Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka

21.01.2024 -
Roman patří mezi ty amatéry, kteří jsou plnou distanci schopni zajet pod 9 hodiny. V rozhovoru jsme se pobavili jeho k cestě k triatlony, jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou školou triatlonu, a jaká cesta vede k tomu zrychlit.

Romane patříš mezi české elitní amatéry mohl bys čtenářům přiblížit, jak ses dostal k triatlon a kdy vznikla tato vášeň?

V roce 2013 jsem se nechal přemluvit od kamaráda při tenisovém zápase. Železný dědek na řece Sázavě. 500/32/4 byl prvním závodem, kde jsem se nadchnul pro tento krásný sport.

Při začátcích tvé kariery stál trenér Terkulov, který je Rus a nyní tě trénuje Karel Sumbal, který žije dlouhodobě v Americe. Mohl bys porovnat tyto dva tréninkové systémy. Co charakterizuje Artura a co Karla? 

Promiň, nesmíme zapomenout ještě Jardu Hýzla, se kterým jsem se poprvé dostal po roce práce na svou první Konu.  Artur mě naučil systematicky pracovat ve velkém objemu a nasazení. Jeho zápal pro věc je hnacím motorem všech jeho svěřenců. Vyžadoval takřka 100% přístup, který není pro každého, ale přináší výsledky!!! Karel je zase člověk, který do mého rozvoje přinesl nové prvky tréninku a upřednostňuje spíše kvalitu s specifické moderní metody šité na míru svěřence. Výrazně jsem snížil hodinovou databázi tréninku a zlepšil jsem se ve všech disciplínách. Myslím, že Artur mě naučil pracovat a ,,makat” a dal mi velký základ a Karel toto celé rozvinul a posunul mě ještě o další úroveň dále. Jsou to naprosto rozdílné přístupy trenérů, které oba dva fungují!!!

Tvůj osobní rekord na plné ironmanské distanci začíná osmičkou, jaká cesta vedla k tomuto osobáku?

 Trochu jsem na tuto otázku odpověděl v předchozí odpovědi. Musím se ale přiznat, že jsem o útoku na SUB 9 Club snil od úspěšného přihlášení do Rothu. Mluvili jsme o tom s Karlem a podřídili vše prvnímu vrcholu sezony. Věděl jsem cca jak jsem zaplaval a kolo bylo nutné jet pod 4:40 a pak maraton pod 3:10. Výsledný čas 8:54:48 byl pro mě splněný sen a pro mnohé překvapením. Já jsem s trenérem věřil, že jsem toho schopen. To bylo zcela zásadní!!!! Nakonec z toho bylo první místo v kategorii 45_49 a 66 celkově. Že jsem vyhrál kategorii jsem se dozvěděl až 15 min. po doběhnutí. Řešil jsem jen čas a svůj výkon. Prostě TRI pohádka se šťastným koncem…..


Startoval jsi několikrát i na Havaji, jak ty vnímáš kontroverzní rozdělení dějiště MS na Havaj – Nice a máš v plánu se do Kony opět vypravit?

 Je to nešťastné rozhodnutí a pevně doufám návrat původního formátu. Loni jsem se už kvalifikoval do Kony a pojedu si znovu pro svůj zatím nesplněný sen…..

Jak vypadá tvůj běžný tréninkový týden? A jaké objemy jsi zaznamenal v jednotlivých disciplínách minulý rok? 

V průměru trénuji 12-14 týdně. Loni jsem trochu lenošil a bylo o trochu hodin méně.

Jak bude vypadat tvůj závodní kalendář v roce 2024?

 Zatím jsem přihlásil 70.3 ve Valencii a Benátkách. Vrchol první poloviny sezony bude Ironman Hamburg. Zkusím ještě zařadit nějaký český závod. Druhá polovina sezony je otevřená  a bude směřovat k Hawaii.

Jak vnímáš současný stav světového triatlonu, je evidentní, že se extrémně zrychluje, a to nejen v profi kategorii, ale i v jednotlivých AG. Jak udržet krok se špičku? 

Jediná cesta je zrychlit také a vedou k tomu jen nové přístupy a metody. Jsem rád, že někteří PRO atleti a trenéři jsou otevření a nechají nás hoby sportovce nakouknout pod pokličku. Situace se strašně změnila za několik posledních let. Mám naštěstí trenéry a TEAM TRIMARNI, který těmto novým trendům rozumí a já jsem tomu otevřený.

Hodnocení:
Přečteno 738x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah