Tomáš Svoboda se stal mistrem světa v kvadriatlonu, teď má před sebou další výzvy

15.06.2018 -
Tomáš Svoboda za svou kariéru vyzkoušel už několik multisportovních disciplín. Úspěšně dokončil Ironman na Hawaii, poté byl několik let v reprezentaci v olympijském triatlonu, kde absolvoval mimo jiné i evropské hry v Baku. Je mistrem světa biatle a má za sebou řadů úspěchů v aquatlonu. Nyní se přeorientoval na kvadriatlonistu a v polovině své druhé sezony už má na kontě několik významných titulů. Více v rozhovoru

Vyhrál jsi titul mistra světa v kvadriatlonu, považuješ to za svůj největší úspěch?

Ano. Každý závod v kvadriatlonu, který jsem jel za poslední rok, kdy jsem s tím začal, byl vlastně můj největší úspěch. Loni jsem začal dvěma výhrami v závodech SP a titulem mistra ČR, pak druhým místem na MS ve sprintu a posledním kvadriatlonem sezóny jsem získal první titul mistra Evropy ve sprintu a celkového vítěze SP 2017. Letos to pokračuje tituly mistra Evropy ve střeďáku a mistra světa v dlouhém a moc si přeju, aby se mě štěstí drželo i v dalších letošních závodech. Konkrétně na MS ve střeďáku v Týně nad Vltavou a na MS ve sprintu v Německu na začátku září.

Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Na 3,8 km dlouhé plavecké trati jsem spolupracoval ve dvojici s plavcem jedné ze štafet (i já sám jsem na prvním úseku plaval za naší štafetu) a byl z toho solidní čas 49:50, několikaminutový náskok na pronásledovatele a možnost pošetřit síly na 90km cyklistice, abych měl čerstvé nohy do kajaku. V posledním třetím okruhu mě dojeli a předjeli tři soupeři, ale jel jsem s velkou rezervou pro druhou polovinu závodu. Ze 20km pádlování jsem měl před startem jako "zelenáč" obrovský respekt. Ani ne tak z kondičních důvodů, ale kvůli neschopnosti v lodi "usedět" více jak 10-12km bez přestávky. Obavy se potvrdily a druhých 10 km ve vratkém kajaku jsem musel velmi často poposedávat a ulevovat nohám. Několikrát jsem si i zacouval, abych setřásl chaluhy z kormidla, které by mě brzdily. Dojeli a předjeli mě další dva soupeři, ale mezi vedoucími závodníky nebyli žádní nebezpeční běžci. Ve třetím depu jsem se protáhl, procvičil nohy a opatrně se vydal na běh. Naštěstí vše vyšlo, běžel jsem svým obvyklým tempem bez jakýchkoli problémů a díky rezervě, s jakou jsem absolvoval první tři části jsem postupně stahoval ztrátu na čelo. V průběhu do druhého kola už jsem byl druhý a brácha David mi hlásil ztrátu jen cca 3 minuty na soupeře, který ujel na kajaku, ale běžecky ztrácel. Půlmaraton za 1:20 a první místo na MS mi udělalo obrovskou radost.

S týmem Craft jste také zvítězili ve štafetovém závodě MS v kvadriatlonu, jak vypadal průběh závodu?

Plavecký úsek jsem šel já a předával jsem našemu cyklistovi Filipovi Konrádovi (moc děkujeme za tip na něj Honzovi Čelůstkovi) na druhém místě s odstupem pár sekund na vedoucí tým. Filip jel časovku velmi solidně a udržel kontakt s čelem i přes nezaviněný pád v posledním třetím okruhu kvůli kočce, která mu vběhla pod kola. Kromě pár odřenin se naštěstí nestalo nic, co by Filipovi zabránilo dokončit svůj úsek a předat našemu kajakáři a specialistovi na maratony Davidovi Kotrčovi z klubu SK Sport Zbraslav, u něhož se učím už dva roky pádlovat. David v pohodě obsadil a hlídal první místo, na kterém i předával štafetu a běžec Jirka "Čurda" Csirik v pohodlném náskoku zpečetil výhru našeho týmu. Pro mě to znamenalo zisk zlatého double, stejně jako na ME ve střeďáku o dva týdny dříve. Takže radost opět dvojnásobná. Prožil jsem si super okamžiky štěstí, únavy a vděčnosti, že se to povedlo.

S Petrem Vabrouškem jedete o víkendu váš první swimrun, jak se na něj těšíš?

Na tenhle víkend se těším neskutečně. Závody Sang Pour Sang na jezeře Vassiviére uprostřed přírodní rezervace ve střední Francii jsou jedny z nejkrásnějších závodů, které jsme si mohli ke své premiéře vybrat. Mluvím v množném čísle, protože by to nebyl Petr Vabroušek, kdyby nechtěl jet kratší sobotní závod jako rozcvička před delším nedělním... :) (zajímavé video k swimrunu ve Francii zde)

Jaký je rozdíl v přípravě na kvadriatlon a na triatlon ?

Je tam jeden sport navíc, takže méně času na zbylé disciplíny (v mém případě ještě méně cyklistiky) a dojíždění do loděnice na Zbraslavi dvakrát až třikrát týdně v průměru na 60-70 min (cca 10km).

Jaké máš podmínky k tréninku? Trénuješ sám, nebo se k tobě někdy přidá brácha?

Podmínky mám slušné. Plavu už čtrnáctým rokem ráno v Edenu v oddíle SK Slavia Praha pod vedením Jany Boubínové a Zuzky Součkové. Hlavní zázemí pak mám na Julisce na stadionu Dukly Praha v Dejvicích, kde využívám regeneraci, jídelnu, občas bazén a začínám odtamtud výběhy do krásné Divoké Šárky a cyklistické vyjížďky směrem na moje oblíbené Křivoklátsko.. S bráchou jdeme občas z Julisky na společný klus.