Bylo NICE důstojným dějištěm MS?

13.09.2023 -
Rozdělení dějišť konání mistrovství světa v IRONMANu vyvolalo silné emoce. Havaj je výjimečné místo s bohatou historií a charakteristickým duchem. Mnozí odborníci argumentovali, že tento krok naruší dlouholetou tradici. Byla tato obava oprávněná?

V lednu vedení IRONMANu oznámilo kontroverzní rozhodnutí: dějiště mistrovství světa bude od roku 2023 rozděleno na dvě lokality. Ženský závod se bude konat na Havaji, zatímco mužský se přesune do Nice. V následujícím roce se místa prohodí. A takto se bude v budoucnu střídat různými lokacemi po celém světě. Toto oznámení vyvolalo bouři reakcí mezi odborníky, závodníky a fanoušky triatlonu. Havaj je pro mnohé jedinečná, s duchem, který nelze nalézt nikde jinde na světě. Je to místo, kde vznikla tradice triatlonu, a mnozí považují tento krok za poškození této tradice. Vznikaly petice proti změnám a plánovaly se bojkoty. Nicméně jedno je jasné: Nice obstála!

Andrew Messick, odcházející CEO IRONMANu, odůvodnil své rozhodnutí potřebou rozvíjet sport, zvýšit kapacitu a zajistit bezpečnost a spravedlnost na úrovni mistrovství světa. Model z roku 2022, kdy se ženský závod konal ve čtvrtek a mužský v sobotu, není podle něj udržitelný. Havaj se kvůli obrovskému počtu závodníků potýkala s problémy v dopravě a nedostatkem ubytovacích kapacit. Kailua-Kona je pro takový nápor závodníků příliš malé město. Přestože bylo zvažováno několik možných scénářů, současný model byl vybrán jako nejvhodnější řešení pro všechny zúčastněné.

Nice se může pochlubit bohatou triatlonovou historií. Po promenádě des Anglais se v minulosti proháněly triatlonové legendy, jako je Mark Allen, který zná intenzitu francouzského slunce a náročnost místních kopců. V roce 2019 bylo Nice hostitelem mistrovství světa v polovičním Ironmanu, kde triumfoval Gustav Iden. Město také každoročně pořádá IRONMAN Nice. Když v roce 2013 Fredrik Van Lierde získal titul mistra světa na Havaji, v létě téhož roku stanovil traťový rekord v Nice. Později uvedl, že závod v Nice byl ideální přípravou na Havaj.

O víkendu jsme s napětím sledovali živý přenos závodu, a to v příjemném evropském čase, a s kritickým okem hledali momenty, kdy bychom mohli prohlásit: „No jo, já to věděl“. Avšak takových momentů nebylo mnoho. Plavecká část proběhla v duchu Havaje, tedy bez neoprenu a v krystalicky čisté vodě. Cyklistická část však nabídla nádherné scenérie a velmi spravedlivý závod. Sam Laidlow předvedl výkon plný komplexnosti a odvahy, hodný světového šampiona. Při výstupu na Col d´Ecre ukázal lehkost, jakou známe ze závodu Paris-Nice. Při sjezdech jezdci často balancovali na hraně rizika, avšak bylo patrné, že Laidlow lokální tratě skvěle zná. Patrick Lange, dvojnásobný mistr světa z Havaje, čelil v minulosti debatám o jeho cyklistických schopnostech. Avšak v Nice na kole předvedl skvělý výkon a do depa přijel na 7. místě. Běžecký úsek v Nice může na první pohled vypadat jednoduše – po promenádě až k letišti a zpět, a to čtyřikrát. Kde je tu srovnatelná atmosféra Alli Drive či náročnost Energy-Lab? Ovšem promenáda neposkytuje téměř žádný stín, což závodníky vystavuje náročnému vedru, nekonečná rovina doslova trápí každého závodníka a vnucuje mu negativní myšlenky.

Laidlow dokázal, že je na mistrovských závodech hráčem, s nímž je třeba počítat. Jeho maraton začal vyrovnaně a udržoval stabilní tempo, přesně takové, jaké Mark Allen označil za „sweet spot“ – a tento ideální rytmus našel právě Allen na promenádě des Anglais v roce 1985. Ať si myslíte o tomto Francouzi co chcete, nelze mu upřít odvahu. Jeho styl závodění připomíná metodu staré německé školy, jakou jsme mohli vidět u Stadlera, Al-Sultana, Hellriegela či Dittricha. Ale na rozdíl od těchto legend dokáže Laidlow běžet maraton za 2:41! A když už je řeč o Němcích, nemůžeme opomenout výkon Patricka Langeho. Co závod, to maratonský výkon těsně kolem magických 2:30. Lange mění pravidla hry a posunuje IRONMAN o další krok vpřed

Loučící se Frodeno oznámil, že toto mistrovství bude jeho poslední. Po jeho nedávném vítězství nad Blummenfeltem na PTO mu všichni přáli skvělý výkon. Ano, Frodeno je ve formě, ale trať v Nice mu evidentně nevyhovovala. Není vrchařem ani sjezdařem; je specialistou na tempové úseky, a těch v Nice nebylo mnoho. Přesto Frodeno odchází na vrcholu své kariéry. Budeme tě ve světě triatlonu postrádat! Avšak čas neúprosně plyne a na scénu přichází nová, rychlejší a více všestranná generace závodníků.

Nice zanechalo pozitivní dojem a definitivně umlčelo všechny skeptiky. V anketě (N=100) hodnotilo 41% závod jako „skvělý“, dalších 13% jako „nad očekávání dobrý“, zatímco zklamáno bylo pouhých 1% respondentů. Méně než polovina pak uvedla: „dobré, ale Havaj to není“. Tak pánové za rok na Havaji ALOHA a dámy v Nice bienvenue.

Hodnocení:
Přečteno 1397x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl