Tomáš Svoboda se stal mistrem světa v kvadriatlonu, teď má před sebou další výzvy

15.06.2018 -
Tomáš Svoboda za svou kariéru vyzkoušel už několik multisportovních disciplín. Úspěšně dokončil Ironman na Hawaii, poté byl několik let v reprezentaci v olympijském triatlonu, kde absolvoval mimo jiné i evropské hry v Baku. Je mistrem světa biatle a má za sebou řadů úspěchů v aquatlonu. Nyní se přeorientoval na kvadriatlonistu a v polovině své druhé sezony už má na kontě několik významných titulů. Více v rozhovoru


Vyhrál jsi titul mistra světa v kvadriatlonu, považuješ to za svůj největší úspěch?

Ano. Každý závod v kvadriatlonu, který jsem jel za poslední rok, kdy jsem s tím začal, byl vlastně můj největší úspěch. Loni jsem začal dvěma výhrami v závodech SP a titulem mistra ČR, pak druhým místem na MS ve sprintu a posledním kvadriatlonem sezóny jsem získal první titul mistra Evropy ve sprintu a celkového vítěze SP 2017. Letos to pokračuje tituly mistra Evropy ve střeďáku a mistra světa v dlouhém a moc si přeju, aby se mě štěstí drželo i v dalších letošních závodech. Konkrétně na MS ve střeďáku v Týně nad Vltavou a na MS ve sprintu v Německu na začátku září.

Jak se pro tebe závod vyvíjel?

 Na 3,8 km dlouhé plavecké trati jsem spolupracoval ve dvojici s plavcem jedné ze štafet (i já sám jsem na prvním úseku plaval za naší štafetu) a byl z toho solidní čas 49:50, několikaminutový náskok na pronásledovatele a možnost pošetřit síly na 90km cyklistice, abych měl čerstvé nohy do kajaku. V posledním třetím okruhu mě dojeli a předjeli tři soupeři, ale jel jsem s velkou rezervou pro druhou polovinu závodu. Ze 20km pádlování jsem měl před startem jako "zelenáč" obrovský respekt. Ani ne tak z kondičních důvodů, ale kvůli neschopnosti v lodi "usedět" více jak 10-12km bez přestávky. Obavy se potvrdily a druhých 10 km ve vratkém kajaku jsem musel velmi často poposedávat a ulevovat nohám. Několikrát jsem si i zacouval, abych setřásl chaluhy z kormidla, které by mě brzdily. Dojeli a předjeli mě další dva soupeři, ale mezi vedoucími závodníky nebyli žádní nebezpeční běžci. Ve třetím depu jsem se protáhl, procvičil nohy a opatrně se vydal na běh. Naštěstí vše vyšlo, běžel jsem svým obvyklým tempem bez jakýchkoli problémů a díky rezervě, s jakou jsem absolvoval první tři části jsem postupně stahoval ztrátu na čelo. V průběhu do druhého kola už jsem byl druhý a brácha David mi hlásil ztrátu jen cca 3 minuty na soupeře, který ujel na kajaku, ale běžecky ztrácel. Půlmaraton za 1:20 a první místo na MS mi udělalo obrovskou radost. 

S týmem Craft jste také zvítězili ve štafetovém závodě MS v kvadriatlonu, jak vypadal průběh závodu?

Plavecký úsek jsem šel já a předával jsem našemu cyklistovi Filipovi Konrádovi (moc děkujeme za tip na něj Honzovi Čelůstkovi) na druhém místě s odstupem pár sekund na vedoucí tým. Filip jel časovku velmi solidně a udržel kontakt s čelem i přes nezaviněný pád v posledním třetím okruhu kvůli kočce, která mu vběhla pod kola. Kromě pár odřenin se naštěstí nestalo nic, co by Filipovi zabránilo dokončit svůj úsek a předat našemu kajakáři a specialistovi na maratony Davidovi Kotrčovi z klubu SK Sport Zbraslav, u něhož se učím už dva roky pádlovat. David v pohodě obsadil a hlídal první místo, na kterém i předával štafetu a běžec Jirka "Čurda" Csirik v pohodlném náskoku zpečetil výhru našeho týmu. Pro mě to znamenalo zisk zlatého double, stejně jako na ME ve střeďáku o dva týdny dříve. Takže radost opět dvojnásobná. Prožil jsem si super okamžiky štěstí, únavy a vděčnosti, že se to povedlo. 


S Petrem Vabrouškem jedete o víkendu váš první swimrun, jak se na něj těšíš?

Na tenhle víkend se těším neskutečně. Závody Sang Pour Sang na jezeře Vassiviére uprostřed přírodní rezervace ve střední Francii jsou jedny z nejkrásnějších závodů, které jsme si mohli ke své premiéře vybrat. Mluvím v množném čísle, protože by to nebyl Petr Vabroušek, kdyby nechtěl jet kratší sobotní závod jako rozcvička před delším nedělním... :) (zajímavé video k swimrunu ve Francii zde)

Jaký je rozdíl v přípravě na kvadriatlon a na triatlon ?

Je tam jeden sport navíc, takže méně času na zbylé disciplíny (v mém případě ještě méně cyklistiky) a dojíždění do loděnice na Zbraslavi dvakrát až třikrát týdně v průměru na 60-70 min (cca 10km). 

Jaké máš podmínky k tréninku? Trénuješ sám, nebo se k tobě někdy přidá brácha?

Podmínky mám slušné. Plavu už čtrnáctým rokem ráno v Edenu v oddíle SK Slavia Praha pod vedením Jany Boubínové a Zuzky Součkové. Hlavní zázemí pak mám na Julisce na stadionu Dukly Praha v Dejvicích, kde využívám regeneraci, jídelnu, občas bazén a začínám odtamtud výběhy do krásné Divoké Šárky a cyklistické vyjížďky směrem na moje oblíbené Křivoklátsko.. S bráchou jdeme občas z Julisky na společný klus. 

Jak vypadá tvůj závodní kalendář?

16.-17.6. Swimrun Sang Pour Sang Vassiviére (FRA) 

30.6. MS střední kvadriatlon, Týn nad Vltavou

12.7. MS Aquathlon, Fynn (Den) 

23.-27.7. ME Biathle/Triathle, Weiden(GER) 

V srpnu některý ze SP ve sprint kvadriatlonu

1.9. MS Sprint Kvadriatlon, Ratscher am Bergsee(GER) 

25.-28.10. MS Biathle/Triathle Hurghada (EGY) 


Plánuješ ještě nějaké závody v triatlonu?

Letos to neplánuju, mám toho docela hodně, ale zároveň ani předem nevylučuju.

Hodnocení:
Přečteno 2532x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár