Táborský triatlonový festival pomůže hendikepovaným sportovcům. Zapojit se může každý

12.07.2019 -
Tradiční triatlonové závody v Táboře letos v novém kabátu. V rámci Táborského triatlonového festivalu, který se koná o víkendu 3. a 4. srpna, se poběží také charitativní noční běh pro hendikepované sportovce z Kaňky.

V sobotu ve 21 hodin odstartuje charitativní noční běh. Výtěžek ze startovného poputuje týmu hendikepovaných monolyžařů z centra Kaňka. Jde o novinku Táborského triatlonového festivalu. „Na start se postaví běžci ale i chodci nebo kočárky, hlavní je pomoci dobré věci. Pětikilometrová trať běhu je ta samá, jakou poběží další den triatlonisté. Nabízí se tak unikátní možnost porovnat se s budoucími olympijskými nadějemi z celé Evropy“ vysvětluje hlavní organizátor Martin Hotový. Pro ty, kdo nemají vyšší ambice půjde hlavně o zábavu. „Ve startovním balíčku běžci naleznou svítící náramky, v cíli na ně pak čeká zasloužené občerstvení a DJ. Zkrátka oslava sportu“ dodává Hotový.

Hendikepovaní sportovci budou moci lyžovat

Šek s vybranou částkou, předávaný při vyhlášení vítězů charitativního běhu, poputuje do táborského centra Kaňka. Vybrané peníze pomohou hendikepovaným dětem v zimě vyjet na sportovně-rehabilitační pobyt do Krkonoš. Fyzicky, či mentálně hendikepované děti se na týden mění v plnohodnotné lyžaře.


Monolyžaři z Centra Kaňka

„Tento zážitek jim umožňuje monolyže. Jde o speciální odpruženou konstrukci, na kterou se přes klasické lyžařské vázání připne jedna lyže. Hendikepovaný sportovec se posadí do skořepiny, která ho při pádu chrání. Asistenti pak lyži s hendikepovaným sváží dolů ze svahu v obloučkách úplně stejných, jako dělají ostatní lyžaři,“ vysvětluje možnost lyžování pro hendikepované hlavní pořadatel Táborského triatlonového festivalu Šimon Kuncl. Jízdu z pohledu hendikepovaného sportovce můžete vidět na webu www.tabortriathlonfestival.cz, kde se dá už nyní také rezervovat startovní balíček.

Nový formát překlene příkop mezi profesionály a hobby sportovci

Impulsem k novému formátu víkendu bylo spojení profesionálních nebo výkonnostních triatlonistů se všemi, kdo sportují jen tak pro radost. „Nechceme dopustit, aby se pro diváky závod stal pouze divadlem. Triatlon je tu pro každého, dokonce jde o relativně levný sport. Nějaké kolo má doma každý, běžecké boty a plavky také, to je v zásadě vše, co je k začátku potřeba,“ popisuje dále hlavní pořadatel Šimon Kuncl. Noční běh pro širokou veřejnost podle něj program vhodně doplňuje. „Věříme, že si tak každý sportovní nadšenec naplánuje v Táboře pěkný víkend. Bude moci výkony nejen obdivovat, ale také se sám zúčastnit,“ připomíná Kuncl.

Tradiční Velká cena Tábora

Festivalový víkend pokračuje v neděli Velkou cenu Tábora v triatlonu 2019, memoriálem Mariana Lošonského. Dopoledne patří dětským závodům Českého poháru. Evropská juniorská špička pak odstartuje ve 12:25 plaveckou částí v Jordánu, se startem od dopravního hřiště. Specialitou táborského závodu je výběh naboso, po koberci od Jordánu až do centra závodu před Zemědělskou školu. Slabší plavci tak dostávají neobvyklou možnost dohnat své manko. Trasa kola vede okolo nádraží na kopec ke hřbitovu do místní části Čekanice. Závodníci objedou 4 kola, celkem 20 kilometrů. „Kombinace ostrých městských zatáček a prudších stoupání nabízí hodně náhlých sprintů a prověří technické dovednosti závodníků na maximum. Sesednutí z kola a rychlá adaptace na rychlý pětikilometrový běh je klíčem k dobrému umístění“ připomíná Šimon Kuncl. Trasa vede okolo Hotelu Palcát na břeh Jordánu, okolo botanické zahrady, dopravního hřiště zpět na náměstí TGM.


Trasa závodů

Táborské publikum patří k nejlepším

Souboje o medaile mohou diváci sledovat až do cílové rovinky běhu, která je před Zemědělkou. Závodníci si zde obvykle užívají průběh dlouhým koridorem za mohutného potlesku fanoušků. „Táborské publikum patří k těm nejlepším v celém čtrnáctidílném poháru. Je vidět, že tu lidé triatlonu rozumí“ potvrzuje technický delegát Evropské triatlonové federace Eero Raudsepp z Estonska.

Památka padlým vojákům

V 17 hodin se na stejnou trať pustí česká triatlonová špička, která zabojuje o tituly Mistrů České republiky. Závod je také otevřeným přeborem zaměstnanců vojenské správy. Ten bude v letošním roce věnován památce 1. výročí padlých hrdinů – příslušníků 42. mechanizovaného praporu, kteří zahynuli dne 5.8.2018 při útoku sebevražedného atentátníka na patrolu v Afganistánu. Stane se tak 1. ročníkem memoriálu št.prap. Martina Marcina, št.prap. Kamila Beneše a št.prap. Patrika Štěpánka.

Víkend v polovině prázdnin tak bude v Táboře nabitý vrcholným sportovním programem, jehož podobu naleznete na webu www.tabortriathlonfestival.cz

Hodnocení:
Přečteno 704x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah