MEDAILOVÁ ERUPCE NA ETNĚ! TRIATLONISTÉ VEZOU ZE ZIMNÍHO MISTROVSTVÍ EVROPY STŘÍBRO A BRONZ

17.02.2018 -
ETNA (Itálie), 17. února 2018 – Čeští reprezentanti opět potvrdili, že v zimním triatlonu patří k absolutní špičce. Z evropského šampionátu, který se konal na svahu sicilské sopky Etna, vezou dvě medaile! Marek Rauchfuss získal stříbro, Šárka Grabmüllerová brala bronz.

Česká reprezentace tak vynikajícím způsobem navázala na světový šampionát – z rumunského Cheile Gradistei před třemi týdny přivezla rovněž stříbro (Helena Karásková, dříve Erbenová) a bronz (Marek Rauchfuss). K tomu pak ještě přidala o den později stříbro smíšená štafeta. Na tento úspěch už se ale navázat nepodaří, protože pořadatelé evropského šampionátu závod štafet zrušili.Na sicilské Etně našli triatlonisté výjimečné prostředí. Závod se totiž konal přímo na jižním svahu nejvyšší činné sopky v Evropě. „Bylo to úžasné místo. Nad závodníky celou dobu stoupal dým ze sopky,“ vypráví Ivo Grabmüller, vedoucí české výpravy. „Ani se sněhem tu nebyl žádný problém. Obvykle ho prý touto dobou bývají na Etně dva metry, ale teď byl asi metr. Pořadatelé také zvládli tratě připravit, i když podmínky neměli jednoduché, protože bylo teplo.“


Zajímavostí je, že muži i ženy se vydali na trať společně. Pořadatelé se totiž obávali, že pokud by ženy startovaly později, kvůli počasí by neměly vhodné podmínky. Na závodníky čekalo 6,25 km běhu, 12 km cyklistiky a 10 km běžeckého lyžování.


Startovní pole mužů se v běžecké části rychle roztrhalo. Vpředu nechyběl Marek Rauchfuss, ani nikdo z dalších favoritů. „O výsledcích rozhodla zejména cyklistická část, protože trať velmi rychle měkla. Díky tomu kladla velké nároky na techniku i fyzickou zdatnost,“ říká Ivo Grabmüller.


„Hrálo mi do karet, že trať byla techničtější. Proto jsem dojel kluky před sebou a držel jsem se vepředu jen s pozdějším vítězem Pavlem Andrejevem z Ruska. Bohužel na mě pak získal pár vteřinek v depu, které má na rozdíl ode mě excelentní. Na běžkách je Pavel o kus lepší. Sice mi neujel, ale náskok si udržel,“ vypráví Marek Rauchfuss, který na ruského reprezentanta ztratil v cíli 29 vteřin. 


„Celkově jsem spokojený! Po mistrovství světa jsem věděl, na jaké umístění mohu pomýšlet, protože startovní pole bylo podobné. V příštím roce bych chtěl atakovat nejvyšší příčku,“ dodává spokojeně.


12. místo obsadil v závodě mužů druhý český reprezentant Pavel Jindra.
Slzy štěstí


V závodě žen se od počátku držely na čele ruské reprezentantky Julia Surikovová a Naděžda Belkinová, které vyhrály běžeckou část a následně i celý závod. Za nimi se ale pořadí přelévalo. Šárka Grabmüllerová byla po běhu na 5. místě. Její chvíle přišly až v běžeckém lyžování, ve kterém zaznamenala nejrychlejší čas ze všech účastnic. Díky tomu se přibližně půl kilometru před cílem propracovala na třetí místo! 


„Moc jsem se na ten závod těšila. Věděla jsem, že bude ve výjimečném prostředí. A navíc mi dlouhodobě vyhovuje vyšší nadmořská výška. Tady jsme závodili v 1 725 m n. m.,“ líčí bronzová medailistka. „V cíli jsem byla hrozně šťastná. Dokonce i slza dojetí ukápla.“


Šárka nastoupila do závodu jako jediná Češka, favorizovaná Helena Karásková se totiž několik dnů před startem omluvila z účasti pro nemoc.


Výsledky
Mistrovství Evropy v zimním triatlonu, Etna

Muži: 1. Pavel Andrejev (RUS) 1:32:19, 2. Marek Rauchfuss (ČR) 1:32:48, 3. Pavel Jakimov (RUS) 1:33:27 … 12. Pavel Jindra 1:45:47

Ženy: 1. Julia Surikovová 1:53:13, 2. Naděžda Belkinová (obě RUS) 1:58:06, 3. Šárka Grabmüllerová (ČR) 2:00:58Hodnocení:
Přečteno 540x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.7.18Závod v Prachaticích je jeden z nejhezčích na světě, říká Ruben Ruzafa, vítěz XTERRA Czech
19.7.18Pavel "Karlos" Petrásek a Kateřina Janovská zvítězili na HamrMan Sprint 2018
18.7.18O Evropské tituly ve sprint triatlonu se pojede v Tartu
17.7.18Na MS v ITU dlouhém triatlonu zvítězili Frederiksen a Dapena
16.7.18"Sledujte blížící se závody, protože forma přichází" říká Tomáš Zikmund před mistrovstvím Evropy
13.7.18Kdo jsou favorité nedělního XTERRA CZECH v Prachaticích?
12.7.18Přijďte na 7. ročník Pražského triatlonu v Horních Počernicích
11.7.18Vše se může změnit dalším závodem, říká Silvie Pavlíčková
10.7.18Evropský šampionát ovládli Frodeno a Ryf
9.7.18Atmosféra na Solarbergu byla monstrózní, říka Lukáš Slatinský po Challenge Roth