Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka

21.01.2024 -
Roman patří mezi ty amatéry, kteří jsou plnou distanci schopni zajet pod 9 hodiny. V rozhovoru jsme se pobavili jeho k cestě k triatlony, jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou školou triatlonu, a jaká cesta vede k tomu zrychlit.

Romane patříš mezi české elitní amatéry mohl bys čtenářům přiblížit, jak ses dostal k triatlon a kdy vznikla tato vášeň?

V roce 2013 jsem se nechal přemluvit od kamaráda při tenisovém zápase. Železný dědek na řece Sázavě. 500/32/4 byl prvním závodem, kde jsem se nadchnul pro tento krásný sport.

Při začátcích tvé kariery stál trenér Terkulov, který je Rus a nyní tě trénuje Karel Sumbal, který žije dlouhodobě v Americe. Mohl bys porovnat tyto dva tréninkové systémy. Co charakterizuje Artura a co Karla? 

Promiň, nesmíme zapomenout ještě Jardu Hýzla, se kterým jsem se poprvé dostal po roce práce na svou první Konu.  Artur mě naučil systematicky pracovat ve velkém objemu a nasazení. Jeho zápal pro věc je hnacím motorem všech jeho svěřenců. Vyžadoval takřka 100% přístup, který není pro každého, ale přináší výsledky!!! Karel je zase člověk, který do mého rozvoje přinesl nové prvky tréninku a upřednostňuje spíše kvalitu s specifické moderní metody šité na míru svěřence. Výrazně jsem snížil hodinovou databázi tréninku a zlepšil jsem se ve všech disciplínách. Myslím, že Artur mě naučil pracovat a ,,makat” a dal mi velký základ a Karel toto celé rozvinul a posunul mě ještě o další úroveň dále. Jsou to naprosto rozdílné přístupy trenérů, které oba dva fungují!!!

Tvůj osobní rekord na plné ironmanské distanci začíná osmičkou, jaká cesta vedla k tomuto osobáku?

 Trochu jsem na tuto otázku odpověděl v předchozí odpovědi. Musím se ale přiznat, že jsem o útoku na SUB 9 Club snil od úspěšného přihlášení do Rothu. Mluvili jsme o tom s Karlem a podřídili vše prvnímu vrcholu sezony. Věděl jsem cca jak jsem zaplaval a kolo bylo nutné jet pod 4:40 a pak maraton pod 3:10. Výsledný čas 8:54:48 byl pro mě splněný sen a pro mnohé překvapením. Já jsem s trenérem věřil, že jsem toho schopen. To bylo zcela zásadní!!!! Nakonec z toho bylo první místo v kategorii 45_49 a 66 celkově. Že jsem vyhrál kategorii jsem se dozvěděl až 15 min. po doběhnutí. Řešil jsem jen čas a svůj výkon. Prostě TRI pohádka se šťastným koncem…..


Startoval jsi několikrát i na Havaji, jak ty vnímáš kontroverzní rozdělení dějiště MS na Havaj – Nice a máš v plánu se do Kony opět vypravit?

 Je to nešťastné rozhodnutí a pevně doufám návrat původního formátu. Loni jsem se už kvalifikoval do Kony a pojedu si znovu pro svůj zatím nesplněný sen…..

Jak vypadá tvůj běžný tréninkový týden? A jaké objemy jsi zaznamenal v jednotlivých disciplínách minulý rok? 

V průměru trénuji 12-14 týdně. Loni jsem trochu lenošil a bylo o trochu hodin méně.

Jak bude vypadat tvůj závodní kalendář v roce 2024?

 Zatím jsem přihlásil 70.3 ve Valencii a Benátkách. Vrchol první poloviny sezony bude Ironman Hamburg. Zkusím ještě zařadit nějaký český závod. Druhá polovina sezony je otevřená  a bude směřovat k Hawaii.

Jak vnímáš současný stav světového triatlonu, je evidentní, že se extrémně zrychluje, a to nejen v profi kategorii, ale i v jednotlivých AG. Jak udržet krok se špičku? 

Jediná cesta je zrychlit také a vedou k tomu jen nové přístupy a metody. Jsem rád, že někteří PRO atleti a trenéři jsou otevření a nechají nás hoby sportovce nakouknout pod pokličku. Situace se strašně změnila za několik posledních let. Mám naštěstí trenéry a TEAM TRIMARNI, který těmto novým trendům rozumí a já jsem tomu otevřený.

Hodnocení:
Přečteno 1101x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.