Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?

15.02.2023 -
Triatlonovými kuloáry hýbe debata ohledně nového formátu organizaci světového šampionátu v ironmanu. Po x letech ikonických závodů v havajské Koně se přidává letos Ironman Nice, šampionát se rozdělí pro muže a ženy a bude rotovat. Více o tom psal Tomáš Mika ve svém článku. Oslovili jsme několik známých tváří českého triatlonu a zeptali se, jaký názor mají na toto téma. Více v článku

Tomáš Langhammer

"Nějak se mi ztrácí smysl myšlenky IRONMAN. Osobně jsem moc šťastný, že jsem mohl zažít ty závody na pokraji milénia, kdy byl jednotný start a Hawaii byla snem každého z nás. Dnes už mi to všechno připadá jako estrádní spartakiáda, už tam chybí jen Michal David a Helenka Vondráčková. Peníze vždy hýbaly sportem a vždy budou, ale ptám se, proč tak okatě. Jsem smutný a osobně delší dobu už vyhledávám rodinné akce, které se vrací ke kořenům triatlonu. Ty akce, které mají podobu malého krámku na rohu náměstí, kde to voní mátou a skořicí. A ne ty mega markety, kde do sebe lidé vrážejí....."

Honza Šneberger

"Vzhledem k tomu, že se mě to moc netýká, tak na to ani nějak vyhraněný názor nemám. V dohledné době se tam nechystám, možná někdy v důchodu z nostalgie, jestli se to bude pořád jezdit.. Chápu ty, kterým se to nelíbí. Jako stará konzerva bych raději vrátil čas do devadesátek a dal si to znovu. Hromadný start komplet je za mě největší zážitek, ale to už prostě nelze kvůli tomu množství lidí."

Pepa Svoboda

"Je to komerce a zase komerce. Po té, co poslali na Big Island 5000 závodníků ve 2 dnech se místní samospráva otočila proti IM. Ale vlastně je mi to úplně jedno..."


Petr Soukup 

"Neznám zákulisí a reálné důvody (to asi jenom málo lidí). Pohled čistě závodníka: "Hawaii je ojedinělý a nezaměnitelný závod. Zde to má o level vyšší hodnotu. Na druhou stranu je zde omezená kapacita, která se již dlouhodobě překračuje... Se změnou MS nesouhlasím, ale to je tak jediné, co zmůžu."

Luboš Bílek

"Z pohledu ekonomického se jim to vyplatí. Budou mít 2500 žen na Havaji a 2500 mužů v Nice. Kona uz jim nedovolí dělat závod na 2 dny. I když spousta hobíků říká, ze na MS nepojede, když to nebude na Havaji, pořád je 100 000 dalších, kteří se za poslední roky nekvalifikovali a ti pojedou rádi kamkoliv. A dále finančně proEevropany je Nice mnohem levnější. Pro profíky to vidím jako výhodu, protože je doopravdy spousta skvělých závodníků, kteří s teplem na Havaji mají velké potíže, a takto mají šanci byt mistrem světa. I když vždy zůstane velkým tématem, jestli je mistr světa z Nice srovnatelný s vítězem Havaje...Osobně jsem rád, že vítězství z Havaje už mám v kapse....Ale hlavni bod je mýtus Havaj. Osobně mi to rve srdce, že to rozdělili, i když to z ekonomického hlediska chápu, je mi to strašně líto."

Simona Křivánková

"Již covid ukázal, že Ironman je společnost, které jde skutečně především o peníze než o nějaké zajímavější vztahy se závodníky. Jejich postoj k profesionálům i hobby závodníkům je poslední dobou trošku smutný. Např. Challenge Family bez problémů přesouvala startovné na další roky, IM rušil závody bez náhrady. Což ale neznamená, že v sérii IM nemáme oblíbené závody!  
Rozhodnutí o přesunu MS je jen další ze skládačky, jak vydělat co nejvíce peněz. Než aby se omezil počet vydávaných slotů a masová akce na Havaji zůstala opravdu jen pro hrstku vyvolených a nejlepších, raději změní formát závodu (dvoudenní formát, přesunutá destinace, ...). Neskutečné náklady a masová akce v hobby kategorii na Havaji je mimochodem také důvod, proč jsem zatím na Havaji v kategorii hobby start ani nezvažovala (spíše by mě lákal start v PRO kategorii :)). Letos jsem už zaregistrovala i profesionály, kteří odmítli z finančních důvodů tento závod. Ironman, minimálně v postoji k profikům a z hlediska finančního ohodnocení již dávno převálcovala před několika lety založená PTO. Tato organizace si uvědomuje, že bez pořádných finančních výher nemůže profesionální triatlon existovat. A každý sport potřebuje své profesionály.  
Na druhou stranu možná právě z důvodu finanční náročnosti Havaje spousta závodníků z Evropy uvítá mistrovství světa na našem kontinentě. V Nice bude pro spoustu lidí příjemnější počasí a je zde jiný profil cyklistické tratě.  Bohužel ale stále platí, že je zničena jedinečná jednoroční akce na ikonické Havaji, kde dlouhý triatlon vznikl."


Petr Vabroušek 

"Radost z toho určitě nemám. Po 15 profesionálních účastech v řadě (1999-2013) jsem vloni poprvé závodil v AG a lákala mě myšlenka přidat dalších 14 startů (15 PRO + 15 AG). Při rotaci s Nice na to budu potřebovat minimálně dalších 28 let, takže do 80 mám co dělat. Ale vážně. Byl bych raději, kdyby se vše vrátilo do starých kolejí a závodilo se vždy na Havaji v druhou říjnovou sobotu s jedním masovým startem. To se ale při současném rozmnožení kvalifikačních závodů a slotů už nepodaří. A tak nezbyde, než to akceptovat a v liché roky (v případě mužů) si zazávodit v Nice (a v budoucnu možná i jinde). I v Nice jsem 2x jel MS v dlouhém triatlonu a jde o těžký závod s krásnou atmosférou. Případně liché roky kvalifikaci vynechat a připravovat se na vrchol v letech sudých. Na Havaj se rodině moc nechce (dlouhá cesta, velký časový posun), ale na francouzskou riviéru bych je snad nalákal. Takže se i tam nakonec těším."

Lukáš Kočař 

"Vzhledem k aktuální situaci s Ironmanem na Hawaii (příliš velké startovní pole -> nutnost rozdělení závodu do 2 dnů -> neochota místních tohle akceptovat, s tím spojené obrovské náklady na cestu a ubytování pro závodníky a doprovod) tohle rozhodnutí chápu a vlastně i podporuju! Změna místa konání do divácky atraktivnější lokality jako je Nice (v budoucnu případně i jiné - za mě třeba Roth, IM Wales…) sportu a konkrétně tomuto závodu = MS v Ironmanu prospěje. Na druhou stranu chápu, že díky genius loci, který Kona/Hawaii má, není tohle rozhodnutí všem po chuti. Navíc rozdělení závodu na ženy / muže je dost riskantní a za mě i nešťastné… Přece jenom ale Hawaii zůstává! Dvouletá frekvence konání pro závod není nic nepřekonatelného a věřím, že i jiné lokace (v následujících letech tedy Nice) nabídnou skvělé, nezapomenutelné souboje. Zkrátka za mě je finální zhodnocení následující. Ideální formát by byl 2 denní program na Hawaii. To je bohužel vhledem ke všemu co jsem slyšel prozatím nereálné. A v tom případě je formát Hawaii/ Nice lepší řešení, než jednodenní závod v Koně."Hodnocení:
Přečteno 1131x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.