aardenne a cíli se radoval z celkového druhého místa.

Čeští kvadriatlonisté opět nezklamali a i bez krále Miroslava potvrdili role favoritů v tomto bezesporu náročném sportovním odvětví. V příštích dvou týdnech nás čeká nabytý program v podobě světového poháru v Týně nad Vltavou (7.7.2007)  a na Karlštejně (15.7.2007). Využijte šance a přijeďte si zkusit co takový kvadriatlon obnáší, nebo alespoň podpořit naše závodníky.

Lukáš Matys


Leoš Roušavý


Lukáš Matys


Lukáš Matys

Hodnocení:
Přečteno 359x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka