"Pohrávám s myšlenkou, že bych se v příštím roce pokusil o debut v dlouhém triatlonu" říká Pavel Petrásek

5.09.2018 -
Závodník Etriatlon teamu Pavel Petrásek letos skončil 11. mezi profesionály na Challenge Prague a 5. na Czechmanovi. S minimem tréninků zvládá závodit s nejlepšími českými triatlonisty na polovičních distancích. Jak to zvládá a jaké jsou jeho další plány se dozvíte v rozhovoru

Jak hodnotíš svůj výkon na Challenge Prague?

S předvedeným výkonem jsem byl vnitřně opravdu spokojený. Od Czechmana byla příprava taková rozháraná se zraněním kolene, a tak jsem od těla neočekával nějaký extra výkon. Snažil jsem se ze sebe vyždímat aspoň maximální koncentrovanost, vydat ze sebe všechno, závod si užít a výkonem zpříjemnit fandění blízkým, kteří se na mě přijeli podívat. To se myslím podařilo, takže závod hodnotím na jedničku.

Jak jsi zatím spokojený s letošní sezonou ?

Ještě není u konce, takže nemůžu úplně hodnotit. Přiznávám, že jsem moc nevěděl, co od sebe můžu letos očekávat. Po Loňském Challenge Prague jsem řekl, že se loučím s Velkými závody a výsledky. Což byla pravda, když jsem potkal kamarády triatlety na závodech, tak jsem slyšel, „jo jo, taky si to nevydržel a vrátil ses“ ale já jsem nikdy neřekl, že nebudu dál trénovat a závodit,. Pouze jsem se rozhodl, že se vydám jinou cestou a triatlonu už nebudu dávat 100%, ale svoji energii se budu snažit vložit i do jiných smysluplnějších věcí.

Ti co mě znají, vědí, že minulé dvě sezony, jsem se triatlonu snažil dávat maximum. V každé jedné minutě dne jsme se snažili být lepší a myslel hlavně na to, co je pro úspěch nejzásadnější ( trénink, regenerace, strava, režim a různé vychytávky, kterými jsme chtěli být o kousek lepší než konkurence). Já pro sport žil, dýchal a každou minutu jsem mu podřizoval. Možná to šlo dělat méně náročně a efekt by byl stejný a možná i větší. Když ale něco dělám, tak to musí být pořádně. No a z tohoto modelu přejdete do stavu, že jste rádi, že si najdete čas na ten trénink a to všechno ostatní už je hodně nedostupný luxus. Takže po ne úplně vydařeném výkonu na Czechmanu se Challege Prague povedl. K tomu jsem vyhrál nějaké sprint triatlony a umístil se na stupních vítězů v běžeckých závodech. A ještě mě minimálně dva závody čekají, takže ve finále jsem na poměr vynaložené úsilí vs výsledky, spokojený.


Jak vypadá tvůj současný trénink ?

V průměru bych řekl, že je to kolem 6-7 hodin tréninku týdně, občas byly i nějaké 0 hod za týden, ale občas i 12 hodin uletělo. Což je maximum, které jsem schopen v momentálním životním nastavení zvládnout, abych v kanceláři místo práce nespal na stole :). Většinou si hodinku odtrénuji ráno před prací a když mám energii a čas, tak přidám druhou hodinku po práci. O víkendu toho občas stihnu trochu více, ale myslím, že více jak 2 hodiny jsem na kole nejel, když nepočítám výlety s přítelkyní. Po celý rok jsem se ale snažil z tréninku vytěžit maximum, takže když už jsem ho šel, tak intenzivně.

Jak zvládáš závodit s tak nízkými objemy ?

Tři roky jsem trénoval na maximum, co mi tělo a hlava dovolily. Což oproti ostatním nikdy nebylo zvlášť vysoké číslo, ale pro mě to bylo maximum, co jsem dokázal odtrénovat v jistých intenzitách. Takže tělo si naštěstí ještě něco pamatuje a snažím se držet v takovém udržovacím modu, aby výkonnost padalo co nejpomaleji. A nesmím zapomenout na tréninkový 14 denní blok na Kanárech, z kterého jsem těžil celou sezonu.

Jsi členem Etriatlon teamu, jaké máš podmínky?

Skvělé, Etriatlon je komunita lidí kolem Petra Valeše, která mi v minulosti strašně pomohla a pomáhá dodnes. Jejich plavecké kempy, zimní soustředění na kanárských ostrovech a ranní plavecké hodiny v Praze, kde Vás přítomnost ostatních vždy donutí, do té vody skočit a nevykašlat se na to, je k nezaplacení. Je super mít zázemí tak rozsáhlé tréninkové skupiny, která se Vám maximálně snaží vyjít vstříc. Hlavní je tam dobrá parta lidí, s nimi je to trénování o hodně příjemnější a méně bolí. Děkuji všem :).

Kdy máš v plánu, že bys chtěl závodit v dlouhém triatlonu ?

Ha, vždy jsem si říkal, že do 30 let se chci stát IRONMANEM a jet se podívat na Hawai. V letošní sezoně jsem ale cítil, že se to už asi nikdy nestane, maximálně někdy krátce před důchodem, protože s minimem tréninku, jsem si neuměl představit, že bych plnou distanci ujel. Když jsem ale s přítelkyní přemýšlel nahlas o tom, že forma už asi nikdy neporoste, tak bych z toho měl ještě „vytěžit, co se dá“. Tudíž si pohrávám s myšlenkou, že bych se v příštím roce pokusil o debut na těchto tratích. Nemám to vše ještě přesně naplánované, musím to ještě důkladně probrat s blízkými, kde a kdy by to mělo být, ale určitě bych chtěl jet na závod série IM, kde bych se pokusil zabojovat o slot na Hawaii, pokud se dostanu zdárně do cíle.


Jaké závody máš letos ještě v plánu ?

Minulou sobotu jsem vyhrál sprint triatlon v Pardubicích a tuto neděli sprint na Czechman tratích. Příští sobotu běžíme štafetově 10 km night run s kamarády a za 14 dní bych uzavřel triatlonovou sezonu dlouhým Duatlonem Příbram.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří mě podporovali a nadále podporují.  A doufám, že rozhovor nezní moc pesimisticky, protože jsem šťastný, život mě baví a triatlon je toho nedílnou součástí !! 

Hodnocení:
Přečteno 2142x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár