Grabmüllerová očekávaně, Hakl překvapivě

24.01.2006 -
Mistrovské tituly a současně prvá místa ve Vysočina WinTrialu 2006, MČR v zimním triatlonu, si zaslouženě vybojovali Šárka Grabmüllerová a Oldřich Hakl. Šárka přijela do Nového Města v oslnivé formě, před týdnem v té nejsilnější konkurenci dojela ve Freudenstadtu pátá a den před WinTrialem zvítězila v prvém závodě Rakouského poháru v Grazu před domácí nadějí Wasle. Skvělou formu na Vysočině potvrdil i Hakl, ale moc se s ní do neděle nechlubil. K závodu nebyl ani předem přihlášen a dokonale zaskočil své soupeře.

Počasí si s pořadateli i závodníky opět pohrálo, ještě v úterý byly novoměstské tratě v ideálním stavu, ale do čtvrtka napadlo 30 cm nového prašanu. Ten s pátečním oteplením ztěžkl a podle předpovědí začala hra o čas, kdy přijde arktický vzduch na Vysočinu. Ke smůle silničních běžců a méně technických cyklistů se dostavil až s ranním rozbřeskem, což způsobilo, že tratě nepromrzly a podlehly náporu účastníků. Soutěžní výbor naštěstí zareagoval předem a zkrátil cyklistickou část ze čtyř na tři okruhy. I přesto se rovinka na stadionu ve třetím z nich prakticky nedala jezdit.

Na vzdálenosti 7km běhu, 9km MTB a 10km lyží závodníky vypustil trojnásobný vítěz, nyní rekonvalescent, Patrik Kuril. Tam se nejdříve vydaly ženy, kde se ujala sóla Radka Vodičková. Lehkonoze se vzdalovala svým soupeřkám a doběhla s komfortním náskokem. Během té doby již vyrazili na trať muži. Předpoklady zasvěcených potvrdil reprezentant v bězích do vrchu Pavel Brýdl a vypracoval si více než minutový náskok. Za ním se držela spolu se Slovákem Holigou statečně skupina bikerů, což dávalo tušit, že nedělní závod se odehraje v jejich režii.

Na kolo vyjížděla těsně za Vodičkovou Grabmüllerová, ta i při práci v depu předvedla své zkušenosti, a ihned za nimi naskočila do sedla nejlepší slovenská závodnice Kalinová. Obě matadorky z mezinárodních závodů začaly mít rychle navrch a souboj o vítězství se zúžil na českou a slovenskou jedničku. Že je Brýdl excelentní běžec a lyžař, účastník letošní Zlaté lyže, se vědělo, ale co dokázal na obtížném, rozježděném terénu v sedle bicyklu bylo neuvěřitelné. Nepropadl se do hloubi pole a dokonce ani příliš neztratil na zkušené bikery, kterým dominoval nejlepším časem Jan Fišnar. Za ním se v závěsu držel Hakl a jeho minulost juniorského reprezentanta v běhu na lyžích napověděla, kdo se stává kandidátem na vítěze závodu.

Grabmüllerová vyjížděla na lyže výrazně v čele a pro absolventku vimperského lyžařského gymnasia měla být poslední disciplína formalitou. Přesto bojovala do posledního metru a zanechala za sebou nejednoho slovutného borce, jako Groha, Roušavého a další. Dokonce i od svého chotě, koordinátora české reprezentace, inkasovala jen něco málo přes minutu. Druhá skončila po čtyřech minutách Kalinová a o zbývající medaile v českém šampionátu se podělily druhá Vodičková a třetí Loskotová.

Hakl si nedělní překvapení závodu, Pavla Brýdla, k tělu nepřipustil. Na lyžích sice z náskoku mírně ztratil, ale situaci měl stále pod kontrolou. Fišnar korunoval svůj výtečný výkon i lyžařským vystoupením a udržel třetí pozici. Na obhájce titulu Jindru zbyla „bramborová“ a úspěšný účastník SP v Německu Jirka Žák dojel až jedenáctý. Na jeho omluvu nutno dodat, že celý týden bojoval s virózou. Nicméně rozdíl v technice jízdy na kole jeho a vítězů byl propastný.

Průběh závodu uvede ve čtvrthodinovém sestřihu Česká televize ve středu 25.1.2006 v 19:30 na ČT2.

Ivo Grabmüller má na italské ME z čeho vybírat, Hakl s Brýdlem by byli živou vodou pro národní tým a Vodičková by mohla být zdatnou soupeřkou Carině Wasle o titul v kategorii do 23 let. V družstvu s Šárkou a Gábinou Loskotovou by jistě bojovali o medaile a stejně tak i posílený tým mužů by nebyl bez šancí na prvý mistrovský mezinárodní kov.