Všem obhajobám na světovém Gigathlonu aplaudoval Mělník

19.09.2020 -
První místa ve všech čtyřech kategoriích se ve srovnání s loňskem neměnila. Jen se triumfy namísto v Labe aréně v Račicích slavily na náměstí Míru v půvabných kulisách královského města Mělník. Česká verze Gigathlonu byla světovou, protože švýcarský základ se vinou koronakrize letos nekonal. Více v reportáži

Gigathlon je nejnáročnější ze všech tlonů, obsahuje kombinaci plavání, jízdy na silničním i horském kole, běhu a jízdy na inline bruslích. Dvakrát ve dvou dnech (celkem 250 km - sobotní 2 km plavání, 26 km na inline bruslích, 46 km na horském kole, 61 km na silničním kole a 16 km běhu, pak v neděli 47 km silniční kolo, 1 km plavání, 19 km inline, 24 km horské kolo a 8 km běh), anebo jen kratší a snazší verzi v tom prvním. Buď sami, v páru nebo pětici.

Zde se plavalo v lomu Baraba, na inline bruslích pak vyrazilo na cyklostezku podél Labe, na kolech po silnicích i terénem až na Kokořínsko a nádherný běžecký okruh vedl okolo zámku do parku s lužním lesem podél labských ramen a pak zpět nahoru k náměstí.

První cílovou branou ze všech téměř dvou stovek účastníků proběhla pětičlenná formace CSG tri teamu. V celkovém čase 10:01:54, o necelé dvě minuty rychlejší než loni. Se dvěma změnami v sestavě, kdy se loňský běžec Michal Novák posunul na pozici cyklisty a nahradil ho Petr Šnábl. Ten běžel tak dobře, že první den na 16 km běhu v terénu porazil i elitního horského běžce Ondřeje Fejfara.

Ten byl finišmanem favorizovaného týmu Kalokagathia aliance, který však i s dalšími hvězdnými triatlonovými jmény - plavcem Tomášem Svobodou a bikerem Karlem Zadákem. Ti si sice závod moc užili, jak potvrdili coby nováčci v cíli, ovšemže prestižní souboj je zamrzel.

„Měli jsme propočítáno, že bychom měli vyhrát a podařilo se nám to naplnit,“ pochvalovala si inline bruslařka Nikola Kubelková. Plavkyně Šárka Landsmannová, držitelka českých veteránských rekordů, potvrdila kvalitu. „Máme velkou radost, bylo to nahecovaný a úkol zněl vyhrát. Vzhledem k větší konkurenci si toho ceníme víc než loni a řekl bych, že i naše sportovní výkonnost vzrostla, forma nám tady opravdu vyletěla,“ dodal zkušený triatlonista Lukáš Pazdera. „Každý se věnujeme své specializaci, ale sledujeme se a fandíme si a tenhle formát je pro nás příjemné zpestření.“

V pětici triatlonistů ze Slaného, celkově osmé, se na plavecké části po oba dny ukázala i česká jednička na dlouhých tratích Tomáš Řenč. „Dal jsem si plaveckou část v rámci přípravy na Ironmana v Podersdorfu příští týden, kde chci jet možná i pod osm hodin. Skvělá atmosféra mě až překvapila a láká mě dát si za rok kompletní porci Gigathlonu. Na bruslích umím, hrával jsem hokej a zkoušel i rychlobruslení, jen to budu muset trochu oživit,“ usmíval se.

Mezi pravými Gigathlety kteří dokázali absolvovat celou porci celkem 250 km v obou dnech jen sami, byli nejlepší – stejně jako před rokem – český biker, původně vyznavač severské kombinace Michal Vlášek (11:12:21) a potřetí v řadě všestranná německá vytrvalkyně Anja Sturm (13:01:53).


„V neděli jsem vydržel úvodní silniční kolo v háku naší klubové štafety (CSG tri team je partnerský s jeho Kross/Bike ranchem, pozn. aut.), která mě ale rozhodně nešetřila. Trpěl jsem, ale pak jsem si mohl užívat zbytek, protože jsem věděl, že určitě ještě navýším dvacetiminutový náskok z prvního dne,“ říkal spokojeně vítěz. Hlavní profesí biker, ovšem jinak velmi „šikovný na skoro všechny sporty,“ jak ho uznale oceňují jeho známí. „Speciálně jsem se nepřipravoval, protože se zrušil švýcarský Gigathlon, kam jsem si loni vyjel nominaci,“ pokrčil jen rameny.

Druhý skončil Sebastian Schelling, třetí Philipp Heisch, oba z Německa, a čtvrtý tuzemský nezmar Ondřej Teplý z Úval, havajský Ironman.


V kategorii Couples – párů, kde si oba střídají libovolně disciplíny v poměru 3:2, taktéž obhájila loňské prvenství švýcarská dvojka Oxymoron (11:35:59) – Bruno Fritsche si vzal tentokrát jako partnerku Tanju Löpfe. Tím pádem došlo opět ke smírnému dělení výher mezi domácím Českem a německy mluvícím zahraničím.

„Jsme tu už popáté, nemohli jsme chybět ani letos v tom divném roce a zase se nám to moc líbilo,“ ocenil pořadatele Alex Sieverding z německého páru Fifty-fifty z Griesheimu, kteří přijeli s dvoučlenným doprovodem. Pásku s čipem časomíry, tvořící pomyslný štafetový kolík si předávala řada hobíků, rodinných párů i parťáků z práce. První ochutnávku mnozí absolvovali v „poznávací“ verzi Light Saturday (1 km plavání -12,5 inline - 37 bike - 43 silnice - 8 běh).


Báječnou atmosféru nejen v epicentru na náměstí Míru v Mělníce, ale i při společném noclehu ve zdejším kempu, nespláchl ani prudký déšť, který pokropil závěr závodního pole. Jak symbolické, úplně poslední protnul cílovou čáru švýcarský pár Enjoy Life – Užij si života… „I pro nás je to pocta, že se tu takový závod konal. Obdivuji jeho účastníky a věřím, že se potkáme zase za rok,“ složil hold starosta města Ctirad Mikeš.

„Opět jsme mírně zjednodušili tratě, na druhou stranu se ve všech kategoriích ukázalo mnohem víc těch velmi dobře připravených. Potěšila nás i hojná účast místních lidí. Z prvních ohlasů víme, že závoďáci byli spokojeni a každý po svém si mohli vychutnat unikátní, přitom ne nedosažitelnou sportovní výzvu,“ hodnotil pátý ročník spokojeně hlavní organizátor Jan Plachý z agentury eventime.

 

Kompletní výsledky a další informace najdete na www.gigathlon.com

Hodnocení:
Přečteno 350x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl