"Sledujte blížící se závody, protože forma přichází" říká Tomáš Zikmund před mistrovstvím Evropy

16.07.2018 -
Příbramský triatlonový reprezentant Tomáš Zikmund má za sebou úspěšný závod v Maďarsku. Nyní se chystá na mistrovství Evropy juniorů do Tartu a rád by se podíval i na mistrovství světa do Austrálie. Více v rozhovoru.

Na Evropském poháru juniorů v Maďarském Tiszaújvárosi jsi skončil na šestém místě. Jak si spokojený s výkonem?

Po několika nepříliš úspěšných závodech mohu konečně říct, že jsem prolomil tu dlouhou šňůru špatných výsledků. Šesté místo je super motivace před blížícím se mistrovstvím Evropy, takže sledujte blížící se závod, protože forma přichází. 

Jak si se připravoval na tento závod?

Do Tiszy jsem jel rovnou z reprezentačního soustředění, kde jsem pod vedením Lukáše Vrobela rozbil stereotypní přípravu (v Příbrami nemám tréninkovou skupinu). V Rožnově pod Radhoštěm jsem si tak mohl užít tréninky ve skupině, nějakou moravštinu a Frgály (Pro mě jsou to pořád velké koláče :)).


V sobotním programu v Maďarsku byly na programu semifinálové závody, jak se pro tebe vyvíjelo?

Chytil jsem asi jedno z nejlepších semifinálových rozjížděk. Při plavání jsem vůbec nedostal nakládačku, a tak jsem lezl z vody mezi prvními. Do finále postupovalo devět lidí já jsem jel na kole v osmičlenném balíků, takže stačilo pouze udržet náskok před ostatními a v klidu doběhnout do cíle.

Jak se popral s plaváním při finálovém závodě?

Plavání v Tiszaújvárosi je vždycky hodně důležité, protože na první bojku to je jen 100m. Stačilo si na startu stoupnout na dobré místo a první metry jet na maximum. ,,Jak strašně jednoduché". Je pravda, že tohle má v plánu každý, ale provést to je složitější a mně se to zrovna vydařilo. Možná i díky pár rad od staršího kolegy Honzy Volára. Děkuji. Větší problém jsem měl s naraženým ramenem z pádu ze soustředění, a tak jsem místo mého krásného plaveckého záběru pouze hrabal rukama ve vodě, stejně tak, jako tomu bylo posledních pár plaveckých trénincích po pádu.


jak jsi se cítil na kole?

Kolo jsem ve finále čekal náročnější, přeci jenom 5x2,5 km točit ve městě znamená po každé zatáčce sprint. To se vyplnilo, ale velké pokusy o únik, byly z mé strany zaznamenány pouze pár vteřinami jízdy ve stoje. Možná proto se nám nepodařilo dohnat dvojici závodníků, kteří nám už uplavali a svůj náskok si udrželi až do druhého depa.

Rozhodující byl tedy běh?

Před depem jsem si zkušeně dojel dopředu. Díky tomu se mi z depa povedlo vyběhnout na celkové čtvrté pozici. Bylo pro mě skoro až nepochopitelné, že jsem měl tak rychlé depo. K tomu jsem přidal můj nejrychlejší běh. I přesto jsem nestačil držet krok se závodníky bojujícími o medaile a v cílové rovince mě ještě “zaříznul” jeden Rakušan. Po závodě mě ale nenapadlo vůbec nic, co bych si mohl vyčítat. Trošku mě to mrzelo, ale jen do doby, než jsem viděl video ze svého běhu a při společné cestě domů jsem byl obohacen o kritický rozbor techniky. Děkuji


Jak si regeneroval mezi závody?

Klasika. Dopít se po závodě, vyklusat nohy, poválet je na masážním válci, hodit do sebe pozdní oběd, zafandit dospělým, odprezentovat se na finále, vyfasovat večeři od vrchního kuchaře Křižáka (byla výborná), mrknout se na film, zastrečovat, vyškemrat masáž naraženého ramene (od pana Trutny) a poté konečně spát. Až takhle to musím říct, protože mě nenapadlo nic, čím bych vystihl vyčkávání na další den lépe :).

Jak se připravuješ na mistrovství Evropy?

Bude to největší test, ve kterém se pozná, jestli se příprava povedla. Zbývá mi  týden do závodu, a tak mi jde o to naladit tělo na ještě lepší výkon. Začala mi také pořádná před závodní strava.

Jaké další závody tě letos ještě čekají?

Zmiňované MEJ v Tartu dost napoví o dalším programu na srpen a září. Mám dvě varianty obě dvě počítají s účastí v ČP v Karlových Varech, jedna pak objíždí Evropské poháry a druhá varianta se podřídí jedinému závodu a to Mistrovství světa v Austrálii. V červenci bych měl ještě stihnout domácí Evropský pohár juniorů v Táboře.


Hodnocení:
Přečteno 2582x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár